Kezdőoldal » Otthon » Rezsi » Cserépkályhával olcsóbb...

Enkidu kérdése:

Cserépkályhával olcsóbb fűteni, mint gázkazán-radiátor rendszerrel? A cserépkályha el tud használódni (kiég a belseje stb)?

Figyelt kérdés
2019. szept. 5. 12:51
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:
69%

Hol élsz te, hogy azt hiszed, olcsóbb a fa, mint a gáz?

15 éve olcsóbb volt, igen. De mostanra a fa ára a duplájára emelkedett, a gáz ára meg csökkent.

Ha rönkben veszed a fát az erdészettől, és te fűrészeled, hasogatod, akkor ki tudsz jönni annyiból, mint ha gázzal fűtenél. Ha ingyen tudsz fát vágni valahol, akkor nyilván az úgy olcsó. Egyéb esetben drágább a fa, mint a gáz.

Ha megvan a cserépkályha, akkor tartalék fűtésnek, a megszerezhető ingyen fa eltüzelésére érdemes meghagyni. De építtetni nem, hacsak nem számít a pénz, és a hangulatot szereted.

2019. szept. 6. 05:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim ***** válasza:
31%
Cserepkalyhaval sokkal olcsobb a futes mint akarmi massal. Meg akkor is olcsobb ha a cserepkalyhaba gazal futessz. A #2-es valaszolo szerintem be va drogozva, ne vedd figyelembe az idiotasagait ! A cserepkalyha egotere az samot, ami ha faval tuzelsz olyan 15 ev mulva at kell rakni. Ha gazzal futesz benne 25 evet is bir, ha szenel tuzelsz max 10 es es at kell rakni.
2019. szept. 10. 06:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:
24%
A #11-es is agyhalott !!!
2019. szept. 10. 06:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim ***** válasza:
93%

[link]

Vegyük az alsó hányad árát 23 000 Ft/ er. m3.

kiszállítás 3-5 eFt/m3 áron szokásos

Fűrészelni 2-4 eFt/m3 körül szokás. Nálunk 3 eFt/m3 ért vágják

Hasogatni 2-3 eFt/m3 árért szokták.

1 er. m3 = 800-1000 kg , vegyük átlagra 900 kg vel

legoptimálisabb esetben 15,5 MJ/kg

30 000 - 35 000 Ft / m3.

Az erdei m3 arra lett kitalálva,hogy abból nagyjból 1 tömör m3 faanyagot kapunk.

Mivel mindenki ezt hasznosítja,a tüzelésnél,a bútor készítésnél,stb. Levegőért nem fizetünk.

Ebből kijön,hogy átlagosan 37,5 Ft/kg - 43,76 és 30 Ft/kg - 35 Ft/kg

Átlagolva ( 33,3 Ft + 38,8 Ft/kg ) / 2 = 36,1 Ft/kg áron tudod megvenni a fát.

Ami 2,32 Ft/MJ árat jelent. A földgáz ára fogyasztás függő,de átlagosan 3 Ft/MJ körül reális.

Egy átlagos házat olyan 100 000 MJ al lehet kifüteni egy szezon alatt. Ez 3000 m3 gáz.

Lényegtelen,most kinél mennyi,majd átszámolja mindenki magára ha akarja.

Egy normálisan kiépített rendszernél a fűtési kör vesztesége azonos mind a két esetben.

Azzal ne számoljunk. Mivel már előre látom,hogy bele fogsz kötni mindenbe :)

A fűs kazánhoz KELL a puffer tároló. Azzal a hatásfoka kb 10% ot fog esni a rendszerre véve.

(ez a helyiség szigetelésétől és elhelyezkedésétől erősen függ,úgyhogy ez egy átlag.

Egy jobb fajta fás kazán nom. hatásfoka 80% míg egy kondenzációs kazán 99% os hatásfokot simán tud tartani.

De a realitás a következő: jól megválasztott fűtőteljesítményű kondenzációs kazán az év nagyrészében

95% körüli hatásfokon dolgozik míg a fás kazán 65% körül üzemel. Egy faelgázosító kazán esetén 79% körül.

Tehát 16% a különbség a két fűtési módszer között.

