Kezdőoldal » Otthon » Rezsi » Hogy érdemes fizetni a gáz-...

Hogy érdemes fizetni a gáz- és villanyszámlát (panelból kertes házba költözés)?

Figyelt kérdés

Panellakásból költözünk kertes házba. A panellakásban egyszerű volt a rezsi fizetése: a villanyre és a fűtésre (távhő) általányt fizettünk, a gáz 3 havonta fix összeg (akkor is ha gáz főzőlappal melegítem a konyhát és akkor is, ha be se kapcsolom), víz pedig leolvasás alapján. Nem érintett a hatósági ár és nem kellett semmivel problémázni.


Most viszont egy ~90 m2-es, műanyag nyílászáróval ellátott, de szigeteletlen kertes házba fogunk költözni (födém szigetelés van, csak a falak nincsenek). A fűtés gáz- és vegyestüzelésű kazánnal megoldott, de több mint 1 éve nem lakják (elhunyt édesanya, gyerekek örökölték), akik nincsenek tisztában a fogyasztással és nem tudtak tavalyi számlát se előkeríteni, ezért nem tudjuk mennyi gáz megy el. Persze rásegítésnek ott a vegyestüzelésű + nyárra tervezünk klímát is berakatni. A költözés legkorábban március közepén, de lehet csak április elején esedékes, mire melegszik az idő.


Alapjában véve az általány fizetést pártolom, inkább fizetek nyáron is kicsit többet, minthogy aztán télen a gatyám is ráfizessem a rezsire.

De hogy lenne érdemes csinálni? Általányban meghatározzuk a hatósági áras 144 m3 gázt, meg ugyanúgy a 210 kWh villanyt, aztán figyeljük ősszel-télen a fogyasztást? Vagy érdemes belőni valami nagyobb mennyiséget már most? Hogy a legegyszerűbb, legpraktikusabb?

Igazából nem egy teljesen reménytelen, esetlen kérdés, mint amennyire elsőre tűnik, nagyjából tisztában vagyok a dolgokkal, csak tapasztaltabbak tanácsait szeretném kikérni.

Az én elképzelésem, hogy a hatósági árig bezárólag általány mindkettőből, minden hónapban óra olvasás, látjuk hogy alakul a fogyasztás és szükség esetén rá tudunk segíteni a vegyestüzelésűvel (ezt éppen a fa/földgáz ára majd megszabja).



2023. jan. 6. 11:30
1 2 3
 11/21 NTBS ***** válasza:
100%
Általány. Minden hónapban fix bevételre van, nem?
2023. jan. 6. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim ***** válasza:
100%

Átalány, előszőr ti lövitek ugyi be hogy mire számítotok aztán a köv. évtől a szolgáltató lövi be nektek az előző évi fogyasztás alapján. (LEGALÁBBIS nálunk így van)

Mondjuk egy szigeteletlen 90nm-re ha nem 17 fokot produkál a kiccsalád akkor alapból ne 144köböt tippeljetek, mert csúnya meglepetések fognak érni.

Én mindenek előtt szigetelnék.

Mindenek

előtt.

AKkor bele lehet férni a limitbe, amúgy nulla százalék az esély. De nem 100 köbbel fogtok kilógni hanem 800-zal.

2023. jan. 6. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 A kérdező kommentje:

Köszönöm, tervben van idén a szigetelés, de az eddigi árajánlatok alapján vagy megtanulom hogy kell és megcsinálom magunknak (bár még így is kérdéses a büdzsé) vagy nem lesz kész.


Köszönöm a tanácsokat is!

Miért fontos a leolvasás időpontja?

2023. jan. 6. 17:08
 14/21 anonim ***** válasza:
85%

Tök mindegy szerintem. Fizeted a 144es általányt, de nem a leolvasáskor akarod megtudni, hogy plusz minusz egy millió, hanem szépen kimész és nézed magadnak.


Én 2 hetentr felírom az óraállást, ez alapján és az mvm fogyasztási görbe alapján tudom, hogy hogy fogyasztok a rezsicsökkentett mennyiséghez képest.

Még azt is tudom, hogy kb 8%-kal kevesebbet, azaz forintra ki tudnám számolni, hogy mennyi lesz az éves gázszámla.

2023. jan. 6. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 anonim ***** válasza:
87%
Ha átalányt fizetsz is kövesd a fogyasztásotokat, nehogy meglepi legyen leolvasáskor. Én jobban szerettem valós fogyasztás alapján fizetni, 1-2 év után a becsültet is tök jól belövik, túl nagy meglepetés nincs, de amióta megkeverték a szálakat, átalány és figyelem hogy állunk. Gáz és villany fűtésünk is van, "megoldjuk okosba'". :D
2023. jan. 6. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:
42%

Én alacsony átalányra állítanám (most úgyis az lesz, mert nem lakták) és beraknám állampapírba a fogyasztást, legalább addig neked kamatozik.


Nyáron akár többet is beraknék erre a célra.

2023. jan. 6. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:
17%

"Miért fontos a leolvasás időpontja?"


ha pl. szeptember lenne, akkor nyáron feleslegesen fizetnél havi 144 m3-t.


a május jó

2023. jan. 6. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim ***** válasza:
42%
... nálunk december, a legjobb, télen sok gáz megy és keveset fizetünk
2023. jan. 6. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim ***** válasza:
100%
Úgy érdemes, hogy már most elkezdesz spórolni, mert ehhez a nagy házhoz képest panelban kb. ingyen volt a fűtés...
2023. jan. 9. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:
0%
Fene tudja. Mi 180 m2re előreláthatólag bele fogunk férni a keretbe. Az kb annyi, mint egy távfűtéses lakás fűtésköltsége.
2023. jan. 9. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!