Kezdőoldal » Otthon » Kert » Hogy komposztáljak, ha nincs...

Hogy komposztáljak, ha nincs árnyékos helyem a kertben?

Figyelt kérdés

Mindenhol azt írják, árnyékos, jól szellőző helyen legyen a komposztáló. De hogy lehet ezt megoldani? Van két diófám, az egyiknek szép elterülő lombja van, arra gondoltam. De csak délelőtt árnyékos, utána egész délután odatűz a nap. A

Ami ezeken kívül árnyékot ad, az maga a ház, de szinte mindenhol van ablak, ablak alá meg nem tenném a rothadó dolgokat. Főleg most, hogy jön a nyár, és egész nap nyitva lesznek az ablakok.

Viszont ha éri a nap, akkor kiszárad a komposztnak való, és leállnak a rothadási folyamatok. Minden nap meg nem lehet locsolni. Ti hogy csináljátok?



2015. máj. 30. 17:39
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
Nekem kint van a tűző napon, kb. 10 éve kertészkedem és azóta így csinálom, néha benedvesítem 1-2 kanna vízzel,ha kiszárad akkor megáll a bomlás de ha újra nedvesedik akkor beindul megint, ebből különösebb ügyet nem csinálok, jövő tavaszra jó minőségű komposzttá érik mindig.
2015. máj. 30. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
Tedd a diófa alá nyugodtan!
2015. máj. 30. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:

köszönöm, ment a zöld kéz.

milyen gyakran van szükség arra az 1-2 kanna vízre?

mekkora a komposztálód?


fából lesz a komposztáló, egy kb. 50x50x100 centis láda. hogy érdemes, keskenyebb legyen, de magasabb, vagy szélesebb része legyen a földön, úgy viszont alacsonyabb? vagy ez már teljesen mindegy?

2015. máj. 30. 18:05
 4/13 anonim ***** válasza:
100%
nekem nincs semmivel sem körülvéve mert néha 4x4 m -es kupac is keletkezik a sok zöld hulladék miatt (zöldség zöld,nyesedék stb.), kint van a kertben ahol semmi árnyék nincsen, mikor a kertet öntözöm 2-3 naponta akkor a kupac is kap pár kanna vizet, akár milyen szárazság is volt idáig tavaszra kitűnő komposztom lett, esetleg a felső 5-10 cm nem bomlott le de az engem nem zavart pl.
2015. máj. 30. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
általában keskenyebb de magasabb "kupac/domb" szerűséget használjuk a helytakarékosság miatt , ha nagyon ki van terítve akkor jobban szárad.
2015. máj. 30. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:
jogos, köszönöm. holnap tervezem összeállítani, most olvasom ezen az oldalon az összes kérdést a komposzt témakörében. :)
2015. máj. 30. 18:24
 7/13 anonim ***** válasza:
Rothadás nincs egy jól üzemelő komposztálóban, mert az többnyire levegő hiányában következik be. A komposztálóban levő anyagot elég gyakran át kell villával lapátolni, hogy egyenletes, jó szellőzése legyen és soha nem száradhat ki (ezért ajánlatos lefedni is
2015. máj. 30. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

Ha holnap összerakom, mit tegyek legalulra? Zöld vagy barna hulladékot?

Aprítóm nincs, és nem is veszek, feldarabolom a gallyakat fűrésszel vagy kézzel, de mekkorára? 5-10 vagy 10-20 centis gallyak a jók?

A diófának csak a levelében van a "mérge", vagy a gallya sem jó?


Pár hete elbontottunk egy régi ólat a kertben. Az eltakarítás és felásás közben (veteményes lett a helyén) rengeteg földben lévő fával találkoztunk, az egészen kis méretűektől a tüzelőig volt ott minden. Tudom, hogy sokkal nehezebben komposztálódik, ha be van ásva valami, mert nem jut oxigénhez, de ezek a fák már 5-10 éve a földben voltak, és jóformán el sem kezdtek rohadni/rothadni, pedig tényleg volt köztük egy csomó 3-5 centis kéregdarab is. Nem győztem dobálni őket kifelé az ágyásokból. Miért nem indult meg ezeknek az elbomlása?

2015. máj. 30. 20:25
 9/13 anonim ***** válasza:

Minél kisebb az apríték annál jobb de: ha túl kicsi akkor rothadás is bekövetkezhet, ha túl nagy akkor gyorsan kiszárad és állandóan megáll a bomlás, a fagallyat minél jobban össze kéne szecskázni.


A fa lebontása jóval több idő,de lehet gyorsítani méghozzá nitrogén műtrágya hozzáadásával, a bontás függvénye a Nitrogén és az oxigén (gombák és mikroorganizmusok ebből "élnek", a talajban jóval lassabban bomlik főleg ha levegőben és nitrogénben szegény.


Én mikor a komposztra nitrogént szórok akkor nagyon felgyorsul a bomlás is, egyértelműen mivel még több tápanyaghoz jutnak a lebontók.

2015. máj. 30. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
Igazából mindegy mit raksz alulra ha kevered, én sose nézem mi kerül alulra pl. , de a diófát külön komposztáld majd szórd el egy parlagon/nem gondozott részen. A diófának nincs mérge, igazából csak egy növekedéslassító vegyülete van ami nem mindenhova jó.
2015. máj. 30. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!