2,32 Ft/MJ / 0,79 = 2,93 Ft/mJ míg gáz 3,15 Ft/MJ

Vagyis 7% a különbség a két fűtési mód között. A gáz nagyjából konstans értéket tud mutatni

viszont a fánál a maximális 15,5 MJ/kg értékkel vettem a fűtőértéket. Ez a valóságban valahol 12-14 MJ/kg

között mozog,mivel 10% os nedvesség tartalmú fa előállítása csak a laboratóriumban lehetséges.

A valóságban még ennél is rosszabb a helyzet,mivel az emberek nagyrésze maximum 1 évet szárít a fán.

Konyhaszáraz (ez mondjuk ~14 MJ/m3 körüli érték) állapotot 1,5 év alatt lehet csak elérni.

Az emberek nagyrésze valójában olyan 12 MJ/kg fűtőértékkel tüzeli a fát. Vagyis 3 Ft/MJ áron.

Veszteséggel korrigálva 3,8 Ft/MJ tehát már drágábban fűtesz mint gázzal.

Ha az ember nem magának dolgozza fel 100% ban a fát akkor VESZTESÉGES. Ha magadnak dolgozod

fel akkor valamennyi nyereség van rajta,de minimális. Tehát NEM agyhalott a 11 es hozzászóló.

Cáfold meg ha tudod. És légyszíves ne gyere olyan baromságokkal,hogy Te 10% os nedvességtartalmú

fával fűtesz és tökéletes a fűtési rendszered ezért kazán nominális hatásfokkal tudsz fűteni.

Mert a kutyát nem érdekli :) Nem írta senki,hogy Te aki közismerten tökéletes milyen áron tudod

beszerezni a fát és milyen módon dolgozod fel és milyen a fűtési rendszered. Az átlag teljesen

mást mutat mint az ideális. És itt erről volt szó,nem rólad. (Ha gondolod nyugodtan befotózhatod

a fűtési rendszeredet. Cserépkályha hatásfokot meg hagyjuk. Már látom előre,hogy valaki ész nélkül mindjárt

belinkeli ide a 99% os égéstér hatásfokot :D Ha te manuálisan űberprecízen szabályozod akkor és csak akkor

érhető el egy közel ilyen hatásfok. De ilyen a való életben NINCS! iszonyatos veszteségeket produkál

a túlfűtésével. Olyan érdekes,hogy senkitől nem láttam még azt,hogy cserépkályhám van,nagyon klassz

konstans 21°C van minden helyiségben,istenkirály a cucc. 10 ből 9,999 szer azt fogod látni,hogy

nagyon klassz 26 fok van egész télen. Az meg hogy a ház mennyi hőt ad le a külső környezetnek erősen

függ ám a fűtött helyiség belső hőmérsékletétől. A valóságban a cserépkályhák azért elég rossz hatásfokkal bírnak. 70-80% között lehet reálisan.

Hatásfoka erősen függ a kályha felületi hőméréskletétől. Ugyanis attól függ a belső tér hőérzete. Itt azért egy javarészt sugárzásos fűtésről beszélünk.

Az emberek többsége amúgy nem szereti a 40-50 fok feletti testek által sugárzott hő érzetét. Ritka szar aludni ilyen helyen. Bár ez izlés dolga :)

2019. szept. 10. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 anonim ***** válasza:
utolsó sort elrontottam :) azt a hőmérséklet tartományt szereti,a felett már annyira nem :)
2019. szept. 10. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:

# 14

Felülértékelted a fatüzelést.

A kazánok hatásfoka folyamatos tüzelésre van megadva.

Gázkazánnál, cirkónál ha eléri a beállított hőfokot, akkor kialszik a láng, csak az őrláng ég, azaz a hatásfokon ez 1 %-ot se ront, ha éves átlagot nézünk.

Ezzel szemben, fás kazánnál az van, hogy ha megvan a kellő hőfok, akkor a levegő elzáródik. De ezt pontosan beállítani nem lehet, mert a levegőelvételkor vagy kevés éghető anyag van a tűztérben, vagy sok. Ha sok bent a parázs, akkor a keletkező fagáz nem fog tudni elégni az oxigénhiány következtében, CO és korom fog a kéményen eltávozni, CO2 helyett, így a kiszámolt MJ egy része elillan a kéményen.

