Kezdőoldal » Otthon » Kert » Milyen földbe kell ültetni a...

Milyen földbe kell ültetni a most tavasszal kiültetendő haszonnövény palántákat (részletesen lentebb)?

Figyelt kérdés

Olyan helyre tudom a kertünkben majd kiültetni a palántákat, amit már 10-15 éve nem művelünk. (Gyakorlatilag az egész kert ilyen, mert csak a nomád módon növő füvet szoktuk nyírni.)


Most palántákat nevelek bent a lakásban, magról.

Paradicsom, paprika, padlizsán, articsóka, valamint eperrel és saláta félékkel próbálkozom.


Arra már nincs mód, hogy a kertben egy tavaly előre megtrágyázott és előkészített helyre ültessem majd őket.

Minden szükséges előkészületet csak most áprilisban tudok megtenni.

Ehhez kérném a segítséget, hogy mit hogyan tegyek.


A felásáson és elgereblyézésen kívül miket kell még a palántázás előtt megcsinálni?

Műtrágyázás? Egyebek?

Melyik növénynek milyen fogadó földre van szüksége?

Érdemes-e a most felásandó földet valamilyen zsákos vagy konténeres humusszal, földel, komposzttal, trágyával feljavítani még most, a palánták kiültetése előtt.

Remélhetőleg április végén és májusban már lesznek olyan növények, amiket kiültethetek.

Köszönöm, ha valaki itt vagy privát üzenetben tud válaszolni, tanácsokat adni.



#trágyázás #műtrágyázás #növényvédelem #palánták kiültetése #talajelőkészítés most #kiültetés előtt #kerti haszonnövények
2015. ápr. 10. 14:15
 1/6 anonim ***** válasza:
Nemcsak felásni kell, hanem átrostálni is, mert a gyökerek könnyebben találnak utat a lazább talajban, mint az összetömörödöttben, és a növények számára a gyökérzet az elsődleges fontosságú. Átrostáláskor lehet rábukkanni a pajorokra, különösen cserebogár pajorokra, amelyek hatalmas étvágyúak. A rostán fennmaradó növényi gyökérzetet, tarackot, föld alatti szárrészeket el kell távolítani, különben ezek újra átveszik az uralmat. Ha több cserebogár pajort talál az ember, akkor érdemes lehet Basudin vagy hasonló talajfertőtlenítő granulátumot keverni a morzsalékos talajba.
2015. ápr. 10. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a tanácsodat, amit egy kis zölddel is jeleztem. :)

Úgy tervezem, hogy lesznek olyan palánták, amiket nagyobb konténerekbe (dézsákba) fogok majd elültetni.

Elsősorban a folyton érő paradicsomnál meg az epernél gondoltam erre.

Ezekhez milyen ültető földet, ültető közeget javasolnál?

Szerinted milyen méretű (átmérő x magasság) edényekbe célszerű ezeket ültetni?

2015. ápr. 10. 16:02
 3/6 anonim ***** válasza:

Nem tudsz valahonnan rotációs kapát kölcsönkérni? Azzal jól fel lehetne lazítani a talajt, összetörni a nagyobb rögeket, bedolgozni zsákos trágyát (ha csak pici helyről van szó, mert egyébként nagyon drága), vagy műtrágyát.


A rostálás teljesen elméleti dolog, én még nem hallottam olyanról, hogy valaki tényleg meg is csinálta volna. Az ásásnál meg lehet látni, van-e sok pajor, és ha netán van, akkor talajfertőtlenítőt kell használni.


Az edényeseknél megteszi valami nagyon laza virágföld (pl. Agro CS) kerti földdel elkeverve, vagy bármilyen általános virágföld, ami nem gyanúsan olcsó.

A mennyiség fontos, mert egy folyton növő paradicsomból semmi nem lesz pl. 5 l talajban, az legfeljebb egy determináltnak elég nagyon-nagyon szűkösen.

2015. ápr. 13. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a hozzászólást és a javaslatokat.

A rotációs kapára már én is gondoltam, de kétségeim vannak afelől, hogy egy 15 éve parlagon hagyott kemény talajba beküldhető egy ilyen masina.

De egy próbát mindenképp megér, mert nagyobb terület esetén csak járhatóbb ez, mint a felásott föld teljes átrostálása.

Bár amíg a rotációs kapával jól beleaprítok mindent, addig a rostálással sok nem kívánatos dolgot ki lehetne szelektálni.

Még ha az munka- és időigényesebb is.


A dézsás megoldásokhoz a földkeveréket (virág- és kerti föld) mindenképp átrostálom majd. Ott tényleg jó, és könnyen megvalósítható ötletnek tartom.


Mekkora edényeket javasolnál a folyton érő (és növő) paradicsomnak? Egy 30x30x30cm-es láda már megfelelő lehet?

2015. ápr. 13. 22:22
 5/6 anonim ***** válasza:

Az 27 liter, abban már vígan elvan egy 2 m-re megnövő fa vagy két féldeterminált.


A talaj pár cm mélyen még nedves, tehát egy rendesebb rota szépen megdolgozza. Viszont nem csak a tetejét kell megdolgozni, hanem a kapák tetejéig leengedni, vagy ha erre nem alkalmas a gép, mert túl gyorsan pörög vagy túl könnyű, akkor felásás után egy nappal kell a felszínt megdolgozni, hogy az összeállt rögöket szétverje.

2015. ápr. 14. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszaidat.
2015. ápr. 17. 17:36

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!