Kezdőoldal » Otthon » Kert » Tavalyi mini krizantém hogyan...

Tavalyi mini krizantém hogyan gondozandó, hogy idén is szépen virágozzon?

Figyelt kérdés

Ebben a cikkben leírják, hogy ősszel tőközelben lemetszve teleltetjük. És nincs tovább: [link] Csak annyit írnak, hogy kertben tovább életben tartható. Na de mégis hogyan?


Eleve mikor ültessük ki a kertbe?


Most a cserépben van amelyiken 3-4, többin már 15-20 cm magas új hajtások vannak.

Úgy hallottam vissza kell őket csippenteni, hogy sűrű legyen... Jó, de mégis mikor, hányszor és milyen magasságban csippentsem le őket?


Tudna valaki segíteni?

Köszönöm.



2015. márc. 20. 18:38
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

Ültesd mielőbb ki a kertbe, egyenlőre ne vágd le a hajtásait. Ha nagy a szárazság, csak akkor locsold.

Ha majd megjelennek rajta ősszel a bimbók, a sűrűn levőket csípd, ritkítsd ki. Akkor a megmaradt virágaid nagyobbak lesznek.

2015. márc. 20. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
Mostmar kiultetheted,locsold majd
2015. márc. 20. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:

Ó, de nem a virágfejek nagyra növesztése a célom, hanem hogy sok virág legyen, hogy ezek a hajtások sokfelé elágazzanak... És olyan nagy kerek bokor legyen belőle,mint másoknál láttam régen....

Attól tartok, ha így hagyom, csak néhány szál lesz, azok meg rettentő magasak lesznek, hogy ki kell majd őket támasztani. Vagyis egyszer ilyet már csináltam, és az nem jött be. Most nem szeretném, ha olyan magasra nőne...Persze kinyiffantani sem szeretném a növényeket. :)

Ezért ha valaki tudna mondnai valamit....

2015. márc. 21. 11:18
 4/12 Zsöbi válasza:

Krizantémneveléssel foglalkozom 25 éve.A cserepes krizantém TUDJA! hogyan nőjön kerekké minimális gondozással. A te krizanténod egy anyatő, melyet mélyen vissza kell vágni. Nem kell sajnálnod, gyökérből is kihajt, de te hagyjál rajta kb. 4-5 levelet.(kb. 3-4 centiméteresre) Ezt minél hamarabb tedd meg, mielőtt még nagyon fássá válik a szára. Ekkor a krizid elkezd hajtásokat hozni a levéltöveknél. (A hajtásokat el ne dobd!!! Azokat le fogjuk szaporítani.) A régi levelek csúnyák lesznek, esetleg majd le is dobja őket, de ott vannak a pici hajtások, amik minden levélnél megerednek. Most űltesd ki, és ne aggódj ha nem lesz csodálatos hajtása rögtön mert hideg van. Ezután sokáig nincs vele dolgod,hiszen már száranként 4-5 hajtást várunk. A krizatném szereti a vizet, locsolgasd kétnaponta. Várjuk hogy nőjön. Ha már most innen nem nyúlsz hozzá, akkor is lesz egy kerek csodálatos krizanténtöved. Hogy sűrűbb, szebb bokrot kapj, kb. 4-5 leveles korban csippentsd ki minden hajtás közepét. Mostmár csak a közepüket egy picit, akkor a meglévő 4-5 levélnél ismét új hajtások jelennek meg. Ezt játszhatjuk többször is, akár négyszer ötször is, de ha csak egyszer-kétszer, az is elegendő. Jó, ennyit az anyatőről. Most szaporítsuk le, amit legelőször levágtál, amit mondtam hogy ne dobd el! A legjobb szaporítóanyag a gyenge része. minden szár legfelső részéből vágd le a hajtásokat. Ez kb. 3-4 cm-es legyen.

Vásárolj hormont a növényvédős boltban (Incit 1), de hormon nélkül is próbálkozhatsz. A szaporítóanyag alsó két levelét leveszed, kb. fél cm-re belemártod a szárat a hormonba, és nedves földbe dugod. Ezt a földet mindig tartsd nedvesen, kb. 3-4 hét alatt újabb krizanténjaid lesznek. Amikor meggyökeresedtek, ültesd cserépbe őket, várj amig kb. 5 cm-esek lesznek és csípd ki a tetejüket...... és kész az újabb krizantémtöved. Mi csak ilyen új hajtásokból nevelünk krizantémot mindenszentekre. Hát..... nevelni jobban tudom mint leirni, ha valami nem világos kérlek írj! Üdvözlettel: Zsöbi

2015. márc. 21. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 Zsöbi válasza:

[link]


[link]


Ezek a tavalyiak. Egyszer voltak visszacsípve, 5 leveles korban. Tudták a dolgukat . Üdv. Zsöbi

2015. márc. 21. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

Persze, ezek a gömbkrizantémok.

