Kezdőoldal » Otthon » Kert » Hogyan kell a medencét karbant...

Hogyan kell a medencét karbantartani?

Figyelt kérdés
Egy sima 3m átmérőjű 80cm mély medencét szeretnék a nyárra nyaralóba. Még sosem csináltam ilyet. Kút vízről tölteném fel de nem szeretném cserélgetni. Hogyan kell karban tartani? Pl hogy tudom takarítani a koszt az aljáról, mert egy ilyen medencéhez, gondolom kár lenne porszívót venni. Továbbá klór, alga ölő mennyi kell bele ha kell, kell e forgatni naponta? mert többnyire hétvégén lennénk lent. stb. rengeteg cikket olvastam de mindenki mást mond. Nektek mi jött be?

2019. máj. 20. 23:23
 1/4 anonim ***** válasza:

Nekünk épített medence van, 160 cm mély, 15 m hosszú.

Mi porszívóval takarítjuk, előtte kefével fellazítjuk ami az aljàn van.

Sajnos màs tippem nincs.

2019. máj. 21. 07:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
nálatok nem vasas a kútvíz? Mert nálunk tiszta sárga lett pár nap alatt a medence alja
2019. máj. 21. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Nem tudom mennyire lehet keresni a GyK-n, de az Otthon-Kert rovatban én is leírtam már többször elég részletesen milyen kérdések merülnek fel az ilyen kisebb medencékkel kapcsolatban.

Röviden:

Az első és alapvető probléma a kútvíz. Magyarországon a kútak többsége szennyezett talajvízkút, a többi rétegvízkút. Ha nem rétegvízkút, akkor a vized vagy szennyezett, vagy nem; vagy kismértékben, vagy már egészségre károsan; vagy vasas, vagy nem. De biztos, hogy nem ivóvíz minőségű. Mondhatják, hogy a Tisza sem a vízműből folyik. Igen, de a víz a folyóban annak természetes közege, saját öntisztuló rendszerrel, ami nem mondható el egy nagyobb műanyag lavórról, aminem természetes közege a víznek és kémiai kezelés valamint fizikai szűrés nélkül megbuggyan.

Na most a másik baj, hogy a legtöbb magyar kútvíz túl vasas. Ha ilyenkor klórt adagolsz, az reakcióba lép a vassal és vaskloridként kicsapódik elszínezve, gusztustalanná téve a vized. Meg lehet oldani a kiszűrését, de mind munkában, mind vegyszerben több lesz a költséged mint amennyibe a 3 és fél köbméter vized kerül. Nem tudom mennyi nálatok a víz, de három ezer forint körül lehet ha csapvízzel töltöd föl. Ugye ennél többet költesz el ha kimész a családdal a sttandra. Ha vasas a víz és kiszűröd, a párolgás és kipancsolás miatti pótlással újra kezdheted előlről. Szóval én vasas vízzel nem kínlódnék. De, egyrészt ez a te döntésed, másrészt több embernél is hallottam, hogy nem volt gondja a kútvízzel. Nincs két egyforma víz, ezért előfordulhat, hogy két utcával arrébb tök vasas(sárgás barna) a víz, nálad meg jó. Vagy fordítva. Próbáld ki egy fehér lavórban hipóval. Ha nem vasas a kútvíz, illetve ha csapvízzel töltöd fel, az elv a következő:

Mi történik a vízzel? Különböző szerves anyagok kerülnek bele. Hámsejtek, haj, szőr, izzadság, ami csak a fürdőzők testéből kifér, de rovarok, növényi maradványok, madárszar stb. a fantáziádra bízom. Ez miért baj? Mert ezek az alga tápláléka. Ha megfelelően meleg a víz, kezelés nélkül a vized bealgásodik, zöld, gusztustalan nyálkás lesz.

Ezért tehát a vízbe kerülő fizikai szennyeződéseket szűréssel el kell távolítani, az algák szaporodását pedig vegyi kezeléssel gátolni. Egy ilyen pici medencénél persze nem érdemes ágyúval verébre lőni, elég a hozzáadott papírszűrős vízforgató és a klórszint medencevegyszerrel való szintentartása. Ingyen medencézés viszont nincs. Az ember fizet vagy pénzzel, vagy az idejével. A medencevíz kezelése nem egyszeri, hanem rendszeres tevékenység. Minél több pénzt költesz rá, annál kevesebb élőmunka és ritkább ránézés szükséges. Mindenkinek a saját tapasztalata alapján kell rájönnie, hogy számára mi az optimális megoldás de egy kismedencénél érdemes ésszerű határokon belül maradni.

Tehát feltöltés után hagyni kell a vizet letakarva felmelegedni. 3,5 köbméter hamar megvan. Megmérni a PH értékét, beállítani.(a klór sokat veszít hatóerejéből ha túl lúgos vagy túl savas környezetben alkalmazzuk, kidobott pénz). Ha jó a PH, gyorsaklórral beállítjuk a kívánt klórszintet. Úszó adagolóban utána lehet kombi tablettát áztatni a szintentartás végett. Naponta ellenőrizni, korrigálni gyorsaklórral, használaton kívül medencét takarni.

Meggnézni hány liter/órás a forgatód. Ha mondjuk óránként ezer liter, akkor napi 2x3,5 órát kell működtetni. Konkrét helyzetre számold ki. A papírpatront naponta tisztítani, ha tele van a hócipőd, cserélni.

Ez az elmélet. Vannak drágább eszközök, meg klórmentes lehetőségek, de ilyen kis medencénél még akkor is jobban jössz ki, ha cseréled a vizet. Szokták kérdezni, hogy hipóval is lehet-e helyettesíteni az uszodavegyszert. A hipó és az uszodavegyszer között az a különbség, hogy az utóbbi stabilizált, lebomlása szabályozott, ezért mérhető. A hipó nem. Valószínűleg folyamatosan alul- vagy túlvegyszerezett vízben fürödtök. Ha mégis bejön akkor nem ügyes vagy hanem szerencsés. Alkalmaznak uszodákban is hipót, de olyan nagy értékű berendezések adagolják, amelyek otthonra nem valók.

Bizonytakan kútvízzel orbitális nagyot lehet szívni, de be is jöhet.

Jó kisérletezést

2019. máj. 21. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Nekünk nincs kút, így a rendszerről locsoljuk a rengeteg növényt (tujàk, fenyők, sziklakertek stb), a medencét is csak innen tudjuk tölteni, ezért a kútvízhez nem értek.

De a rendszerből való vízhez is kell fertőtlenítőszer.

2019. máj. 21. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!