Ha mégis túlfűt a kazán, mert ugye a fás kazán magas hőmérsékleten működik, nem lehet az átmeneti időszakban levenni 40 fokra a vizet, akkor meg a szükséges, mondjuk 22 fok helyett felmegy a hőmérséklet 25-re, ami egyrészt kellemetlen a lakóknak, másrészt meg megint csak viszi pocsékba a MJ-t. És még más hasonló veszteségek is vannak, ha utánagondolunk.

Összességében, a megadott hatásfokból legalább 10%-ot, de inkább többet le kell vonni, ha egész éves hatásfokot akarunk számolni.

Kivéve, persze, egy 2 m2-es puffertartály esetében, aminél gond nélkül mehet maximális teljesítményen a kazán, mert a puffer felveszi a hőt, és aztán kellő mértékben adagolja, ugyanúgy, mint a gázos fűtésnél.

2019. szept. 10. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:
#16: amiket leírtál mind leírtam én is :) A hatásfokokat azért hagytam magasabban,mert egy jól megtervezett és jó helyre betett kazánház esetén simán megvan egy közel 80°os hatásfok. Én nem szoktam betervezni huzatszabályozós fás kazánt. Pont azok miatt amiket leírtál te is. Laddomat párti vagyok,valamennyivel az is növeli a hatásfokot. Töltési időben veszünk le hőt a pufferről akkor eléggé érezhető a dolog. Árban meg majdnem ua. mint az esbe+szivattyú. Annyira nem akartam belemenni a kazán dolgaiba mivel végülis itt fás üzemű cserépkályháról volt szó. Ha elolvasod figyelmesen amiket leírtam én aztán nem értékelem felül a fatüzelést. Egyáltalán nem éri meg. Tartaléknak ,hogy mikor a tél kellős közepén beszarik a kazán vagy bármi és 1 hetet kell alkatrészre és szerelőre várni azért legyen mivel fűteni. Gazdaságilag nem egy jó döntés manapság. De ha már fa fűtés inkább kazán + felületfűtés mint cserépkályha.
2019. szept. 10. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim ***** válasza:
Mi fűtöttünk már gáz cirkóval, kazánban fával, míg végül maradtunk a cserépkályhánál! A tapasztalatok szerint a gáz megette a fejünket, mert hiába volt 20 fokra állítva a termosztát, majd meg fagytunk. Más a hőérzet ugyanis a különböző fűtéseknél. A cirkó először felfűt, aztán kikapcsol, a radiátorok gyorsan lehűlnek, nem érezni, hogy valahonnan jön a meleg. Ezért minimum 22-23 fokra kellett feltekerni a termót! A fakazán nem tartja a hőt, gyorsan ellobban rajta a fa, állandóan résen kell lenni és pótolni a tüzelőt, ezért sok fogy. Jobb mint a gázcirkó, mivel nem kapcsol le a keringetés és jobb a hőérzet a meleg radiátorok miatt.A keringető szivattyú viszont iszonyú sok áramot elfogyaszt. A cserépkályhákat naponta egyszer megrakjuk kb 10-10 kiló fával, megvárjuk, amíg parazsat ad, aztán elzárjuk és másnapig nincs vele törődés. A hőérzet fantasztikus, mert 20 fokos lakásban sem fázunk, hiszen egyrészt érezzük az áramló forró levegőt, másrészt a meleg kályha közelében üldögélni isteni érzés! Úgyhogy mi sem gondoltuk volna, hogy a kulcs a hőérzet.
2019. szept. 10. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim ***** válasza:
100%

A hőérzet dologban teljesen igazad van. Van jelentősége. De azért az energia megmaradás törvényét ne írjuk már felül. A hőérzettől teljesen független,hogy ha egy házba be kell vinni x MJ hőmennyiséget ,hogy azzal kiegyensúlyozd a hőveszteséget akkor tök mindegy,hogy inkább sugárzó vagy inkább konvekciós e a fűtőtested. 20 kiló fa MAXIMUM 3,4 kWh előállítására képes. Azért azzal max egy közepes vagy nagyobbacska szobát lehet fűteni egy kraftosabb téli napon (nem passzívház szigetelésre gondolok hanem átlagos Magyar házra).

