Kezdőoldal » Otthon » Kert » Hogyan irtsak ki egy pár...

Hogyan irtsak ki egy pár szilvafát?

Figyelt kérdés
A kertböl ki szeretnék vágni pár szilvafát, pontosabban 11-et, mert szinte mindegyiknek fele ága el van száradva, már tul öregek és ujjakat akarok ültetni. De ha ki is ásom, a gyökerét hogyan irtom ki, hogy ne zavarja az új fákat.
2014. júl. 28. 08:10
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Édesapámmal szoktunk kivenni fát gyökerestől is, ha például rossz helyen nőtt egy fa, vagy elszáradt. Gépek híján kell hozzá csákány, valamint fejsze a gyökerek elvágásához. A kb. ujjnyi vagy annál vastagabb gyökerek a földben szoktak maradni, elvágjuk és ahogy mifelénk nevezik, a tuskó kivehető. Persze nem könnyű munka, főleg ha 11-ről van szó. Esetleg beszélj földmunkagéppel rendelkezőkkel hogy mit tudnának csinálni.
2014. júl. 28. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Köszi, én is ijesmire gondoltam, hogy levágom az ágakat utana beások és beszélek valakivel hogy egy kisebb traktorral rántsa ki őket.
2014. júl. 28. 10:38
 3/11 anonim ***** válasza:
Nekem a kerti munkák során egy nyugdíjas kőműves "bácsi" szokott segíteni 600 forintos órabérrel. A tavasszal ketten 3 fát 2 óra alatt kiástunk ásóval és fejszével, és láncfűrésszel feldaraboltunk. Most ezek helyén van a paradicsom és paprika. Nálam is elöregedett, gutaütés tüneteit mutató, mézgásodó fák voltak. Majd ősszel pótolom őket facsemetével.
2014. júl. 28. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
Ha kiásom őket akkor nem hajt ki megint ? Van aki azt mondta hogy miután kiástam és kivágta őket, öntsek egy kis fáradt olajat a vágáshoz és akkor biztos hogy nem fog kihajtani.
2014. júl. 28. 11:12
 5/11 anonim ***** válasza:
Akkor hajthat ki ha a föld felett csak elvágjátok hanyagul. Ez meggyfánál elég gyakran előfordul, hogy 5 méterre is felbukkan évekig. Ahogy az első írta, körbe kell ásni és a föld színe alatt tuskóval kiszedni. Akkor nem hajt ki. Gázolajas butaságot felejtds el. Vagy jó trágyával beleülteted a régi helyére vagy két régi közé.
2014. júl. 28. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm a tanácsokat.
2014. júl. 28. 14:19
 7/11 anonim ***** válasza:

A gázolaj hülyeség.

Ásd ki tuskóstól, vagy húzasd ki traktorral, de talán még jobb egy markoló, az több irányba tudja mozgatni a fát, és valamelyik irányba csak könnyebben megindul. Viszonylag sok gyökeret kiszed.

Nincs kizárva azért így sem, hogy valami vastagabb gyökérről beindulnak a hajtások, de azt leszórod glifozáttal, és kész.


Nem is ez a probléma, hanem a talajuntság.

Ami nevével ellentétben nem arról szól, hogy a talajban lévő tápanyagokat kiszedték a régi fák (bár ez sincs kizárva), hanem hogy a fák egy olyan hormont termelnek a gyökerükben, ami minden másik fajtárs gyökerének növekedését leállítja. Tehát ha egymás mellett van két szilvafa, akkor a gyökereik nem gabalyodnak össze, hanem ahol találkoznak, ott mindkettő növekedése leáll, és másfelé fejlődnek tovább a gyökerek.

Na mármost, a mostani fák behálózták a kertet, és ha ültetsz csemetéket, akkor a gyökerük ezzel a hormonnal fog találkozni, és nem tud semerre fejlődni, mert nem talál "tiszta" talajt. Kell legalább 4 év, hogy ezek a hormonok teljesen lebomoljanak, addig a csemeték nem fognak sehová fejlődni.

Léteznek olyan speciális alanyok, amiket direkt újratelepítésre tenyésztettek ki, azaz nem érzékenyek ezekre a hormonokra. Viszont ezek nem nagyon kaphatóak, és drágák. (Olaszországból szokták hozatni az emberek általában, és maguk oltani.)

Ha azonnal akarsz hagyományos (myrobalan) alanyon telepíteni, akkor csak annyit tehetsz, hogy keresel egy traktorost, akinek van gyökérszaggatója, és a felső fél méteren lévő gyökereket elszaggatja, hogy gyorsabban elpusztuljanak, aztán amit tudsz, összeszeded. Így valamivel gyorsabban fognak beindulni a csemetéid.

Meg persze, sok trágyát szántass be a fák kivágása után, itt a vissza nem térő alkalom.

Én barackosban szórakoztam újratelepítéssel (mikor még nem tudtam a talajuntságról), tényleg beletelt 4 évbe, hogy beinduljanak azok a csemeték, amik a régiek helyére kerültek.

2014. júl. 28. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm, hasznos infok. Ezeket a szilvafákat az utcárol szeretém kiszedni és csemetéket ültetni. Vagyis nem olyan nagy a mozgásté mert ott a ház akkor a fák közt kispad és persze van még árok is, és a füvet se szeetném elcsufitani. Ugyhon a gépeket kizárom.
2014. júl. 29. 09:08
 9/11 anonim ***** válasza:
Ha tanácsolhatom úgy vágd ki, hogy csak nagyjából gallyazd le ahol beleakadna valamibe dőléskor. Köss rá egy kötelet minél magasabbra a gyökerek elvágása előtt és akkor irányítottan ki lehet rángatni, nem fog a kerítésre esni. Ha nagyon rövidre legallyazod, akkor nem lesz elég lendülete, hogy a nehezen elvágható, lefele hatoló gyökereket ne tépje el a fa koronájának kilengő súlya. Ha csak a törzse marad a döntésnél, az kevés. De majd úgyis rájössz.
2014. júl. 29. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Csak jelzem, közterületről neked nem szabad kivágni semmilyen fát.

Nem tudom, felétek foglalkoznak-e ilyesmivel, felénk elég rendesen büntetik. Még egy fakivágási engedélykérelem is 3000 Ft, és még nem is adják meg az engedélyt általában.

2014. júl. 29. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!