Kezdőoldal » Otthon » Lakberendezés » Hogyan ütemezik a szellőztetés...

Hogyan ütemezik a szellőztetést fűtés közben, akik egyedi fatüzelést alkalmaznak (sparhelt, kályha, kandalló), a CO mérgezést mérséklendő?

Figyelt kérdés

Gondolok itt arra a dielmmámra, hogy bár az aznapi fűtés megkezdése előtt szellőztetek bár, azonban ha kb 1-2 óra múltán is szellőztetek, netán túl sok fűtési energiát engednék ki sajnos az ablakon -viszont ugye evvel együtt az addig keletkező CO is kiszálnna a házból-, ha viszont ettől később ütemezem az újabb szellőztetést, netán káros felhalmozódna a CO (szénmonoxid)?


Avagy az volna az optimális szerintetek, ha csak közvetlen fűtés megkezdése előtt szellőztetnék, továbbá amikor az utolsó aznapi tüzifa adagot tervezem rakni a kandallóba / sparheltbe? Hiszen utóbbi esetben már nem sok CO képződésre van esély, a hátránya viszont az, hogy netán több fokkal hűlne le a szoba (több meleg szállna ki az ablakon), mint, ha az előbbi megoldást választanám?



2022. dec. 28. 00:47
1 2
 1/13 mindentudó99 ***** válasza:
51%
Ha rossz a kéményed és nem tud távozni rendesen a melléktermék akkor hiába szellőztetsz előtte. Vagy a végén. Ha viszont jó a huzat minimális oxigén utánpótlás elég.
2022. dec. 28. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:

Rendes kémény mellett nem lesz szénmonoxid de a biztonság kedvéért nem árt egy co jelző.

Cserépkályhával mi az alapján szellőztettünk, hogy mikor nem füstöl a szomszéd de mivel ujjam be tudtam dugni az ablakok közti résbe volt annyi huzat, hogy sosem értettem minek szellőztetünk mellé.

2022. dec. 29. 00:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:

"Ha viszont jó a huzat minimális oxigén utánpótlás elég."


Évek óta ugyanezt tapasztalom, csak a kérdésem: mennyi az annyi, és mikorra időzítve? Mennyire minimálisan és mikor? Merthogy évek óta kísérletezem, néha fáj a fejem este, vagy épp reggel. De csak néha, és nem biztos h a CO miatt.

(Mint ismeretes, a CO nem csak halálos veszélyt tud okozni, hanem kisebb mennyiségben "csak" fejfájást.)


Azaz én az optimumra vagyok kíváncsi. Mennyi az optimális szellőztetés, hogy ne engedjem ki az ablakon a meleget, de szinte semennyi CO se maradjon, jó huzatos kémény esetén?

(Na meg mikor? Az aznapi fűtés végén, amikor már csak parázslik? Vagy már 1-2 órával a begyújtás után?)

2022. dec. 30. 00:48
 4/13 mindentudó99 ***** válasza:
Mondjuk nem az ablakot nyitogatod az ajtóba teszellőzőt
2022. dec. 30. 07:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:

Ezt így nem lehet megmondani.

Alap esetben úgy kéne megoldani, hogy ablaknyitás nélkül se legyen szénmonoxid.

Legalábbis szerelő erre hivatkozva fúrt szellőzőt a falba.

5 centi átmérőjű csapóajtós szellőző amin magától jön be levegő amikor elkezd szelelni a kémény.


Befűtéskor szoktam szellőztetni mert úgy jobb a kémény huzata és könnyebb meggyújtani.

Amikor már rendesen elindult tűz becsukom és látom hallom ahogy csapóajtó egyből kinyílik a szellőzőn.

2022. dec. 30. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 johny85 ***** válasza:
igen egy lyuk a plafonba vagy co mérő abból se mindegy milyen fajta. Légköbmétert ki lehet számolni ,ha tudod kb hány kWh a kályha, mennyi oxigént sziv és mennyi co-t termel. Fűtés ellőt szellőztessél.
2022. dec. 30. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

Igen, de nem az a kérdésem alapvetően, hogy fűtés megkezdésekor szellőztessek-e, hiszen ezt én magam is teszem, épp evvel kezdtem kommentemet:

"Gondolok itt arra a dielmmámra, hogy bár az aznapi fűtés megkezdése előtt szellőztetek bár, azonban..."


Hanem a kérdésem lényege, hogy EZEN FELÜL mikor érdemes még szellőztetnem a fűtés folyamata alatt? Annak közepe táján, vagy végén?

2022. dec. 31. 21:10
 8/13 anonim ***** válasza:
Ha tudod szénmonoxid lesz fűtés közben akkor ne fűts amíg egy szakember meg nem oldja a problémát.
2022. dec. 31. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:
Nem tudom, h keletkezik-e CO. A kérdésem nem erről szól. :)
2022. dec. 31. 22:12
 10/13 anonim ***** válasza:
Pedig azt kérdezted.
2022. dec. 31. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!