Nem tudom mi lehetett a gond nálatok,de azért a radiátoros fűtéssel nem nagyon szokott gond lenni. Valami el lehetett méretezve a rendszerben nálatok. Vagy még az ős alanyi jogon jár a gáz időszakhoz optimalizálták. Akkor mehetett a kazán egész nap fillérekbe került a gáz. Még nem találkoztam olyan radiátoros fűtéssel ami nem azért volt rossz mert valaki csak úgy hasraütés-számok alapján tervezte a hőleadók méretét. Azért én kíváncsi lennék rá,hogy milyen körülmények között mennyi fa fogy nálad. Átmeneti időszakban és a durvább januári hidegekben. Úgy lehetne igazából összehasonlítani a két dolgot. Így csak én mondok A-t Te meg B-t aztán kitudja valójában kinek van igaza. A fás kazán dolognál viszont le is írtad,hogy nem egy praktikus fűtési rendszered van és a környezetet fűtötted vele. Van olyan fás rendszer aminél garantáltan bármi más jobb. Ez is sajnos a régi időkből megmaradt dolog,akkor filléres tétel volt a tüzifa, senkit sem érdekelt. Nem érte meg normálisan megcsinálni. Inkább vett +10m3 fát az ember mert nem volt ára. Amint elkezded rendesen szabályozni az égést még a legszutykabb lemezkazán hatásfoka is jelentősen megnő. Pont írtad is,hogy jobb mint a gázcirkó, nem kapcsol le a keringetés. Vagyis nulla szabályzás van,tolja ezerrel a kazán,megy kifelé a huzattal a hő nagyrésze és a házban is túlfűtés lesz. Nem tudom,hogy ez mennyire jár a korral de általában az ilyen fűtéseket a 60+ os korosztály "szereti". Talán a régi olcsó energiaárakhoz szokás miatt lehet,nem tudom. Vagy idősebb korban romlik ennyit a hőérzet a keringés romlása miatt,vagy ilyesmi. De mondjuk egy 30-40-50 éves ember fűtési rendszerét ilyenre tervezed most már meglincselnek érte. A magasabb hőmérsékletű sugárzó felületek által leadott energiát is kifejezetten utálja a többség. Rettenetes aludni ilyen helyen. Én pl. cserépkálya mellett is kifejezetten utálok aludni. De meleg radiátor is ilyen. Meg lehet pusztulni tőle egy 5 m es körben. Egy fűtési keringető szivattyú átlagosan 20W körül fogyaszt. Ha többet akkor ott valaki eléggé rosszul választotta meg a paramétereit úgyhogy 2-3 év után veheti is a következő szivattyút. Vagyis kb 500 ft/hó amit fogyaszt ha egész nap megy. De az régen rossz ha így van. De amúgy ez sem lenne egy olyan rettenetes nagy összeg. Itt amúgy soha nem lesz közös nevező mivel Te nem tapasztaltál még normálisan tervezett és kialakított fűtés okozta hőérzetet valamint szereted is ezt a sugárzásos hőérzetet. Egyébként 1 kályhával mennyi légköbmétert fűtötök ki?

2019. szept. 11. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:

"20 kiló fa MAXIMUM 3,4 kWh előállítására képes. Azért azzal max egy közepes vagy nagyobbacska szobát lehet fűteni egy kraftosabb téli napon (nem passzívház szigetelésre gondolok hanem átlagos Magyar házra)."

A 20 kiló fa általam kiszámolt átlagérték a teljes fűtési szezonban. Az elfogyasztott fa mennyisége osztva a fűtött napok számával. A múlt szezonra kiszámított érték 240 napra. Két nagy szobát fűtök ezzel két cserépkályhával, 2X20nm2-t. A két szoba között van a konyha, amelyet állandóan csukott ajtók választanak el a fűtött szobáktól, de így is 14-15 fok van ott, illetve, amikor főzünk, akkor a gáztűzhely pluszban ad némi meleget a konyhában. A ház régi vályog 2,5 belmagassággal és 56 cm falvastagsággal.

A hőérzet sokat számít, hidd el, én sem gondoltam volna!

Éjszaka sincs túl meleg, átlagban 20 fok van a lakásban. Ez a cserépkályhával elég nekünk, de a gázzal, cirkóval nagyon kevés volt. Éjszaka elment a paplan alatt, de napközben 23-24 fokra kellett feltekerni. A fakazán keringető szivattyúja grundfos és 100 watton pörgött állandóan, ugyanis ez egy hosszú földszintes parasztház, ahol a kazán leghátul van és kb. 22 méterre a fűtési végponttól.

2019. szept. 11. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!