Kezdőoldal » Otthon » Rezsi » Mi lehet a reális átszámítás...

Mi lehet a reális átszámítás a tüzifa ömlesztett m3-e, és az összerakott m3-3 között? Továbbá mennyi lehet a súlya nedvességtartalomtól függően 1 m3 összerakott tüzifának?

Figyelt kérdés

A napokban rendeltem egy internetes cégtől 3 m3 ömlesztett hasított tüzifát. Miután a szállítók elmentek, akik csak bedobálták az udvarra egy nagyobb, több fát is tartalmazó kocsiról, összeraktam szépen a hasábokat, úgy mint a Tüzép telepeken szokásos.

Megdöbbenve tapasztaltam, hogy pontosan megmérve és kiköbözve a szállítmány összerakva 0.8 m3-t tett ki!!!

Tudom hogy összerakva egész más a térfogat, de ennyi szerintem

nem lehet a csökkenés. Kiszámoltam, hogy így kb 6000.- Ft-ért vettem 1q fát! Reklamációmra közölték, hogy az ömlesztett fa ilyen...

Az igazsághoz hozzátartozik, hogy élemedett korom ellenére még nem használtam fa fűtést, és nincs gyakorlatom ebben a kérdésben.

Megköszönném, ha kapnék konkrét választ hozzáértő emberektől:::-))



2014. okt. 19. 17:26
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

Ezt:

Ha 1 m3 ömlesztett ,hasogatott tüzifát sorban felpakol a fáskamrában 0,6-0,7 m3 mennyiség lesz.

Itt jegyezném meg, hogy az 1,7 m3-es kalodában kb. 1,4 m3 fa van ha levesszük a lécek vastagságát és a raklap magasságát. Tehát ez kb. 2 űrméter ömlesztett fának felel meg.

itt olvashatod:

[link]

2014. okt. 19. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:

1 m3 súlya olyan 6-9 mázsa lehet átlagban, fajtától és víztartalomtól függően. Ha nem tudod, miről van szó, számolj 7-8 mázsával.


Ez így bizony az átverés iskolapéldája.

A szállítók mennyire világítottak volna sötétben?

Számlát adtak?

Meg lehet őket fenyegetni a fogyasztóvédelemmel meg az adóhatósággal, de egyáltalán nem biztos, hogy haszna lesz a dolognak.

2014. okt. 19. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
ne érdeklődő szándékkal hanem konkrétan mond meg neki, hogy korrigálják a dolgot vagy mivel interneten rendelted erre is vonatkozik mint az összes interneten rendelt dologra a 14 napos visszavásárlási garancia és vigyék a pics.b@.
2014. okt. 19. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:

fát jól venni erdészettől érdemes.

olyan nincs, hogy ömlesztett és összerakott m3. a m3 az m3 mindig. ezt hívják átvágásnak. vagy biztos helyről veszed a fát, vagy előtted lemérik az összeset!! ráadásul a fát erdei m3-ben mérik megfelelően, mert ez kiküszöböli a fák közti levegőt. 1x1x1.7m

de erről sokat találsz, ahol a súlyt is latolgatják, érdemes kiírnod őket:

[link]

talán azt is tudod, hogy idei vágással sem jó tüzelni, mert alig ad meleget, 1-2 évet kell száradnia.

2014. okt. 19. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

Felénk az erdészetek horrorisztikus árakat kérnek.

Nekem sikerült két vállalkozót is találnom, akiknek a fáját összerakva és felköbözve átlagban kijön a megrendelt mennyiség, azaz gyakrabban több, mint amikor kevesebb. :)

Ők is az erdészettől veszik, de szerintem valami illegális módon, adómentesen, aztán összevágják, elszállítják nekem, és ebből megélnek, meg én is jól járok.

Egyik konkrétan mondta is, hogy ha megrendelek 3 em3-t, akkor ő ennyit vesz az erdészettől, hazaviszi, összevágja, visszarakja a kocsira, és hozza. A mennyiséggel nem foglalkozik, mert nem tudja megmérni, csak annyival kevesebb az erdészeti mennyiségtől, ami fűrészpor kiesik belőle.

2014. okt. 20. 06:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

1 ömlesztett m3 az körülbelül 0,7 rakott m3

Tehát a 3 ömlesztett m3 - nek kb. 2,1 rakott m3 - nek felel meg , úgyhogy nagyjából 1,3 rakott köbméterrel vertek csak át ....


Egy m3 rakott fa súlya a nedvességtől függően ( és fafajtától ) 600 kg és 1000 kg között van.

A nedvesség megduplázhatja a fa súlyát.


1. Fát köbméterre kell venni , nem súlyra.

2.Az internetes kereskedőkkel és az ömlesztett m3 - el vigyázni kell.

3.Erdészettől kell fát vásárolni , erdei m3 - ben , az éri meg a legjobban ( persze ezt te aprítod )

4.Szállításkor 35-38% nedvességtartalmú fát kapsz , ezzel 1 év múlva tudsz tüzelni , ha azonnal hasítod,összerakod,letakarod , akkor a nedvességtartalom lemegy 20 -% - ra , na ez már jobban ég.

5.Azok a szállítók , akik a mennyiséggel trükköznek , azok a fafajtával is variálnak tehát más fajtát , vagy vegyeset visznek.Tölgy helyett égert stb....

6.Reklamálni csak átvételkor lehet ( nem veszed át és nem fizetsz ) , egyébként kimagyarázzák , nem törődnek veled....

7.A csalókra jellemző hogy olcsó árat adnak meg , összevissza dobálják a fát ,végig szóval tartanak , haverkodnak , panaszkodnak , nincs időd gondolkodni...

