Kezdőoldal » Otthon » Kert » Oltvanyra szoktak-e chip...

Oltvanyra szoktak-e chip szemzest alkalmazni?

Figyelt kérdés
Van egy 4 eves oltvany almafam es szeretnek chip szemzessel egy masik almat ra szemezni. Azt nem tudom, hogy nemesre szoktak-e vagy vad csak vad alanyra.
2018. szept. 13. 12:03
 1/3 anonim ***** válasza:

Olyan nagyon nem szoktak nemesre nemest, mert nagyban minek, de lehetséges. Nekem is vannak átoltott (eredetileg is általam oltott) fák, amik nem váltották be a reményt. Ezek egy részét oltottam, más részét szemeztem, évszaktól függően.

Az almát nem szokták vadalanyra szemezni, hanem szelektált, jól gyökerező alanyfajtákra, amiket ivartalanul szaporítanak. Az oltványtermelők almánál is a T-szemzést preferálják inkább, a chip az nehezebb.

Ha idén akarod, akkor már bele kell húznod, a szezon legvégén járunk.

2018. szept. 14. 05:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Koszonom szepen. Nekem ez lenne az elso szemzesem, most is csak azert probalnam meg, mert aposomeknak van egy 30 evnel idosebb alma fajuk es nagyon finom a termese.

Szoval csak ezt szeretnem es orulok, hogy mukodhet, mert nem lenne mas lehetosegem mire oltsam.

A torzs az kb 3 cm vastag, oda kellene oltsam vagy koronaba?

2018. szept. 14. 07:22
 3/3 anonim ***** válasza:

Bárhová lehet oltani.

Ha most, még idén próbálkozol a szemzéssel, akkor egy idei hajtás oldalára kell csinálni. Ha ebből akarod az egész koronát kialakítani, akkor egy olyan kell (ha van), ami a törzs közvetlen közelében szemezhető, és a kinövő hajtás függőlegeshez közeli lesz. Ha nincs ilyen, akkor tavasszal minden ágat levágsz egy 5-10 cm-es csonk meghagyásával, és júniusban lehet szemezni az újonnan előtörő, erős hajtást.

A törzsbe tavasszal oltani tudsz: április táján, amikor a háncs már szépen elválik a fatesttől (egy levágott ágon megnézve), a koronát levágod egyben, és a törzs tetején a háncsot hosszában felhasítod, aztán egy átlósan vágott vessződarabot tolsz alá, és bekötözöd, a vágási felületet sebkezelővel lekened. (Az oltóvesszőt már februárban meg kell szedni, és nejlonban hűtőben tárolni.)

Kerestem egy filmet:

https://www.youtube.com/watch?v=y6tZzKKAjIc

2018. szept. 15. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!