Kezdőoldal » Otthon » Kert » Milyen hatékony permetszert...

Broaktor2 kérdése:

Milyen hatékony permetszert tudsz ajánlani cseresznyére és krumplira?

Figyelt kérdés

Sajnos a környékbeli gazdaboltunknál nem a legjobb permetanyaguk van mert abszolút hatástalanok cseresznyénél kukacok ellen és krumplinál a lárvák és abból kifejlett rovarok ellen.

A cseresznyét 3 fázisban is permeteztük de feleslegesen.

Krumplinál meg volt időben egy jó fajta permet ami a lárvákat is elintézte, de betiltották, de bezzeg a nagyobb gazdászok használhatják.

Ki mit tud ajánlani ami már (akár évek óta) bevált permetszer?



2018. jún. 12. 11:03
 1/9 anonim ***** válasza:
Mospilan
2018. jún. 12. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Amit betiltottak azt a nagyok sem vásárolhatják meg. Az nincs. /bonyolultabb ez, de részedről ennyi elég/

Ha kapható akkor az 3 kategóriába van besorolva, ami évenként változik:

3. szabad forgalmú -bár ki megvásárolhatja

2. feltételes forgalmú -végzettséghez kötött /zöld könyves tanfolyamok/

1. Növényvédelmi szakmérnöki/ növényorvosi végzettséghez kötött.

Ez esetben az állhat fen, hogy magasabb kategóriába sorolták át. Szerintem erre gondolsz. /Nincs rokonod, barátod, ismerősöd?/ A 2 kategóriával rendelkező személy jogosult saját gazdaságának vásárolni és felhasználni, bérmunkában is.

Actara SC II.kategótiás.

[link]

2018. jún. 12. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Amit írtam a betiltott permetről azt csak úgy megemlítettem. Részemről a betiltott permetről az elejétől felfogtam hogy nincs, kész ennyi volt, csak hallomásból tudtam meg azt hogy a nagy gazdászok vagy más engedéjjel rendelkezők férhetnek hozzá.

Nincs is ilyen ismerősöm.

De hát ha amelyik be van tiltva az nyilván nyomós okai is van!

2018. jún. 13. 01:53
 4/9 A kérdező kommentje:

És jut eszembe még!

Pontosan mikor a legg alkalmasabb permetezni a cseresznyét?

Mert ahogy már fent megírtam, a 3 periódusban/mind 3 periódusban is permeteztem de kudarc lett a vége, nyilván valóan a vacak permetanyag miatt.

2018. jún. 13. 11:59
 5/9 anonim ***** válasza:

Én "Spilan"-t (régi neve: Mospilan) használok.


Krumplit akkor permetezem, ha látok rajta krumplibogarat.

Cseresznyét cseresznyelégy ellen permetezem. Mellékesen a levéltetűt is elpusztítja.

Nem tudom, te mi ellen permetezed a cseresznyét, de cseresznyelégy ellen egyszer kell, de jó időben! Akkor, amikor a cs.legyek a földből kirajzanak és berakják petéiket a gyümölcsbe. Idén a szokásosnál korábban, máj.7-én permeteztem, de valószínűleg még korábban kellett volna: a máj.1-i hosszú hétvégén.

Mivel az időzítés rendkívül fontos, ezért szamárság az az állításod, hogy "nyilván" azért nem volt sikeres a védekezés, mert vacak a permetszer.

Egyébként is, a cseresznyefák nagyon nagyra szoktak nőni (az enyém legalábbis hatalmas), épp ezért szinte lehetetlen olyan alapossággal végigpermetezni, mint egy szőlőkordont. Márpedig idén nagyon enyhe telünk volt, sok kártevő maradt életben, tehát a permetezés ellenére több cs.légyre számíthattunk. Sajnos ez be is igazolódott. Mint ahogy az is, hogy a meleg, száraz tavasz miatt rengeteg a levéltetű. Az én fámon is elég sok van, de én még örülhetek ahhoz képest, amit mások fáin látok. Míg tavaly, a kiemelkedően szigorú tél után csodálatosan egészséges volt a cseresznyénk, idén pár nap érés után már csak kínlódtunk a rothadással és a cs.legyekkel. Sokszor egy nagy fürtből csupán 1-2 szemet tehettem a vödrömbe.

Tehát permetezés ide vagy oda, az egészséges terméshez Isten segítsége (=kedvező időjárás) is kell!

2018. jún. 13. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

A Spilan és a Mospilan két külön szer, mindkettő kapható. Két külön cég forgalmazza, de a hatóanyag azonos. A Spilan neve azért hasonlít, hogy a piacra korábban bevezetett Mospilan névre utaljon, így sikerüljön elszedni a vevőket.


Ez jó és megbízható hatóanyag. Idén egyszer permeteztem vele a cseresznyét (szokás szerint), és sikerült is megvédeni a termést. Kivéve egy magas oldalágon, ami feltehetőleg kimaradt a szórásból, ott elég sok kukacos lett, de a fa többi részén csak 1-2-t találtam.

A rajzás elhúzódó szokott lenni, legalább egy hónap, de a korán kelőkkel nem fogsz találkozni, mert azok a színeződés kezdetére már elhagyják a szemeket, és ezek a szemek elrothadva lehullanak, még szedés előtt.

A lárvák kb. 10-14 napot töltenek a cseresznyében, tehát ha ez előtt permetezel, akkor az érett cseresznye kukacos lesz, mert a Spilan, az állításokkal szemben, inkább csak 5 napig véd, esetleg 7-ig, ezért minél közelebb kell lenni a szedéshez a permetezéssel.

Én úgy szoktam időzíteni az egy permetezést, hogy amikor már várható a színeződés kezdete, akkor szórom.

Nem elég a széllel egy oldalról ráhordatni, hanem két oldalról kell, mert különben a szemek egyik oldalára nem kerül permet, és az ott próbálkozók életben maradnak. Olyan sok meg nem tud felszívódni az egyik oldalról, hogy a másik oldal is védett legyen.

Nyilván kell tapadásfokozó is, hogy ne peregjen le a lé a viaszos szemekről.


A krumplibogarak ellen is jó.

Sajnos, ennél is csak évi 1 permetezés van engedélyezve, de hát a hatása csak pár nap, kénytelen az ember többször is használni, másokkal váltogatva. Ha távol vagy még a szedéstől, akkor nem gáz a dolog.

Ha tudsz szerezni II. kategóriás szert, akkor az Apacs egy jó szer.

Az Actarát, tapasztalatom szerint, legalább másfélszeres dózissal kell használni, mert a leírttal semmit nem ér.

2018. jún. 14. 06:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 zlaci1 ***** válasza:
Ha a Mospilán öt napig véd, hogyan tartod be a két hetes (evi) egészségügyi várakozási időt?
2020. márc. 18. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Én 3-4 héttel a szedés előtt szoktam permetezni. Azt az 5 napot kell elkapni, amikor befúrják magukat a nyüvek a cseresznyébe. Utána már nem kell és nem is érdemes permetezni.
2020. márc. 18. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

zlaci1

Úgy, hogy nem szedés előtt 5 nappal permetezem, hanem 14-gyel. A szedés előtti napokban már nincs védve a cseresznye, de ez nem is olyan nagy baj, mert ami pont akkor kerül oda, az vagy még pete, vagy olyan kicsi kukac, amit nem veszel észre. A rothadt íz az később jön, amikor már a nagy kukac a cseresznye elég nagy részét megette, és sok benne az ürülék, meg elkezdett belülről rothadni.

2020. márc. 18. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!