Kezdőoldal » Otthon » Kert » A komposztálást mire használjá...

A komposztálást mire használják? Akinek pl nincs kertje, az mit csinál vele; cserepes növényeinek a földjén szétszórja?

Figyelt kérdés

Az emeletes ember is komposztálhat? Ha tegyük fel, csinálná, neki az miért jó? Milyen dolgokra szokták alkalmazni a komposztot? Csak szétszórják, a jobb termőtalaj érdekében? Vagy tök jó, hogy ilyen bio, ilyen biológiai bomlású dolgokat ott egy helyen gyűjtünk? Mikre lehet ezt még felhasználni? A narancshéjakat például, meg ilyesmiket?


Előre is köszönöm.



2018. okt. 19. 20:16
 1/7 Duenna ***** válasza:
47%

A komposztálódás egy olyan biológiai folyamat, amely a hulladékok, melléktermékek szerves anyagait humuszszerű anyaggá alakítja át. A mezőgazdaságban, különösen a kertészetekben régóta ismert és alkalmazott módszer. A lezajló folyamat a biológiai oxidáció, valamint földlakó élőlények tevékenysége, mely a szerves anyagokat lebontja. A komposztálás a levegő oxigénjével történik, aerob folyamat. A komposztálással keletkező anyagok: széndioxid, valamint ásványi sók, melyek trágyaként használhatók. A folyamat során részben humusz is keletkezik.


[link]

2018. okt. 19. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
64%

A narancshéjat speciel nem, mert le van kezelve mindennel, főleg gombák és rothadás ellen.

Akkor csinálj egy kis komposztost, ha van erkélyed.

Lakásban eléggé furán festene, mivel zárt edényben nem tarthatod, az oldalának is lyukacsosnak kell lennie,

Kell hozzá egy vödör föld is, amit időnként rászórsz a zöldség vagy krumplihéjra és időnként forgatni kell.

Inkább vegyél készen, arra a pár cserép virágra!

2018. okt. 19. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Áhá, köszönöm, mentek a zöldek!:)

Szóval akkor az elültetett növényeket táplálni használják csak, én akkor azt veszem le. :) Remélem, jól sejtem. :)


Most látom csak, azt írtam, hogy emeletes ember! XD

2018. okt. 19. 20:52
 4/7 anonim ***** válasza:

Én kertesben lakok. Tavasz óta komposztálok. A kukába semmilyen szerves hulladékot nem dobunk. Egy külön edénybe gyűjtjük a zöldségek héjját, almacsutkát, kávézaccot,stb Azóta a kuka nem büdös és lecsökkent a szemét mennyisége.

Néha átforgatom a komposztot, és jövő tavasszal akarom szétszórni a kertben.


Társasházban is lehet komposztálni. Gilisztás komposztálót szokták javasolni. Szerintem nagy gyakorlat kell, hogy ne legyen büdös.

Pinterseten millió ötlet van: worm compost, compost.

2018. okt. 19. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm, ment a zöld erre is!:)
2018. okt. 19. 23:02
 6/7 anonim ***** válasza:

A komposztot nem csak szétszórják, hanem egyből be is dolgozzák, különben kiszárad és a hatása felét elveszti. Nem csak a tápanyag benne a lényeg, hanem a különféle mikroorganizmusok, amik tovább dolgoznak a földben. Plusz, a talajszerkezet javítására is jó.

Kell belőle persze egy rendes mennyiség, mert hogy egy mázsát kiszór az ember 200 m2-re, annak a haszna erősen közelít a nullához. Ez nem műtrágya, hogy tiszta tápanyag legyen, ebben csak nyomokban van felvehető ásványi anyag. De legalább nem káros...

Virágcserépben viszont lehet káros. A komposzt összetételét nem ismered vegyelemzés nélkül, minden növényi anyag mást tartalmaz, és nagyon el tudod tolni a virágcserepek pH-ját és tápanyagtartalmát valamilyen irányba. (A növényeknél van olyan, hogy ha egy tápanyagból túl sok van nekik, akkor egy másikat nem tudnak felvenni, és ennek hiányában egy harmadikat nem tudnak hasznosítani, stb.)

Én egyszer egy csomó növény átültetéséhez használtam komposztot, aztán csodálkoztam, hogy semmi nem fejlődik, csak sárgul.

Azóta nem próbálkozom, hanem amikor elég komposzt gyűlik össze, felpakolom a 2 m-es utánfutóra, és kiviszem a gyümölcsösbe, aztán a következő rotációzás előtt szétszórom.

A cserepekbe pedig rendes virágföldet használok a jó szerkezet miatt, utána mikor pár hónap múlva elfogyott belőlük a tápanyag, akkor tápoldatozok.

2018. okt. 20. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm,ment a zöld erre is!:)
2018. okt. 20. 17:35

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!