Kezdőoldal » Otthon » Kert » Szőlő hónalj hajtásokat...

Szőlő hónalj hajtásokat rendszeresen le kell szedni?

Figyelt kérdés
Igaz, hogy a szőlő hónalj hajtásokat ha nem szedjük le, növeli a cukorfokot a növény?

#szőlő #hónaljhajtások
2019. jún. 3. 07:06
 1/6 anonim ***** válasza:

[link]


A szőlőhöz nem értek, de a logika azt diktálná, hogy ha rajta hagyod, kevesebb lesz a cukor fok, mivel az energia elaprózódik.

Én paradicsomot termesztek hobbiból, ott is ez a helyzet. Azért kell leszedni, mert ha az energia csak a fő szárra koncentrálódik, több termés lesz és édesebbek. Tapasztalat. Egyik ében nem szedtem le őket és nem voltak elég édesek a parik és kevesebb is lett.

2019. jún. 3. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 lencsefőzelék ***** válasza:
100%

1-es jól beszél (vagyis ír). Amikor volt kertünk, én mindig letördeltem a hónaljhajtásokat, ahogy a gyümölcsfákról is lenyesegettem a vadhajtásokat.

(A hónaljhajtás egybeírandó.)

2019. jún. 3. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Ez nem annyira egyszerű kérdés.

Mint az első linkben is olvasható, a hónaljhajtást 2-4 levélig érdemes meghagyni termő szőlőben. Ennek az a magyarázata, hogy minél több levél jut egy fürt szőlőre, annál nagyobbak és cukrosabbak lesznek a szemek, mivel a levelek állítják elő a terméshez szükséges anyagokat.

Viszont az nem jó, ha fürtzáródás közben és után erős növekedésben van a szőlő, sok helyen hajt, mivel egy viszonylagos gyengébb vagy rossz arányú tápanyagellátottság esetén könnyen a fürt rovására megy a hajtásnövekedés. Ez egészen odáig mehet, hogy a fürtből szed ki tápanyagokat. (Gondoljunk most a kocsánybénulásra, ami arról szól, hogy a túl sok nitrogén vagy túl sok víz miatt erős a növekedés, és nincs hozzá kellő mennyiségű magnézium, de a Mg nagyon mobil a növény szervezetében, így a szemekből is a hajtásokba megy, ettől a fürtök kocsányai elszáradnak.)

Amiért én mégis tőből kitöröm az alsó 70-100 cm-ről a hónaljhajtásokat: így szellősebb a fürtzóna, rosszabb az esélyük a gombáknak, jobb hatásfokkal tudom a fürtöket permetezni. Persze, ezzel is vigyázni kell, mert ha túlságosan éri a nap, akkor ilyen 37 fokos vagy még komolyabb hőség esetén szó szerint megég a szemek nap felőli oldala.


A paradicsom az más dolog, mert ott a hónaljhajtáson is garantáltan termés fejlődik, a szőlőnél meg csak egyes fajták hajlamosak erre. A karós paradicsomoknál én a 3 legerősebb hónaljhajtást szokta meghagyni, így 4 száron terem. (Persze, ehhez megfelelő tőtávolság is van, 90 cm, megvan nekik a megfelelő élettér.) Ha csak a fő szárat hagynám, akkor egyből felérne a a karó tetejéig, és vége a játéknak.

2019. jún. 5. 05:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a nyelvtani kiigazítást, növény nevelés szempontjából rendkívül hasznos volt.
2019. jún. 5. 16:28
 5/6 A kérdező kommentje:
1-es Köszönöm a válaszodat. Javasolom, hogy olvasd el a 3-as válaszát. Nem olyan egyértelmű a válasz a kérdésemre. A paradicsomnál más a helyzet, mint a szőlőnél.
2019. jún. 5. 16:32
 6/6 Jégszív ***** válasza:

"Szakmai körökben" is rengeteg a vita róla: érvek ellenérvek csatája zajlik!


Kompromisszumos megoldásom:

Csak a fürtök magasságában pöccintem ki őket! De azt is csak úgy júl. közepe felé, mert akkorra már kisebb az esélye a jégkárnak.


Viszont! A fürtök megnyúlásakor sokszor magát a primer leveleket is letépkedem, hogy elegendő napfény - és permetlé! - érje a termést.

2023. ápr. 27. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!