Kezdőoldal » Otthon » Kert » Rohadt alma veteményes alatt...

Rohadt alma veteményes alatt hasznos vagy káros?

Figyelt kérdés

Szóval ha a jelenlegi rohadt almákat, szilvát, cseresznyét, és egyebeket beások a földbe, és (esetleg már ősszel), de tavasszal mindenképp veteményezek a tetejére...


Ad ez a rohadt cucc értékes tápanyagot a talajnak vagy sem, netán esetleg káros lenne?



2017. aug. 1. 22:04
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
Komposztáld! Értékes tápanyag lehet benne a növények számára.
2017. aug. 1. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
55%

Fák közelében nem használnám, mivel így lehet, hogy valami fertőzést vagy kártevőt oda juttatsz a valami kártevőt.


Egyébként jó tápanyag lesz belőle, az egyik ismerősöm egy pálinkafőzdétől hozza el a lepárolt cefrét és azt engedi a földjére, majd beleforgatja.

2017. aug. 2. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 A kérdező kommentje:

Hogyan komposztáljam...?

Én úgy tudom, hogy a komposztnak pont az a lényege, hogy nem rohad, nem rohadt cuccokat dobálunk bele, hanem igazából épnek mondható zöldhulladékot, amit másra nem tudunk már felhasználni, és azt a giliszták és mások megeszik, lebontják... Szóval kifejezetten nem rohasztani kell, és ha jól csináljuk, büdös sem lesz. Mindig mondják azt is, hogy a fertőzött növényi részeket sem szabad rátenni, pl. gombafertőzött gyümölcsfaleveleket, stb.


Na és ha nem rohasztjuk, ebből gondolom, hogy rohadt almát és társait sem teszünk bele. Nem jól tudom???

Az a helyzet, hogy ezek ilyen gyorsan romló nyári gyümölcsök, legtöbb almából van nekem. Van ami már a fán rohadni kezd belülről, de ami nem is, olyan sok van, hogy képtelen vagyok olyan gyorsan feldolgozni. Rengeteg megrohad, és ezt nem lehet megváltoztatni.


De ha már így van, mégis kell kezdeni vele valamit, és sose tudom, hogy jót teszek ha beásom, vagy sem. Mert másik, hogy hagyom kiszáradni őket, és úgy lesz kuka... De ha jót tesz, minek legyen kuka? Teljesen bizonytalan vagyok...

2017. aug. 2. 09:19
 4/17 A kérdező kommentje:

Cefre a földre...

Elvileg a jó cefre sem rohadt gyümölcsből készül!!!

Szóval oké hogy átfőzik, de ha jó cefre volt, akkor nem rohadt gyümölcsből lett...


(Egyébként mi a tapasztalat, jobban nőnek tőle a növények?)

2017. aug. 2. 09:21
 5/17 anonim ***** válasza:
Gondolom, hogy nem tonna számra van romlott gyümölcsöd! Ami egy ház körül kikerül, azt nyugodtan be lehet rakni a készülő komposztba. Készítését pl. itt olvashatod el: [link] Egyébként a kereskedelembe kapható edényeknek eszméletlen ára van, házilag szinte fillérekért elkészíthető.
2017. aug. 2. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:

A komposztálásról rengeteg hasznos infót találsz akár ezen az oldalon is, vagy google-ban rákeresve.


Komposztálás nélkül semmit nem ásunk be, még a gazt sem, mert oxigén nélkül kezd el rothadni, erjedni, és pl. ammónia is szabadul fel.

Ez neked nem lesz hasznos, mert éget, azaz elégeti majd a palántáid zsenge kis gyökereit.


Én 2-3 éve kezdtem el komposztálni, először azt hittem, alig lesz néha valami, amit rádobhatok, erre első évben "kinőttem" a gondosan elkészített komposztálómat, ami kb 1 méter magas volt.

2 naponta viszek ki egy adagot a konyhából. Most pl. tojáshéj, mert paníroztunk karfilt, a karfiol maradéka, meg ebben a melegben sok dinnyét ettünk, annak a héja.

Van saját kardvirágom, ami elhervadt, szintén komposzt.

A millió gazról nem is beszélve.

Krumplipucolás elég gyakori, a héja is komposzt.


Szerintem a leghasznosabb dolog, amit egy kerttulajdonos önerőből tehet, és nem kerül semmibe, az a komposztálás. Rengeteget visszaadunk a földnek ezzel.

Tavaly és azelőtt nem volt semmi gondom pl. a paradicsommal, de kimerült a föld. Én nem forgattam bele trágyát, és idén műtrágyát sem kapott. Itt is van az eredménye, a paradicsomon ott vannak a káliumhiány jelei.

Leszedem ezeket, és az is megy a komposzra. Ugye ez hiánybetegség, és nem fertőző, tehát nyugodtan odadobhatom.

2017. aug. 2. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
55%
Komposztálásnak pont az a lényege, hogy bomlás közbeni hőtől a káros baktériumok, gombák elpusztulnak... ha rothadó dolgokat ásol a földedbe, akármilyen gombát, baktériumot elszaporíthatsz, aztán permetezheted a veteményesedet örökre.
2017. aug. 2. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:

Azt még le akartam írni a komposztálás mellett érvelve, hogy amikor kinőttem az 1 méteres komposztálót, és átkerült pár méterrel arrébb, ott már nem is kapott se fakeretet, semmit, csak dobálom a halomra a dolgokat.


Nyár elején vetettem kukoricát, csak tizenvalahány darabot, mivel sosem csináltam még.

3 külön helyre ment, ahol még volt egy pici üres helyem.

Az egyik hely a kis komposztáló helye, ahonnan a komposzt egyébként fel lett szedve, de hát a talaj...

Össze sem lehet hasonlítani a kukoricák fejlődését.

A komposzt volt helyén 3x akkorák a növények, mint a másik 2 helyen. A színük is más.

2017. aug. 2. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
91%

A beforgatott rothadt gyümölcsök el fognak tűnni. Csonthéjasok már őszre, de kemény anyagú alma, meg ilyenek, azok esetleg csak tavaszra. (A túl mélyen lévők nem biztos, mert lent levegőtlen a talaj.)

Ezek a rothadások most jellemzően a monília miatt vannak, aminek a spórái ott vannak mindenütt, minden egyes gyümölcsöd felszínén, ez a pár szem földben lévő gyümölcs már nem oszt, nem szoroz. A földben a spórák nagy többsége elpusztul, a gyümölcsök ép részeit megeszik a giliszták, de az tény, hogy valami mindenképpen lebontja tápanyagokká. (Sok haszna nincs persze, csak annyi, hogy nem kell külön gyűjtögetni.)

2017. aug. 2. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:

Én nem egészen értek Veled egyet!

Bizony azok gombás,moníliásak. Nem kicsit,-nagyon! ha a fa alatt maradnak,még jobban. Ezek visszafertőzhetnek. Nem vagyok meggyőződve,hogy a talajba kerülve a gomba spórák mind elpusztulnak. Egy körforgás lesz,mind több,és több gombával...

2017. aug. 3. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!