Kezdőoldal » Otthon » Kert » Palántázási hibák?

Palántázási hibák?

Figyelt kérdés

Kezdő hobbikertészként próbálkoztam folyton növő paradicsom és paprika palánták nevelésével. Kevés sikerrel jártam.

Néhány hibám automatikusan egyértelművé vált. Például az, hogy nem ültettem elég mélyre a magot. Sem elég meleg, sem elég fény nem volt ott, ahová kerültek a cserepek. A locsolás mértékével is mindig problémáim vannak.


A kérdés, hogy milyen tipikus hibák vannak még? Hátha köztük van még, amit elkövettem.

Menthetőek még valahogyan az életben maradt palánták?



2018. ápr. 18. 08:44
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Ha kerül fél centi föld a magokra, az már elég, kikelnek a magok. Feltéve, hogy nem régiek.

Kelésig melegen kell tartani, de fény abszolút nem fontos, a szekrényben is tarthatod. Nekem is egy elég sötét helyen szoktak kelegetni.

A szekrény csak abból az egy okból nem jó megoldás, hogy nem látod állandóan. És ha egyszer elkezdtek kelni, akkor már kell nekik a fény, különben megnyúlnak. (Én ott járok el a ládák mellett, és ha valamiből már elég sok kikelt, akkor az a láda megy ki, a hűvösebb, de világos előtérbe.)

Ha nem csak 1-2 szem van valamiből egy tejfeles dobozban, akkor fontos az egyenletes takaróföld, hogy minden kikeljen egy napon belül. Csinálsz egy asztalsima felületet, tömörítve, hogy utólag süllyedjenek el a magok egyes helyeken, elszórod a magokat egyenletesen, aztán úgy szórod a takaróföldet, hogy mindenhová egyformán kerüljön. Végül kézzel elsimítod és letömöríted, hogy a beöntözés ne mossa ki a magokat. Én gombaölőszeres vízzel (Dithane) öntözöm be a magvetést, és ez az utolsó alkalom, amikor felülről öntözök.


Éjszakára jobb a hűvös hely, hogy amikor nincs fény, akkor növekedés se legyen, mert csak így nem fog megnyúlni.

A neten mindenféle hülyeséget írnak, de 2 évtized lakásban való palántanevelés után nyugodtan merem állítani, hogy akkor sem lesz bajuk a palántáknak, ha 5 fok alá kerülnek éjszaka pár órára, feltéve, hogy nappal 20 fok körül vannak.


A felszínnek nem kell nedvesnek lenni. Kelésig sem fontos, ha a magok szintje nedves valamennyire, de kelés után meg arra törekedj, hogy a felszín száraz legyen általában, mert ezzel lehet kiküszöbölni a palántadőlés nevű betegséget. Ezt úgy tudod megvalósítani, hogy lentről öntözöl, tejfeles pohár esetén pl. alulról szívatod fel a vizet.

Minél több a föld, annál tovább tartja. Az a jó, ha ritkán és bőségesen öntözöl.


A meglévő palánták természetesen menthetőek.

Ha túlságosan megnyúltak, akkor majd mélyebbre kell őket ültetni a kertben, és ennyi.

Az enyéim még kicsik, de jó nevelőhely híján már másfél hete a szabadban vannak, olyan helyen, ahol megreked a meleg, és nem fúj a szél nagyon. Nagyon szeretik.

A kirakásnál fontos a fokozatosság, különben megégnek az UV-től.

Tehát vagy egy bokor (fa) alá tedd 3-4 napra, ahol csak az ágak között kapja a napfényt, vagy olyan időben tedd ki, amikor elég meleg van, de csak a felhők között bukkan ki időnként a nap. Vagy bármi megoldás megfelelő, amivel fényt kapnak a palánták, de nem közvetlenül, hogy megégjenek.

2018. ápr. 18. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Köszi a választ.


Ahogy utánaolvasok a dolgoknak, az jön ki, hogy a fény hiányát szenvedik meg a növények a leginkább.

De szerintem ott tényleg hűvös volt, ahová kerültek.

És tényleg rakhattam volna mélyebbre a magokat.

