Kezdőoldal » Otthon » Kert » Lehetséges pince nélkül...

Lehetséges pince nélkül (társasház jellegű, többnyire napfénytelen, levegőtlen putriban) gombát termeszteni? Ha igen, akkor hogyan?

Figyelt kérdés

Tegyük fel, hogy az anyagi erőforrások megvannak egy "házilag összeeszkábált", akváriumos (vagy valami hasonló) gombakeltetőhöz (ha egyáltalán létezik ilyesmi).


Gyerekkorom óta rajongok a gombákért de 10 évente jó ha egyszer van lehetőségem elmenni gombát szedni. De az nem azt jelenti hogy halványlila gőzöm sincs a gombákról (szabadidőmben gyakran olvasok róluk), valamilyen szinten azért van róluk fogalmam.

Érdekelne hogy egy olyan "lakásban" ami többnyire sötét, rossz szellőzésű, viszont van benne egy külön, használatlan helyiség is, van-e lehetőség egy olyan "gombakeltetőt" felállítani, aminek segítségével melegebb vm. a hidegebb klímát igénylő gombákat is lehetne termeszteni?


Ha igen, és létezne ilyen "eszköz" akkor hol találok útmutatást ennek a "felépítéséhez"?


Nem kell ilyen "nagyüzemű gombatermesztésre" gondolni. Nekem bőven elég, ha képes lennék egy egyszerű, boltban vásárolható, kisméretű termőkblokkon gombát termeszteni.


Pl. ezt:

[link]


vagy ezt:

[link]


Az egyiknek ezek közül melegebb, míg a másiknak hidegebb klíma kell. Létezik olyan eszköz, ami melegebb vagy hidegebb klímát egyaránt tud csinálni a gomba számára (és nem kéne mondjuk külön fölépíteni az egyiket vagy a másikat)?


2017. aug. 30. 18:15
 1/6 anonim ***** válasza:

Abban a nem használt helyiségben minden eszköz nélkül megpróbálhatod. Télen annyi fok van ott, amennyit csinálsz. (Mondjuk, én elsőre valami olcsóbb megoldással kísérleteznék.)

Ha sötét helyiség, akkor csiperkét termelj, az nem olyan fényigényes.

2017. aug. 30. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

1 #


Sajnos a helyiség nagyon rosszul fűthető. Mivel nincsen megfelelően szigetelve, ezért a hőmérséklet alig tér el 3-4 fokkal a kintitől. Ha kint van 10 fok, odabent kb. 13 fok. Ráadásul a gombának aránylag párás klíma kell, annak a helyiségnek a klímája pedig eléggé száraz. Tulajdonképpen egy másik putri amellett, amiben én lakom.

A helyiség tájolása keleti irányú, és csak kelet felől találhatóak ablakok rajta,ezért rossz a szellőzés. Természetes fény általában déli 10-11 óráig szűrődik be, utána sötétség van (az én lakórészem annyiban különbözik, hogy van szigetelés és gázzal fűtés). Az árammal való fűtést és a villanyvilágítást viszont rövidebb távon meg lehetne oldani. Viszont anélkül nem hiszem hogy bármilyen gomba megmaradna ott.

2017. aug. 30. 21:55
 3/6 anonim ***** válasza:

Ezt nem írtad, hogy a lakatlan helyiség nem fűthető a lakás által. Az egészen más, oda külön fűtés kell.

A páratartalom nem nagy gond, az kb. megvan minden nélkül télen, ha nem jól szellőzik a hely.

Akkor ha nem kell valami különleges kinézetű dolog, és viszonylag olcsón akarod megúszni, akkor tetőlécekből csinálj egy 2 m3-es keretet, amit nejlonfóliával borítasz, és az ablak elé állítasz. (Csiperke esetén nem is kell az ablak elé.)

Ebben tudod szabályozni a páratartalmat (veszel egy hygrométert), meg beteszel egy olcsó szabályozható hősugárzót, és kész a berendezés.

2017. aug. 31. 06:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

# 3

Én is valami ilyesmire gondoltam. Csupán a gond az, hogy nem rendelkezem semmilyen "építészeti szaktudással", szóval kéne egy pár tervrajz, amiből már ki tudnék indulni. Amúgy a pára - hiába rossz a szellőzés - általában soha nem megy föl 50% fölé (általában olyan 40 körül ingadozik), a gombáknak pedig viszonylag magas páratartalom (85-90%) kell.

2017. aug. 31. 06:46
 5/6 anonim ***** válasza:

A pára azért nem megy feljebb, mert nincs, ami párásítson. A pára sem lesz a semmiből...

Viszont ha nedvesen tartod a gombaültetvényedet, esetleg párszor kézi permetezővel spriccelsz, akkor a "fóliaházban" azonnal, de a helyiségben is elég gyorsan felmegy a páratartalom.


Nem valami bonyolult építményre gondoltam, csak szöggel (vagy fúrógép segítségével facsavarral) csinálsz egy téglatest formájú léckeretet, ami nem dől össze, aztán a fóliaborítás majd stabilizálja, hogy összecsuklani se tudjon.

Kell majd egy ajtó is, ugye, ez se nehéz rászerkeszteni.

2017. aug. 31. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a tippet!

Megnézem, hátha kísérletezett már más is ilyesmivel és talán összeeszkábált hasonló tákolmányt. Ugyanis én hihetetlenül kétbalkezes vagyok, ezért ragaszkodom a szigorú tervezéshez. Nem akarnék semmit se elrontani. Viszont mindennél jobban szeretnék "begombázni". :)

2017. aug. 31. 16:45

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!