Kezdőoldal » Otthon » Kert » Az elmúlt évben telepítettem...

Az elmúlt évben telepítettem málnát (fertődi). Az idén milyen sűrűségűre hagyjam meg az új hajtásokat (1 m2-en hány db maradhat)? A felesleges zsenge hajtásokat már most, vagy csak nyár közepén távolítsam el?

Figyelt kérdés

2016. márc. 30. 07:30
 1/2 anonim ***** válasza:

Ha tavaly ültetted őket, akkor feltehetőleg nem m2-enként kell a vesszők számát meghatározni, hanem tövenként, mert még nem elég erősek.

Tankönyvi képlet erre nem létezik, de nagyjából úgy lesz jó, hogy ha minden tőnél összeadod a hajtások hosszát, és ennek csak legfeljebb a felét hagyod meg, de az sem baj, ha most még kevesebbet.

Vagyis, ha nőtt egy tövön 1 db 1,5 m-es, akkor elvágod 75 cm-nél. Ha van egy 2 m-es meg egy 1 m-es, akkor a kicsit tőben kivágod, a nagyot 1,5-re vágod vissza. Ceruzánál vékonyabb részt nem hagysz meg sehol, legfeljebb a nagyon gyenge töveken 30 cm-t, hogy tudd, hol van a tő.

Ha túl sokat hagysz meg, akkor nem lesz rendes idei hajtás.

A magasságot persze befolyásolja, hogy milyen támrendszered van hozzá.


Ha beáll az ültetvény, akkor a sorban m-enként 6 db 1,5 m-es maradhat maximum. Ha túl sűrűre ültetted a sorokat, akkor kevesebb.

Nálam méterenként 2 tő van, és 2-3 vesszőt hagyok meg tövenként. Rövidebb vesszők esetén 3-at, erősek esetén 2-t. (De természetesen itt is figyelembe veszem a felezős szabályomat.)


Mondjuk, kissé már elkéstél a metszéssel.


A felesleges hajtásokat már most is eltávolíthatod, bár én nem szoktam, csak tavasszal, metszéskor, így a tövet erősítik.

(De tényleg csak a feleslegeseket távolítsd el, mert ugye tudod, hogy jövőre azok fognak teremni.)

2016. márc. 30. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Nem négyzetmétert kell mérni, hanem sortávolságot, és a sorokban a tőtávolságot, és kordonmagasságot...ezeket ugye fogod?illetve rajta vagy?...locsolni mivel, és mennyit fogod?


Most még rend van, de aztán elkezdenek terjedni..akkor lesz aktuális néhány málnázó szerszám...a zsenge hajtásokhoz ne nyúlj, hagyd, hadd teremjen is valami.


a tél végén, vagy tavasszal vágd le a letermett száraz ágakat. a málna terem akkor is, ha későn metszed..

2016. márc. 30. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!