2018. ápr. 19. 13:15
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
Igen, ezt én is írtam. Ha a hőmérséklet meg a fényviszony nem áll arányban, akkor megnyúlik a palánta. Ezért nem szabad éjszakára melegben hagyni, mert éjszaka is nő. Amúgy nappal elég a déli ablakban lévő fény.
2018. ápr. 20. 05:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Nekem a brokkolim nyúlik nagyon. :(

Lehet túl mélyre kerültek a pohárkában?

2018. ápr. 20. 08:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Ki kéne vinni éjszakára a palántákat a szobából? Nem tudom, hogy jót tenne nekik az a hűvös, meg a hőingadozástól is félteném.

Meg túl sok macerával is járna.

Egyébként az én ablakom pont nem délre néz.


A fedeles palántatálcának van értelme?

2018. ápr. 20. 08:40
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

A hőingadozás nem rossz dolog, hanem kimondottan hasznos.

A természetben mindenhol, a sarkköröktől az egyenlítőig, éjszaka hűvösebb van, mint nappal, ezért ehhez alkalmazkodott minden növény az elmúlt milliárd év alatt.

Az éjszakai hűvösebb azt eredményezi, hogy a sötétben nem nyúlnak a palánták, zömökebbek lesznek. A fóliákban még ennél is nagyobb a napi hőingás, mint a szabadban. Nappal akár 20 fokkal is melegebb van, éjszaka meg kb. ugyanannyi, mint kint.


Ha egyszer nincs megfelelő palántanevelő helyed, akkor vagy rondák, megnyúltak lesznek a palántáid, vagy teszel valamit az érdekükben. Ez a két eset lehetséges csak.

Nálam is ez a helyzet, hogy nincs megfelelő palántanevelő helyem. Ezért már lassan 2 hete a szabadban vannak, és nagyon szépen fejlődnek, formásak, sötétzöldek. Más években néha vissza kell hozni őket, de idén nem kellett egy éjszakára sem.


A fedeles palántatálcának annyi értelme van, hogy elkapja őket a palántadőlés nevű betegség, és a piacon fogsz venni szép, egészséges, nem szobában nevelt palántákat.

2018. ápr. 20. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Köszi.


A fedeles palántatálca miért okoz palántadőlést? És mi az a palántadőlés egyáltalán?

És ha a fedeles palántatálca nem jó, akkor minek van?

2018. ápr. 21. 08:59
 8/10 A kérdező kommentje:
Szerintem egy lakószobában is érdemesebb éjjel levenni a fűtést palántázás nélkül is.
2018. ápr. 21. 09:02
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

A magonc közvetlenül föld feletti része elfonnyad, cérnaszerűen elvékonyodik, és ez az elvékonyodás halad felfelé.

A felső rész egy darabig még teljesen egészségesnek tűnik, szóval úgy néz ki, mintha csak eldőltek volna az egészséges növények. De már menthetetlenek.

[link]

[link]

[link]

[link]

Meg egy cikk:

[link]


A fedeles tálca nem engedi kiszáradni a talajfelszínt, és mint írtam korábban is, annak száraznak kell lennie, meg a levegő páratartalmának is minél alacsonyabbnak kell lennie.

A fedeles tálcát leginkább azért gyártják, mert vannak fullamatőrök, akik megveszik. :)

Egyetlen esetben lehet hasznos: ha valaki pikírozáshoz gyárt nagy mennyiségű magoncot minimális mennyiségű (azaz gyorsan kiszáradó) földben, akkor kelésig abban a pár napban le lehet fedni a földet. De hát ha már 10 cm-es rétegvastagságú a föld, akkor a magvetéskori beöntözés kitart kelésig, vagyis felesleges fedni.

Kelés után meg úgyis el kell távolítani a fedelet, mert az égvilágon semmi haszna nincs, kára annál inkább.

2018. ápr. 22. 06:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

Most az alábbi szerkezet kipróbálásával próbálkozom:

https://www.youtube.com/watch?v=3TD8sZ1xU5s

Attól tartok, hogy túl vastag szivacsot tettem be, nagyon összeszorul a flakon szájánál és nem fér át rajta a víz. De talán működik. Még megfigyelés alatt van.

2018. ápr. 24. 08:40

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!