Kezdőoldal » Otthon » Kert » Paprika és paradicsommagjaimat...

Paprika és paradicsommagjaimat még kiültethetem a balkonládáimba, vagy már csak palántákat tudok venni?

Figyelt kérdés

Az erkélyemen vannak balkonládák. Egy hete ültettem ki magokat, de szerintem megduzzadtak,mégcsak ki se csíráztak..és hideg is volt nagyon éjszaka..és lehet mélyre is ültettem.

Ha most még elvetem őket kint szabadföldbe mégegyszer,nagyon el vagyok késve? Már melegebb az idő..Szeretném ha azokat tudnám használni, és segítséget kérnék,hogy tudnám őket kint elültetni a ládákban, hogy kell öntözni stb,milyen méyre és kell e újra kiszedni,vagy maradhat a földben a kikel..éjszakára nem tudom őket bevinni,mert sok helyet foglalnak.



2015. ápr. 23. 13:40
 1/7 anonim ***** válasza:

Szerintem a következőt csináld:


1. Áztasd be egy napra a magokat

2. Vesd el őket kettesével műanyagpohárba, kb.fél centi mélyre, öntözd meg.

3. A poharakat kiteheted az erkélyre. Amíg a kis magoncok megjelennek tarts a földet állandóan nedvesen (én egy régi pólót szoktam megnedvesíteni és ezzel takarom a földet). Ha kikelt a palánta,(5-7 nap) akkor takard ki. Éjszakára mindig vagy ha napközben hideg lenne takard be fóliával (akár hidegebb esetén vastagabb nylon szatyorral)Arra figyelj, hogy a fólia nem maradjon rajta napokig, mert ilyenkor a növények elkezdenek felnyurgulni, rothadni. Öntözni mértékkel kell. Nem szabad, hogy a földje teljesen kiszáradjon, de a túl sok nedvesség a növény elsárgulásához vezet. Én akkor szoktam öntözni, ha látom, hogy a föld felülete kezd száradni, de az alsóbb rétegek még tartják a vizet.

Ha már van a palántákon 5-6 lomblevél, akkor vágd le róluk a műanyag poharat és ültesd ki a kertbe földlabdával együtt. Ezzel a módszerrel nem fognak sérülni a gyökerek, a növény nem esik vissza a fejlődésben.


Pár magot ki is vethetsz szabadföldbe, de szerintem a poharas palántavetés biztonságosabb, mert jobban meg tudod védeni a növényeket az időjárástól és jobban tudod kontrollálni a vízigényt.

2015. ápr. 23. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Jobban jársz, ha palántákat veszel.


Ha ragaszkodsz a saját magvetéshez, akkor meg egyből a kertbe, a végleges helyükre. Már nyakunkon van a palántázás ideje, ha még most kezdesz magolni a palántához, utána egy-másfél hónap múlva még átülteted, akkor neked nagyon késői termésed lesz, és nem is sok, mert a nyári hőség megüti a fejletlen növénykéket.

A helybe vetéssel is kicsit késésben vagy, de annak annyi előnye van, hogy ha nem ülteted át a növényeket, akkor nem lesz meg nekik a növekedést visszavető gyökérszaggatás, hanem minden kinevelt gyökérszáluk folyamatosan veszi fel nekik a tápanyagot.

A helybe vetett paprika és paradicsom sokkal erősebb és ellenállóbb lesz, jobban bírja az aszályt is, mert nem sok rövid gyökeret fejlesztenek, hanem kevesebb hosszabbat, amik jobban behálózzák a talajt.

2015. ápr. 23. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

"A helybe vetéssel is kicsit késésben vagy, de annak annyi előnye van, hogy ha nem ülteted át a növényeket, akkor nem lesz meg nekik a növekedést visszavető gyökérszaggatás, hanem minden kinevelt gyökérszáluk folyamatosan veszi fel nekik a tápanyagot. "


Ezért írtam, hogy pohárba palántázzon, a poharat vágja le és teljes földlabdástól ültesse át, így biztosan nem sérülnek a gyökerek és nem esik vissza a fejlődésben.

2015. ápr. 24. 08:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Igen, ez mindenképpen jobb, mint a szabadgyökerű palánta - ha sikerül jól kivitelezni. De ha kicsi a pohár, akkor lassan fejlődik a palánta, ha nagy, akkor meg nem szövi át annyira a gyökérzet, hogy ne essen szerteszét kiültetésnél.

És még ha tényleg minden tökéletesen megy, akkor is hetekig lassabban fejlődik a növény, mint helybe vetésnél. Egy helybe vetett paprika meg paradicsom behozhatatlan előnnyel indul.

Tehát nem rossz, amit javasoltál, csak már késő hozzá. Szerintem.

2015. ápr. 24. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Én fél literes tejfölös pohárba szoktam vetni, így mire kiültetem nincs probléma abból, hogy szétesik a föld.


Igazad van abban, amiket mondtál. Egyébként én is biztonsági megoldásként javasoltam, hogy szabadföldbe is vessen, ebből baj nem lehet. Nekem az utóbbi években a rossz időjárás miatt biztonságosabbnak tűnik az, ha pohárba vet palántát. Ha esetleg huzamosabb ideig hidegre fordul az idő, a hideg földben a magok sem fognak megindulni. Palántázásnál talán ezt a rizikót könnyebben ki lehet küszöbölni, illetve takarással lehet gyorsítani a palánta fejlődését. A sikeres zöldségtermesztés nagyon sok dologból tevődik össze. Én Dél-Magyarországon élek, itt nálunk már április végén ki lehet ültetni a palántákat, barátaim Pilisben laknak, náluk jó 2-3 héttel később indul be minden. Ha ők szabadföldbe vetnének, akkor szeptemberre sem érnének be a paradicsomaik.

2015. ápr. 24. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. Nos, beáztattam 1,5 napig a magokat,utána elvetettem egyből a balkonládákba, többet is, és éjszakára letakartam egy fóliával, igaz nem vastag, de talán ez is számít valamit..nem tudom,hogy nappalra levehetem ugye? éjszakára meg megint feltegyem,és ha esik az eső? mikor kell takarni? meddig kell takargatnom,mert ha kinő gondolom még elég gyenge lesz szegény,és a föld is elég laza,nem kifejezett palántázásra való..Öntözni milyen gyakran kell?
2015. ápr. 25. 21:36
 7/7 anonim ***** válasza:
Ameddig ki nem kelnek a palánták, addig inkább valamilyen rossz ruhával takard, azt tartsd mindig nedvesen. Ha kikeltek, akkor rögtön vedd ezt le róluk és csak éjszakára takard fóliával. Ha nagy eső van, akkor inkább vedd be őket, mert az nagyon le tudja verni a gyenge növényeket. Öntözést nehéz megmondani, mert ez nagyban függ az időjárástól és a föld minőségétől. A lényeg, hogy sohase tocsogjon a vízben, de sohase száradjon ki teljesen.
2015. ápr. 26. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!