Kezdőoldal » Otthon » Kert » Érdemes fát telepíteni tüzelőnek?

Rothenberger kérdése:

Érdemes fát telepíteni tüzelőnek?

Figyelt kérdés
Van egy 800m2-es telkem egy szántóföld mellett. Arra gondoltam, hogy ültethetnék fákat tüzelőnek ha ez kivitelezhető. Nem találtam semmi szakirodalmat. Ha lehet akkor milyet? Gondolom valami gyorsan növő lenne ideális... Elég ekkora terület?(éves fogyasztásom 4 erdei m3) Kell esetleg ehhez valamilyen engedély? Gépeim volnának hozzá...

2013. máj. 30. 21:36
 1/10 anonim ***** válasza:
A helyedben akkor már értelmesebben használnám, teszem azt gyümölcsfát ültetnék és akkor van gyümölcs, mert annak, hogy van ott fa nem sok hasznát fogod látni, 10 évente kifűtesz egy telet, és hurrá.
2013. máj. 30. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

feltétlenül akácot


lehet csinálni energia ültetvényt

800 m2-t nem hiszem hogy erdővé lehet nyilvánítattni...


De azt nem úszod meg hogy utána érdeklődj a szükséges szabályozásoknak. Mondjuk a mezőgazdasági szakhatóságnál. De én szerintem nincs akadálya.

2013. máj. 30. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
De szerintem többet hozol ki belőle ha fenyőfát ültetsz és 6-7 éves korában eladod karácsonyfának.
2013. máj. 30. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Ha erdőt szeretnél át kell minősíttetni szántóföldről erdőnek ami nem kis összeg és jó pár hónapig beletelik .

Az egyik ismerősöm is beültette a szántóföldjét átminősítés nélkül és tavaly első fokon 2 milliós bírságot kapott a 4 éves fák után. Azóta fellebbeztek de nem tudom mi a helyzet vele.


De szerintem a megművelnéd jobban járnál .

Mivel minimum5-6 évig semmi hasznot se hozna és ősszel nem ártana figyelni is mivel a cigányok előszeretettel tüntetik el. Meg ritkítani és karban tartani , hogy normálisan nézzen ki nem 10 perces munka .

2013. máj. 30. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Az akác nő a leggyorsabban a tüzelőérték arányában is, de ha 4x4-be, viszonylag sűrűn ülteted, az is legfeljebb 50 fát enged meg. Kb 15 év alatt lesz vágásérett, de addig jönnek sarjhajtások, amik automatice pótolják a kivágott állományt, sűrítik az aljnövényzetet. Vagy 15 év után elég csak fent csonkolni, 3-4 év alatt mindig karnyi vastag új ágak nőnek helyettük.

A rossz hír, hogy 1 fa kb 0,5 köbmétert ad ki, vagyis 15 évre 25 m3 lehet számítani és abban még a 3-4 centis gallyak is benne vannak. 1,5 m3/év, vagyis kevés lenne számodra 800 nm. A nyárfa gyorsan nő, akár 10 év alatt vágásérett lehet papírgyártáshoz, de a fűtőértéke kicsi.

2013. máj. 30. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
Persze ha az akácot nem fának neveled, hanem energiának, akkor lehet 1x1-be is ültetni. Nagy lombot nem hoz, csak felfelé húz, a törzse nem fogja elérni a 10 centit amikor ki kell vágni. 1db fa így 0,1 m3 termel 4-5 évesen, vagyis 700x0,1 = 70 m3 / 5 év!
2013. máj. 30. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
Rosszul számoltam. Csak 35 m3 lesz 5 év alatt, utána kicsit nő az 5 éves hozam 50 m3-re
2013. máj. 30. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Akkor lehet, hogy más módon hasznosítom a területet... Köszönöm a válaszokat! A két millás bírság korrekt faültetésért...
2013. máj. 30. 22:21
 9/10 anonim ***** válasza:

Akácot ültetnék én is,mint hogy 12 éve ültettem is .Tavaly

ősszel már 20db ki is vágtam tüzelőnek.Átlagban 20 cm átmérők voltak.A magasságuk már elérte a 12-14 m

1500 m2 ig nem minősül erdőnek,csak müvelési ág változást kell bejelenteni.De én még ezt sem tettem meg .

A db szám lényegtelen,de felesleges sűrűre ültetni,mert akkor jóval lassabban növekszik.Munka az első 4 évben adódik jobban,utána csak az aljnövényzet van .Megkötöttség csak az árnyék miatt van,a szomszéd miatt.

É.oldalon kell elhagyni pár métert,ha jól tudom akkor 7 et

A fenyővel való beűltetése is kockázatos,mert nagyon sok a munka vele.ha évekre lebontjuk az összes ráforditott

energiát,költséget,már nem is olyan jövödelmező.Szép fenyők csak a ritkán ültetettből van.A gyümölcs fáknak is évek kellenek,mire beindulnak,és kivannak téve az időjárásnak.A munka is sok,a permetszerek meg drágák.

Ha jó a termés,akkor még piacot is kell keresnem,hogy jó

áron eltudjam adni.Mindenben ott csont,csak számolni kell

2013. máj. 30. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

4 es,2 milliós birságnál már más komoly szabálytalanságok is lehettek .Gondolom az a szántóföld nem 800 m2 lehetett,ahol 250-300 fa volt.1500 m2 felett azt erdőfelügyelet engedélye is kell,ahol megszabják milyen fák ültethetők.Hogy ebből a fa ültetésből ügy lett,ahhoz

kellett egy jóakaró,mondjuk egy "jó szomszéd "

2013. máj. 31. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!