Kezdőoldal » Otthon » Rezsi » Akinek havi leolvasásos...

Akinek havi leolvasásos napeleme van az most megszívta, ha télen villannyal akart fűteni?

Figyelt kérdés
Mert télen pillanatok alatt -minden hónapban- horribilis villanyszámlái lesznek.

2022. aug. 4. 10:13
 1/7 anonim ***** válasza:
48%
Télen is termel a napelem, nem annyit mint nyáron, de amikor épp termel fel lehet jól fűteni a házat, majd átváltani éjszakai áramra. Így max 1-2 óra amíg nem megy a fűtés délután, de annyi ideig megtartja a meleget. Az éjszakai áram pedig külön számít, így a rendes áramon is meglesz a kedvezményes 210 kWh meg az éjszakain is.
2022. aug. 4. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Nem szívta meg, mert ilyen gyakorlatilag nincs. Akinek jelenleg napeleme van, szinte biztosan éves leolvasása van. Ha nem, akkor pályázatból finanszírozta a rendszerét, így kvázi ingyen lett neki. Aki piaci vagy 50%-os otthontámogatással szerezte be, annál éves leolvasás van. Szerintem ma elenyésző lehet azok száma, akinek napeleme van, és hőtárolós kályhával fűt, és havi leolvasása van. A hőszivattyús vagy inverteres klímás fűtés nem villanyfűtés, a fogyasztása közelében nincs a hőtárolós kályhának. Ahol hőszivattyús fűtés van, ott már rendes hőszigetelés is van a házon. Amikor a napelemes rendszerét tervezték, akkor nyilván figyelembe vették a téli áramfogyasztást és a hőszigetelést is, mert 2024 után pl, tulajdonosváltásnál, öröklésnél Uniós előírás szerint nem lehet éves elszámolást választani. A németeknél eleve csak havi elszámolás van, + brutális villanyár, mégis megőrülnek a napelemes rendszerekért.
2022. aug. 5. 06:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Az egyes válaszadó szép mesét adott elő a -nemlétező- téli napelemes fűtésről.

A kettes válaszadó meg valamiért a hőtárolós kályhát elemezte, holott szóba sem került.

De köszönöm a válaszokat.

Na majd meglátjuk, hogy mi lesz.

2022. aug. 5. 11:59
 4/7 anonim ***** válasza:
Az a baj, hogy ami kérdést feltettél, az úgy nincs. Valamelyik eleme biztos hibádzik. Egy épületre nem csak úgy felteszik a napelemeket. Előtte át kell gondolni az egész energetikáját. A hőszigetelésétől kezdve a villamos hálózatán keresztül a fűtési rendszeréig. A villamos fűtés alatt mit értesz? A hőszivattyút eleve újabb, nagyobb, jól szigetelt épületekbe építik. A napelem rendszert mértezni kell az épűlet energiafogyaztására. Nem lehet elemeket össze nem illő módon kiválogatni, és egy rendszerbe gyúrni. Ha valaki az általad vélelmezett módon alakította ki a házát, az jó nagy butaságot csinált, vagy rossz tanácsra halgatott. Esetleg van konkrét információd ilyen házakról. Szerintem nincs. Inkább csak elméleti kérdést fogalmazhattál meg.
2022. aug. 5. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Valóban elméleti volt a kérdés, de egy ideje már foglalkoztat, hogy csináltassak-e vagy sem. Viszont a környékbeli ismerőseimtől nem tudtam valós információt kapni. Mindössze az egyik szomszédomtól csíptem el egy anyázást, amikor a a remélt nullás villanyszámla helyett kiküldtek neki egy nyolcvanezer Ft-os csekket.
2022. aug. 5. 15:00
 6/7 anonim ***** válasza:
Nos, én tavaly szereltettem fel, szeptemberben. Bevallom, előtte nem tudtam, értettem rendszerben a dolog működését. Nyilván nem mindenkinek, mindenféle házra, mindenféle fogyasztásra stb. alkalmas, rentábilis. Abból nem lehet lemérni a rendszer értelmességét, hogy egy szomszédod anyázott, mert nem várt magas összegű számlát kapott. Ez még semmit nem jelent. pl. általában egy éves várható (!) átlagfogyasztásra méretezik a rendszert. Ez sokszor nem sikerül. Nálam sem ment elsőre, bevallom. Két kört kellett futnom a bővítéssel, az inverter engedélyeztetésével kapcsolatban. Az elszámolásról: jelenleg - pályázatos finanszírozás kivételével - éves szaldó elszámolást engednek/célszerű választani (!). Azt tudni kell, hogy a napelem rendszer éves termelése közel sem egyenletes: decemberben az éves termelés 2,5-3, júniusban 12,5-13%-a valósul meg. Közte hullámgörbe szerűen nő-csökken. Az éves villamos fogyasztásod ellenkezően változik: télen magasabb, nyáron alacsonyabb, de ezt az esetleges klímás hűtés nyáron alkalomszerűen felülírhatja. Tehát a termelés és a fogyasztás is - éven belül - gyakorlatilag egymástól függetlenül össze-vissza változik. Namármost: ha pl októberben helyezik üzembe a rendszert (szerelik fel az ad-vesz villanyórát), és mondjuk mindig áprilisban van az éves leolvasás, akkor az első évben az egyenleg nagyon gyenge lesz: nagyon kevés termelés, egyidejűleg nagyon magas fogyasztás télen. Így kijöhet a 80 ezres számla. De mi lesz után: beáll a ciklus áprilistól következő áprilisig, így ha jól méretezett a rendszer, akkor éves szinten a termelés és a háztartás fogyasztása kiegyenlíti egymást, és a szaldó (mennyiségi) elszámolás miatt nem lesz fizetendő összeg. Nálam tavaly szeptemberben szerelték fel az advesz órát, akkor lett üzembe helyezve a rendszer. Most augusztusban lesz távleolvasás. Jelenleg már kb 600 kWh túltermelésem van, így kb. 10.000 ft-ot visszakapok. Szeptemberig további túltermelésem lesz, összesen kb. 1400 kWh. Azt kell kitalálnom, hogy hogyan fogom elhasználni ezt a többlet termelésemet. (Ez 2-3 hideg hónap fogyasztása nálam!) Valószínűleg még szereltetek fel klímát, hogy télen fűtsek vele. Így kevesebb gázt használok majd egyébként. Szóval ne abból indulj ki a napelemrendszerről kialakított véleményedben, hogy a szomszédod panaszkodott egy villanyszámlájára.
2022. aug. 5. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszodat.
2022. aug. 6. 19:24

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!