Kezdőoldal » Otthon » Rezsi » Ennyi tüzelő elég lenne egy...

Ennyi tüzelő elég lenne egy családiházban egy fűtési szezonra?

Figyelt kérdés

Adott egy 100 négyzetméteres családi ház, kb. 60 cm-es falakkal (vegyesen égetett tégla + tömés), hőszigetelés nélkül, régi ablakokkal (dupla ablakok, közte azokkal az ablakpárnákkal), régi fa födémmel (amin valószínűleg sár lett tapasztva kb. 100 éve fölülről). Nyáron kint amikor hőség van, bent kb. 10 fokkal hidegebb hűvös van, a ház ezen tulajdonsága valószínűleg télen jól jön. Szeretném a jövőben hőszigeteltetni a falakat, födémet, ill. nyílászárókat cserélni, de ez még a jövő zenéje.


Az egyes helyiségekben összesen 7 kályha van (egy része vaskályha / lemezkályha, egy része német Ohra szeneskályha amik jó nagyok).


Ilyesmi házakhoz 10m3 fát szoktak mondani egy télre minimum (szóval októbertől áprilisig).


Szerintetek elég lesz egy fűtési szezonra:

-1 tonna RUF brikett (keményfából)

-1 tonna barnakőszén

-6 ömlesztett űrméter konyhakész keményfa (szóval nem erdei köbméter, és nem is kalodás)


?


Szerintem ha a fa valóban 6 ömlesztett űrméter, és nem csapnak be, illetve ha a barnaszenet és a brikettet úgy nézzük hogy megfelel minimum 2-2 köbméter fának, akkor ez így kb. 10 köbméter fával egyenértékű minimum (igaz, nem 10 erdei köbméter, csak 10 sima köbméter).


Szerintetek ez így elég? A belmagasság kb. 250-260 cm, és nem feltétlenül akarunk télen 25-30 fokot, elég a 19-20-21 is.


Eddig még nem fűtöttem kályhákkal, és nincs tapasztalatom arról, hogy mennyi tüzelő szükséges egy télre.



2023. szept. 12. 15:07
 1/4 anonim ***** válasza:

Ez gyakorlatilag egy szigeteletlen ház. Napi 1-1 esti begyújtással (amiből reggelre 16 fok lesz) szűkősen kijössz 10m³ fával.

A szén felejtős odabent a házban. Minden büdös kén szagú lesz.

20 évig ilyenben laktam.

2023. szept. 12. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ.


Egész nap itthon vagyok, mivel itthonról dolgozok, szóval valószínűleg nem csak este gyújtanék be, hanem egész nap lenne fűtve (mondjuk reggeltől lefekvés előttig).


A 7 kályhából valószínűleg nem fogjuk mindet használni, hanem mondjuk csak a két szélső legtávolabbit, meg mondjuk a középsőt, valószínűleg az is elég lesz.


Nem mértem le, de szemre az 1 tonna brikett és az 1 tonna szén szerintem minimum van másfél-két-kétésfél köbméter (* 2), és ugye mivel a fűtőértékük jobb mint a fának, ezért ezek megfelelnek mondjuk minimum kétszer ennyi köbméternyi fának. Tehát a 3-féle tüzelőt egybevéve szerintem ez egyenértékű lehet min. 10 m3 fával, ha jól gondolom.


A nagyszüleim fűtöttek 20-30 éve feketeszénnel (és fával) bent a szobában, sokat voltam náluk, nem volt büdös (vagy legalábbis én nem vettem észre semmit). Mondjuk ez barnaszén.


Ha menet közben kiderül, hogy ez nem lesz elég, a tél közepén is lehet jellemzően fát hozatni, vagy az ezzel foglalkozó cégek csak tavasszal-nyáron-őszelején szállítanak általában? Illetve gondolom ilyenkor magasabbak az árak is, mint szezonon kívül, de vészmegoldásnak jó lehet.

2023. szept. 12. 17:14
 3/4 anonim ***** válasza:
Kérdező, mik az eddigi tapasztalataid?
dec. 14. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Az 1 tonna barnakőszén az valójában 50-52 zsák (ezek 20 kilós zsákok), igyekszünk heti 2 zsáknál nem többet felhasználni, ezt eddig talán tudtuk tartani.


A brikett az nagyjából 100 csomag, abból pedig igyekszünk heti 4-nél többet nem felhasználni, eddig talán ezt is betartottuk.


Így ezek kb. 25 hétig, vagyis fél évig tartanak ki, és nagyjából annyi a fűtési szezon. Október végén 1-1 napot kellett fűteni, novemberben pedig végig.


A fa 3 helyen volt elpakolva, de nem teljesen egyforma adagokban. Az elsőként használt kupac szerintem kisebb volt kicsit, mint a másik kettő. Az október végi 1-2 nap, és a komplett november elfogyasztotta az első harmad fát. Viszont a telken ki lett vágva 1-2 kisebb fa (amik nagyon útban voltak, ezek egyike sem gyümölcsfa volt, hanem pl. fenyő), ezekkel vissza lett pótolgatva az első harmad kupac fa.


Most az a terv, hogy a december végéig tartson ki az 1. harmad fa (ami lényegében el van fogyva, csak vissza van pótolgatva a telekről származó ágmetszésekkel, kivágott kisebb útban lévő fákkal, meg ilyenekkel). Plusz nyilván ehhez jön a heti 2 zsák szén és 4 csomag brikett. Ez talán nagyon nehezen, de teljesíthető.


Ha ez sikerül, akkor október utolsó pár napja + nov. + dec. megvolt az első kupac fával, aztán jan-feb a 2. kupac fa lesz, a március-április-májuseleje pedig a 3. kupac fa lesz (és közben végig lesz szén + brikett).


Összesen 7 felújított kályha van, remote munka miatt mindig itthon vagyunk, a ház közepén leginkább 2 kályhát használunk folyamatosan (vagy csak egyet). A fürdőszobában alkalomszerűen gyújtunk be, a hálószobában pedig esténként. Ezen kívül kevésbé használt szobákban csak alkalomszerűen.


Így a ház jobban használt részeiben normális szobahőmérséklet van, míg a nem használt részekben (pl. napközben a hálóban, vagy távoli nem használt szobákban) sokszor 12-15 fok van. Ez valószínűleg nem tesz jót a könyveknek, ruháknak, bútoroknak, meg semminek se. De eddig penészt sehol sem találtunk, ami furcsa, talán a rossz ablakok miatt jó a szellőzés (még csukott ablaknál is), és ezért.


A födém+fal hőszigetelésen és nyílászárócserén kívül valószínűleg kelleni fog a kályhák mellé valamilyen más fűtés is, mondjuk 2-3 fűtésre optimalizált split klíma H-tarifával, és mondjuk beállítanánk ezeket 17-18 fokra, így ahol nem gyújtunk éppen be a kályhába, ott nem 10-12-15 lenne a minimum, hanem ez a 17-18, ami sokkal normálisabban hangzik.


Összefoglalva, ennyi tüzelő ebbe a házba nem elég, csak akkor, ha közben kivágsz pár útban lévő fát, illetve ha nem zavar hogy hideg van a lakásban. :-) Legalább másfélszer, de inkább kétszer ennyi fa kellett volna.

dec. 15. 00:38

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!