Kezdőoldal » Otthon » Kert » Szaporithato-e alma/ körte/...

Szaporithato-e alma/ körte/ barack magrol? Bokor, viräg (rozsa) vägott szärrol ha igen, hogyan?

Figyelt kérdés

A kerdesem a következö lenne:

Ha van egy kb 30 nm-es kertem, es oda szeretnek egy facskat, hogyan oldhatom meg, hogy ne kelljen boltban vennem egyet, sem elrabolnom egy erdöböl?

Hogyan kelthetek eletre egy magot, egy boltban vasarolt almabol(mar ha ez lehetseges?)

Azt tudom, hogy fogyasztasra utana mar nem lesz alkalmas a termese, ha nem nemesitem, de csak egy- ket szep kis fat szeretnek...

Valamint milyen fajta bokrok/ növenyek alkalmasak arra, hogy ha elmetszek egy darabok belöle(az erdöböl pl...) es vizbe teszem, akkor a vizben gyökeret hajt, majd elültethetem?

Sajna nem tudok rakeresni, mert nem tudom, hogy hogy hivjak ezeket az eljarasokat, igy nem tudom, hogyan fogjak hozzä.Ha csak a nevet leirja valaki mar sokat segitett.

Valamint ha esetleg egy hozzäertö tevedne erre, kerem ossza meg velem, hogy mit szükseges a talajjal tennem elötte...Mär elkedtem felasni, a gaztol mentesiteni.Szeretnem minel olcsobban meguszni ezt a kertepites temat, mert nincs most nagyon ra keret.Esetleg valami tapamnyag, ami minden haztartasban megtalalhato?

Minden hasznost välaszt megköszönk!!



#kert #természet #növeny szaporitas #fa ültetes
2014. ápr. 6. 14:48
 1/6 anonim ***** válasza:

Kapásból veszíteni fogsz 2 évet a fákkal ha magról indítasz. Azt jól gondolod, hogy a legtöbb nemesített gyümölcsfa elvetett magja kifejlett növényként már nem feltétlenül örökíti a tulajdonságait. Almánál el tudom képzelni például, hogy 6-8 év múlva terem valami fura ping-pong labda nagyságú izéket. Persze még idejében rá lehet oltani nemes részeket és akkor nem lesz gond. Baracknál úgy tudom jobbak az esélyek az örökítésre.


Több cserje alkalmas a gyökereztetésre, no nem vízben, hanem földben és párában vagy szabadon naponta locsolva. Egy 30 centis szálat lemetszel pl. az elvirágzott rózsából, 20-25 centire leásod és ráborítasz egy zacskót vagy egy dunsztos üveget, pet palackot pár hónapra. Akár télire is, de ekkorra már a saját gyökerén él, de még ne ültesd a helyére csak kora tavasszal.. Van gyökereztető hormon, ami javítja az esélyeket, de 10-ből 6 hagyományos módon is megfogja.

2014. ápr. 6. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a välaszt, a fäk magrol valo szaporitasaval kapcs meg annyit, hogy csak termese nem lesz az elsö hat evben, vagy lassabban is fog növekedni?Az csak jo, ha nincs termese, legalabb nem kell összegyüjtenem meg ilyenek, csak disznek szeretnek a kertbe egy kis fat, amit en-csinaltam-.

Egyebkent ez ugymond rossz maganak a fanak is, szoval ilyen kis bena haldoklo valami lesz, vagy gyümölcs nelkül, de egy rendes szep, egeszseges fa lesz belöle?

Valamint egy ätlagos barack, vagy bolti cseresznyeböl kb mekkora fa värhato?Nekem max 2m lenne a jo.Milyen fajtaju gyümit vegyek, es ha nem kell a gyümölcse akkor hogyan fogjak hozzä a -fakesziteshez-(hogy hivjak ezt, ööö csiraztatas vagy gyökereztetes vagy...???)

2014. ápr. 6. 21:49
 3/6 anonim ***** válasza:

Ha ennyire behatárolt, hogy mekkora fa kell neked, inkább szánd rá a pénzt! Normális faiskolában tudnak az igényeidnek megfelelő fát adni (ha nincs készleten, szerezni), olyat, ami nem purcan ki a kertedben, nem nő túl nagyra stb. Attól függően, milyen fajtát választasz, minimum 25 évig fog boldogítani az a fa.

Az, hogy magról milyen, mekkora fa nőne teljesen lutri. A gyümölcsfák túlnyomó része oltott, tehát ami neked kikelne magról, köszönőviszonyban sem lenne azzal a fával, amin termett.

Van egy túl magas, túl terebélyes barack fánk (szüleim megvették az első szembejövő fát -.-"), amit kínszenvedés kordában tartani. Én szívok a metszésével minden évben, ha engem kérdezel, nem éri meg a szenvedést.


Spórolni tudsz mással:

- cserjék közül pl. az aranyeső, az orgona oldalhajtásokkal szaporodik

- kúszó kecskerágót, rozmaringot, levendulát, zsályát tudsz úgy szaporítani, hogy földet dobsz a lehajló ágára

- a japán lonc, a búbos lonc oldalhajtásokkal szaporodik

- klemátiszt elvileg lehet dugványozni, ehhez viszont nem árt egy kis gyökereztető hormon sem (még nem próbáltam, de tervben van)

- rózsát #1 által leírt módon lehet szaporítani (ezzel idén próbálkozok először, puszta kíváncsiságból)

- a nőszirmokat lehet tőosztani

- ha jófej, kertbarát szomszédaid vannak, sok mindent tudnak adni

- előbb nézz szét neten, mi illik a kertedbe, mennyire bonyolult gondozni, mennyibe kerül, aztán menj ki a piacra és alaposan nézz szét! Néha lehet igazi gyöngyszemeket találni, a bolti ár töredékéért.

2014. ápr. 6. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Köszi szepen a välaszt, nagyon hasznos volt, ment a pont!!:)
2014. ápr. 7. 16:24
 5/6 anonim ***** válasza:
Dugváyozással a puha fák szaporíthatók, mint pl a nyír, nyár, jegenye, fűz. Magról való gyümölcsfának a sárgabarackot javasolom, azt nem kell nemesíteni, anélkül is szép termést hoz, és még nagyon sokat várni sem kell rá. A talajról így látatlanban nem tudok mit mondani, ahhoz tudni kéne a fekvéstől kezdve az összetételig sok mindent.
2014. ápr. 7. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Egy faiskolában egy szép, 1,5m-es facsemete 800-1000Ft körül van, ami már 2+1 vagy 3+1 éves. Inkább szánd rá ezt a kevés összeget, minthogy magról próbálsz meg szaporítani
2014. ápr. 7. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!