2014. okt. 20. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

"ha azonnal hasítod,összerakod,letakarod , akkor a nedvességtartalom lemegy 20 -% - ra , na ez már jobban ég"


Ez egész biztos, de ez csak nyáron van így, hogy 20 % a nedvességtartalom, vagy ha zárt és némileg fűtött helyen tudja tárolni az ember.

A szabadban, tető alatt tárolt hasított fa - a kora tavaszi vágású épp úgy, mint az 5 éves - ősszel, télen a levegő nedvességtartalmát magába szedi (ugye, a relatív páratartalom télen gyakran 100 %), és karácsonyra meglesz a fában a 30 %.


A fa rendelése nem interneten történt, ugye, csak a hirdetés elolvasása? Mert ahogy a kolléga írja, interneten rendelt dolgot 14 napon belül vissza KELL vásárolni az eladónak, ha a vevő nincs megelégedve.

2014. okt. 20. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

Amikor azt írtam , hogy a nedvességtartalom 35% -ról lemegy 20 % körülire , akkor egy egyéves szárítási időszakra gondoltam.Ebben több évszak is van , nyilván ősszel kezd az ember tüzelni.


Szerintem télen , ősszel , esőben kevésbé szárad , nagyon nedves időben max. 1% - ot vesz vissza a nedvességből.

Időnként szoktam mérni , még soha nem tűnt fel , hogy ugrásszerűen nőtt volna a nedvességtartalom , maximum lassabban száradt.....Ez azért nem szivacs , hanem fa....

Nagyjából 20 nap alatt szárad a fa 1% - ot , éves átlagban számolva , legalábbis szerintem....


Akkor nő a nedvességtartalom , ha rohadni , penészedni kezd , de az más tészta....

2014. okt. 21. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező! Én úgy gondolom kár itt számítgatni értékeket olyan téren ,hogy mennyi lehet a súlya meg mennyi lehet az ömlesztett köbméter tényleges köbre átszámítva! Ugyanis pontos értéket nem lehet itt adni maximium meg közelítőt ahogy súly és ahogy tényleges köbméternél!


A súly fafaj függő és szárazságfüggő a köbméter meg eltérő lehet jócskán a tényleges erdei köbméter ill az ömlesztett közt! Ez attól függ mennyire akarnak átverni de szó szerint! Ha megközelítő értéket szeretnél akkor nagyjából mondok néhányat! 1 erdei köbméter tényleges az 1x1x1,7m = 1 köbméter az ömlesztett köbméter én olyan 0,6 köbre saccolom de lehet csak 0,5 nehéz szemmel megállapítani hisz ömlesztve hozzák ez benne a zsákbamacska és hát itt tudnak átverni ellentétben a kalodás fával! Ezért is tudják jóval olcsóbban adni,a laikus számára kedvező áron! Mire otthon összerakod már késő a bánat! Soha nem szabad venni ömlesztettet ,ha csak nincs ott ismerősöd és szavát adja hogy tényleges köbmétert kapsz! Mit gondolsz miért találták ki ezt az ömlesztett köbméterezést? Hogy oda viszik a házhoz és ne tudd felmérni csak ha már összeraktad és ők már elmentek! Nekik ez a nagy biznisz,hogy félköbmétert eladnak 1 köbméterbe vagy még durvábban. Magyarán ez átvágás.


Súlyra sem érdemes mert az egyrészt drágább másrészt meg az üzlet miatt száraz fát te ott nem veszel. Nyilván nem érné meg egy vállalkozónak a száraz fa ami lényegesen kevesebbet nyom mint a tavaszi vágású nyers!Bár az akác a divat általában ami ugyebár nyersen is viszonylag jól ég én nem javaslom semiképp a súlyra vételt!


Tényleges köbméterre tehát kalodásat érdemes az kályha kész anyag 1x1x1,7 -es kaloda méret! Ott látod a fát mennyire száraz,mennyire jól van megrakva a kaloda és tényleges köbmétert veszel! Ahány kaloda ugyebár annyi erdei köbméter fád lesz!


Súlyról még picit! mint irtam fafaj fűggő a dolog és nedvesség tartalom fűggő is!


Tölgynél a légszáraz értéket saccolom 800kg/m3 nyers 1100kg


Akácnál a légszáraz 650-700kg/m3 nyersen 1000kg/m3


Nahát ezek csak általam saccolt értékek de nagyjából igy néz ki! Végül javaslatom az hogy mint fentebb irták is,hogy soha nem szabad ömlesztett m3-re vásárolni! Vásárolj méter,2m vagy kalodás kész tüzifát azoknak ellenőrizhető a mennyisége,szárazsága,minősége stbi.. Sokan beleesnek a hibába laikusok hogy hoppá láttam a neten egy hirdetést ott volt ömlesztett m3 pld 10ft! Az erdőn meg 1 m3 volt 15ft a kalodásnál meg 16ft 1m3. Látatlanba soha ne vásárolj ha nem vagy tisztába előbb kérdezz itt vagy ahol élsz a környékeden hozzáértő emberkéket akkor nem fogsz igy járni! Soha nem feledd a látszólag olcsó sokkal drágább lesz mint a drága! Sok sikert!

2016. nov. 16. 06:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

"Tölgynél a légszáraz értéket saccolom 800kg/m3 nyers 1100kg"


1100kg/m3???

Ne viccelj már! A nyers, frissen vágott tölgyfa sem süllyed le a víz alá, hanem lebeg rajta. Azaz biztosan 1000kg/m3 alatt van a sűrűsége.


A légszáraz tölgyfa sűrűsége 650-690kg/m3 a rendelkezésemre álló adatok szerint. Ez tömör fa!

A kalodában sem tudod légmentesen összerakni. Tehát ott figyelembe véve a nedvességtartalmát sem lehet több 6-7 mázsánál.

2017. júl. 28. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!