Kezdőoldal » Otthon » Kert » Tyúktartás vs. Termesztés?

Tyúktartás vs. Termesztés?

Figyelt kérdés

Van egy kis megtakaritásom(2-3M) és szeretnék valamihez kezdeni vele. Elég bizonytalan és tanácstalan vagyok, mert nem az ölembe hullott ez az összeg, hanem nehezen összegyüjtögettem. Nem ebből akarok megélni, mert van munkahelyem, csak jövedelemkiegészitésnek gondolnám a családi kasszába, de ha tudnék fejlődni, nem zárkozok el előle, szívesen csinálnám nagyban is. Egyik gondolatom, hogy tojásért illetve vágásra nevelnék csirkét. Ha van valakinek tapasztalata, tudna ötleteket és buktatókat mondani? Mennyivel érdemes kezdeni, mire lehet számolni, milyenek a szabályozások, egyáltalán van-e jövője.... Mögöttünk 1.5M-ért tudnék venni 1100nm-es telket.

Másik tervem pedig az eper termesztése (oszlopos módszerrel). Ehhez is várnék tanácsokat, véleményeket. Sokat olvasgattam mind a két témakörről, de ha van jobb ötlet, szívesen meghallgatom azokat is.

Köszönöm előre is.


2014. okt. 27. 10:04
 1/8 anonim ***** válasza:
Szerintem ezt inkább ne itt kérdezd, hanem beszélj személyesen tyúktartókkal.
2014. okt. 27. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

A már idős, de valaha virágzó gazdaságot folytató szüleim módszereit tudom javasolni. Alapelvük az volt hogy a meglévő eszközökkel és területen termelni terméket és/vagy profitot, saját munkából. Vagyis akár 0 Ft befektetéssel. Ebben az esetben a bukás veszélye maximum 0 Ft, és a megtakarítás nagy része meg dolgozhat valami biztos helyen, például állampapírokban. (Sajnos ma akciós néhány hónapos lejáratú banki kamatok nem igazán vannak). Persze némi Ft-ot ki kell majd adnod egy új tevékenységhez, de azt minimalizálni kell. Mert ha a pénz érzi hogy szeretik annyira hogy nem herdálják el, akkor tolakodni fog a többi pénz is.

Szüleim tyúkjai a fűnyírót szokták helyettesíteni és a lecsipegetett fűből lett rengeteg tojás. Erdős és bozótos részen vigyázni kell a ragadozókkal, mert kiscsibét is és tojást is dézsmálják.

2014. okt. 27. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Egyet sem ismerek, csak olyat, akinek 3-4 tyúkja van, ennél én többre gondoltam, legalább 50-100-ra, esetleg többre. Nem hiszem, hogy egy idegennek adnak felvilágositást, ezért gondoltam, hogy megpróbálok itt is informálódni.
2014. okt. 27. 10:22
 4/8 anonim ***** válasza:

Szamócának van értelme, de nem az oszlopossal. Inkább keress olyan valakit, akinek van még régi fajta epre. De4 ezzel is elég sok munka van.

Baromfival csak akkor van értelme foglalkozni, ha értesz is hozzá. és csak annyit, ami magatoknak vagy a szomszédoknak kell.

A nagybani tartásnak elég sok szabálya van. Ezt az Önkormányzatnál kell megkérdezned.

2014. okt. 27. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat. Mi számít nagybani tartásnak vajon?
2014. okt. 27. 10:25
 6/8 A kérdező kommentje:
Amúgy a szamóca jobban szimpatikus, úgy gondolom, kevesebb a szabályozás (állategészségügy, ántsz, ellenőrzések....iyesmikre gondolok)
2014. okt. 27. 10:27
 7/8 anonim ***** válasza:

Nekem az egyik rokonomnak Tarnazsadányon van egy tyúkfarmja vagy 500-700 állattal, de őszintén szólva nem tudom mennyire nyereséges. Megél belőle, de nem veti fel a pénz. Olyan havi 100e-et tud kivenni belőle. Ha piacozna, akkor majdnem a dupláját, de az meg rengeteg idő.


Az eperrel több a macera, mert hamar kell túladni rajta, rövid az eltarthatósága. A tyúknál ha ügyes vagy, még a trágyáért is fizetnek annyit amivel a takarmány negyedét meg tudod venni.

2014. okt. 27. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Nem hallottam még olyanról, hogy valaki oszlopos módszerrel termelt volna epret eladásra. Ez inkább hobbi kategória.

Rokon termelt eladásra (kb. 1000 nm-en), de elég kínos az eladása, mert túlkínálat van általában, és az eper nem a tárolható kategória, egy napon belül el kell adni. Meg persze nem nagy szórakozás egész napokat négykézláb állva szedni.

Aztán ha bejön egy esős idő, és nem megfelelően permetezed, akkor oda az egész.

Persze, ha mindent meg tudsz oldani, akkor jó pénz lehet ez is.


Ilyen kevés, 50-100 tyúkkal nem sok baj van (vagyis van, de sokkal-sokkal kevesebb, mint nagyban tenyésztve), és valószínűleg sok tojást el tudsz adni ismerősi, munkatársi körben, a maradékkal esetleg ki kell állni a piacra.

Ami fontos, hogy télen világítani kell nekik, mert ha rövid a megvilágítás hossza, akkor nem tojnak.

150 tyúk tartható különösebb macera nélkül, őstermelőként, efölött már meg van bonyolítva.

Valahol olvastam, hogy szabadtartásnál évi 2 E Ft haszon lehet egy tyúkon, plusz a tyúkot is eladhatod egy ezresért a végén. Nem tudom, ez mennyire reális, de elképzelhetőnek tartom.

Csirketartás is megéri (fehér húshibriddel), és ha felpucolva adod el, még nagyobb lehet a haszon.


Mindenképpen keress a neten tyúkos fórumokat.

2014. okt. 28. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!