Viszont az import krizik egy része nem alapból ilyen, hanem csak így vannak megcsinálva. Csipkedéssel meg főleg hormonkezeléssel elérik, hogy ne nyúljanak, hanem elágazzanak. Én régebben próbálkoztam ilyenekkel, aztán csodálkoztam, hogy a csipkedés ellenére sem lesznek gömbölyűek, hanem csak nyúlnak, ahogy rövidülnek a nappalok...


Majd meglátod, hogy tiéd milyen fajta. Ami gömb habitusú, az kiültetve tényleg minden csipkedés nélkül is jól fog kinézni.

2015. márc. 21. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

Igazából mindegy is, hogy gömb vagy más formájú, nekem csak az lenne fontos, hogy ne legyen túl magas, hogy karóhoz kelljen kötni vagy ledőljenek oldalra. Ja meg hogy sűrű legyen. :) Hát majd meglátom milyenek.


De azt hiszem Zsöbi nagyszerű leírása alapján menni fog a dolog. Zsöbi köszönöm! Szépek a virágaid!

Azt megkérdezhetem, hogy ami ilyen sűrű,mint a képen látható piros krizantém, az alul hány tőből áll? Vagy nem tő, hanem szár, nem tudom a szaknevét, szóval ami a földtől felfelé ebben a 3-4-5 centis magasságban van,az kb hány darab?


És még egy kérdés... nekem fásszárúhoz való hormonkezelőm van, talán 3-as ha jól emlékszem, a rózsához való rózsaszín dobozos... Használhatom azt is hozzá, vagy ez talán erős neki? Esetleg kevésbé belemártva?

2015. márc. 22. 17:59
 8/12 Zsöbi válasza:

[link] ( Itt láthatsz dugványokat gyökereztetnivalókat, és gyökereseket is.)


Minden cserépbe 1 gyökeres dugványt ültetek árilis- májusban. Amit mondtam hogy ne dobd el, vágd vissza a hegyét és gyökereztesd ki, azokból 1 db-ot minden cserépbe. A bordó is 1 picike kb. 5 centiméteres gyökeres dugvány volt, 5-6 levélkével, aminek ültetéskor a közepét azonnal kicsípem, hogy bokrosodjon.

Kettes hormonba gyökereztettem már krizantémt, hármasba még nem. Nem tudom hogy erős lesz neki vagy sem, egy próbát megér. Ha ilyen erős hormonod van darabolhatod a szárát is a krizinek, nem csak a tetejét. Úgy vágd hogy mindig legyen 1 levél és kb 2 cm-es szár amit mártol a hormonba. Sokszor hallottam már az őrölt fahéj rendkívül jó gyökereztető hatásáról. Az idén ki fogom próbálni a krizanténoknál, muskátliknál, petúniáknál. Ajánlom neked is figyelmedbe.

Szívesen várom további kérdéseidet.

Üdvözlettel: Zsöbi

2015. márc. 24. 05:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

"A bordó is 1 picike kb. 5 centiméteres gyökeres dugvány volt"

Ez szinte hihetetlen, annyira szép sűrű...!:) Arra tippeltem volna így hozzá nem értőként, hogy legalább 3-5 dugvány lehet egymás mellett a cserépben.


Még nem vágtam bele,hamaraosan próbálkozom ezekkel a növénykékkel. Ha szaporítani nem is sikerülne, nem lenne baj,már annak is örülnék,ha a meglévőt szépen tudnám nevelni.

Egyelőre köszönök mindent!!! Szép napot!

2015. márc. 24. 10:28
 10/12 A kérdező kommentje:

Lekopogom, de úgy tűnik működik a dolog... :)

Lassan, de sűrűsödnek a tavalyi tövek, amiket lecsipkedtem.


ÉS a szaporítványok is élnek még. A gyengébbeket egyesével dugtam kis virágfölddel teli műanyagokba, és meleg helyiségben tartom. Kb. 3 pusztult ki, a többi szép, és lassan, de növekszik. Lehet nem a legjobb a meleg szobában tartani, mert hamar kiszárad a föld, így jobban észen kell lenni a locsolással. Csak azt gondoltam, hogy a melegben talán gyorsabban gyökeret ereszt.


Aztán volt néhány fás is már, azokat feldaraboltam, ahogy írtad Zsöbi, azokat föld, homok, virágföld keverékével teli nagy cserépbe szurkáltam tömegesen, és ezt fűtetlen de napos helyen tartom. Ezek is szépen fejlődnek. Nem tudom, talán ezeket biztosabbnak érzem, mint a bentieket... Pedig azt hittem, ezek egyből kipusztulnak majd... É sközülük egy sem pusztult még ki.


Ja és rózsagyökereztető hormonba érintettem végül mindet, szóval ezzel nem volt baj.


Hát itt tartok, csak megírtam. Remélem megmarad a többségük. (Bár eredetileg nem akartam szaporítani, de most élvezem!:))

2015. ápr. 23. 09:05
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!