Kezdőoldal » Otthon » Kert » Vajkörte beérésről pár kérdés?

Msebi06 kérdése:

Vajkörte beérésről pár kérdés?

Figyelt kérdés

Pár éve ültettem téli vajkörtét, de már nem emlékszem, a fajtájára. Idén termett 4 körtét, ezeket mikor kell leszedni? Neten utánaolvastam már, de augusztustól októberig találtam csomó dátumot mikor érik be. Enyém még teljesen zöld. Apum azt mondja, hogy nekik is volt fiatalkorában téli vajkörte (ő ajánlására is lett ültetve ez) és úgy volt, hogy ősszel leszedték zölden, és pincébe érett be december környékén, neten viszont olyanok is vannak, hogy éretten szedjük és fogyaszthatjuk is egyből.


Ezen a képen lévő körte hasonlít nagyon az enyéimre, de ha kell csinálok majd a sajátokról is beazonosítás végett.

[link]



2015. szept. 23. 13:28
 1/5 anonim ***** válasza:

Egy fa virágzása 2 hétig is eltarthat, a virágok megtermékenyülése is ezen időszakra esik. Ezáltal a termés beérése sem adott pillanat, hanem legalább 2 hetes időintervallum. És nincs ideális időpont minden termés számára, hogy ma aztán le kell szedni mindet.

Én a körtét méret, kinézet és "puhaság" alapján szedem, illetve ami lepottyant, mert a szél lerázta, azt használom fel.

Ha még zöldek és kőkemények, én még bőven hagynám őket a fán nőni és zamatosodni. Pláne ha csak 4 szem van.

[Ha sokkalta több lenne, akkor már érdemes játszani, hogy 4 kilót leszedek egy málnás rekeszbe, és leteszem a pincébe. Aztán egy hét múlva még 4 kilót. Szóval, hogy ne egyszerre érjen be, mindig legyen idő megenni. Arra esetleg vigyázz, hogy a pincében alma közelében nagy sebességű az érés, az alma által kibocsátott etilén miatt.]

2015. szept. 24. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

A téli körtét éppenséggel nem a puhaság alapján szokták leszedni...


Ilyen Hardenpont, amiről fotót tettél fel, nekem is volt régebben. (A tűzelhalás ezt vitte el legelőször.)

Ez egy valódi téli körte a kevés közül. Bár nem tavaszig elálló fajta, de azért jól elvan valameddig házi tárolással is.

A téli körtékkel és almákkal az a baj, hogy ha túl későn szedjük le, akkor túl hamar érnek be, nem lehet sokáig tárolni őket, ha túl korán szedjük, akkor meg nem lesznek igazán jó ízűek, esetleg extrém esetben nem utóérnek, hanem csak megfonnyadnak zölden.

Azt hiszem, ezt valahogy október közepe felé szüreteltem anno.

Már részről viszont, az idei évben az őszi körték később érnek, mint általában, 2-3 hetet is késnek, lehet, hogy a téli körték is fognak késni valamennyit. Bár a téli almák meg inkább már előre vannak, ki érti ezt...

2015. szept. 24. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Végül 1 körtét a kutya letört, szóval azt elraktam a pincébe, meglátjuk hogy érik. A többivel még várok, majd októberbe meglátjuk milyen lesz, meg is fogom majd írni az eredményt, de az még pár hónap.
2015. szept. 25. 07:05
 4/5 A kérdező kommentje:
Októberbe hetente leszedtem a maradékokat, ma megkóstoltam egyet, már nem kell nekik sok, decemberbe tuti jók. Szépen besárgultak és megpuhultak.
2015. nov. 25. 22:08
 5/5 anonim ***** válasza:
Ha felrakod a szobában a szekrény tetejére, hamarabb érik.
2015. nov. 26. 07:42
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!