Kezdőoldal » Otthon » Rezsi » Mennyibe kerül az egyedi...

Mennyibe kerül az egyedi mérőórás fűtés bevezetése?

Figyelt kérdés

Jelenleg távhő van a lakásban, ami 4 emeletes 4. emeletén van. 55 nm2

Mennyibe kerülne körülbelül, ha szeretnénk egyedi mérőórát? Van valakinek tapasztalata ezzel kapcsolatban?


2016. nov. 29. 12:03
 1/3 anonim ***** válasza:
53%

Iszonyatosan sok tényezőtől függ.

Az az első kérdés, hogy szabad-e egyáltalán. A társasház SZMSZ-e, alapítóokirata miként rendelkezik erről.


A következő, hogy van-e értelme. Ha hiába van neked egyedi hőfogyasztás mérőd, mert a társasház úgy döntött, hogy terület vagy légköbméter szerint kell fizetni, akkor kb. ablakon kidobott pénz.


Ha a társasház már határozott arról, hogy aki önkéntesen felszerelt HITELES egyéni fogyasztómérőt, azoknak csak azt, esetleg a közös területek fűtésének rá eső részét kell fizetni, akkor van/lehet értelme.


Az ára nagyon sok dologtól függ. pl. milyen fűtési rendszer van a házban. Lényegtelen infó, hogy hány emeletes, hogy hányadik emeleten, hogy hány nm-es a lakás...

Az számít, hogy a házban milyen fűtési rendszer van: függőlegesen mennek a vezetékek (minden fűtőtestél "plafonból padlóba", vagy vízszintesen, lakáson belül egyik helyiségből a másikba. Ugyanis előbbinél minden fűtőtestre kell egy, az utóbbinál meg csak egy kell. (de lehet, hogy ezeket párra kell érteni: bejövő és kimenő hőmérsékletmérés, és a különbözetből jön ki a fogyasztás.

Árat ezekre nagyságrendileg se tudok mondani, de legalább el tudod képzelni hogy is van ez, és meg tudod adni az infókat, hátha erre jár egy olyan ember is, akinek több tapasztalata van ebben.



Következő kérdés, hogy mennyi idő alatt térülne meg a beruházás, ha egyáltalán megtérülne.

Ez első sorban attól függ, hogy van-e egyedi hőszabályzód, tudsz-e takarékoskodni. Ha van, akkor az, hogy a lakás hol helyezkedik el a házban. Itt már lényeges infó az, hogy a legfelső emeleten, ami nem valami szerencsés, hiszen felfelé hatalmas hőveszteséged van. Ha ezt a társasház nem számítja be, lehet, hogy még rá is fizetsz. Ha a ház sarkánál helyezkedik el a lakás, akkor ez csak még rosszabb, oldalról is veszted a hőt. Persze nem mindegy, hogy milyen a ház szigetelése, de akkor is: a fal túloldalán szobahőmérséklet van, vagy csak egy "hungarocell"/tégla... amit szintén csak te fűtesz.


Nem mindegy az sem, hogy partizánakcióról van-e szó, vagy az egész ház szervezett fűtéskorszerűsítési programjáról. Egy partizánakció során ugyanis az egész háznak nagyobb kárt is tudsz okozni, amit végül te is fizethetsz a közös költségben. Pl. az egész vízvezetéknek pontosan ugyanolyan fémből kellene lennie, mert különben szép lassan az egész vezeték tönkremehet, és csak valami géppel/eszközzel lehet a problémát valamennyire szinten tartani, ami azért nem olyan olcsó. Ez azonban csak lassan derül ki.

Másik hogy ha te szereltetsz hőszabályzót, és béna a szerelő, könnyen lehet, hogy nagyban befolyásolod a vezeték vízáramlását, ami a többi lakónál mondjuk nagy lehűlést okozhat (ez nagyon rendszerfüggő).


Szóval első körben a közös képviselővel kell beszélni, hogy hogy is lehetséges ez.


Ja és az se mindegy, hogy mikor csinálnád. Maga a szimpla hőfogyasztásmérő felszerelése mindegy, az nem érdekes, de ha pl. szabályzót csak akkor lehet, ha leeresztik a vizet a vezetékből. Ezt általában évente egyszer, nyáron szokták, ekkor nincs plusz költséged, ha nem fűtési szezonban akarod csinálni, akkor kell valamennyit fizetni (minimum a rendszerben lévő vizet, amit a kedvedért leeresztenek). Fűtési időszakban rendkívüli esetben, vagy a közös képviselő együttműködésével lehetséges max. egy napra, aminek szintén lehet felára, plusz baromira örülhet a többi lakó.



Érdemes kezdeményezni az egész ház egységes fűtéskorszerűsítését, és lesni a pályázatokat, bár a Fidesz lenyúlta az erre irányzott EU-s támogatást, de hátha van, lesz valami.


Erről szintén közös képviselővel kellene beszélni, ill. ha nem együttműködő, akkor a ház tulajdoni hányad több mint 10% (alap terület alapján számolandó és figyelembe kell venni a résztulajdonosokat is, pl. egy lakáson 50-50%-ban tulajdonos esetén mindkettőnek alá kell írni, vagy csak fele számít) kezdeményezhet rendkívüli közgyűlést, meghatározott napirendi pontokkal, ill. rendelhet el a legközelebbi rendes közgyűlésre kívánt napirendi pontot.

Ha erről többet szeretnél tudni, akkor írj!

2016. dec. 2. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Huh köszönöm a kimerítő választ. Nagyon hasznos!
2016. dec. 2. 16:48
 3/3 JulesM111 ***** válasza:

Kedves első válaszoló, sok szót írtál, de nincs semmi tapasztalatod ;)

Naszóval, társasházban bejön a hőmennyiség melyet költségmegosztókkal osztanak el lakásonként, mert az egyedi hőmennyiségmérés nem megoldható.

A költségmegosztó működéséről, elosztás módjáról, szorzót3nyezőkről olvass a neten. Radiátor teljesítményében 3s a radiátor + szobalevegő hőmérsékletkülönbsége alapján számol, a korrekciós tényező pedig hivatott a radiátor szerencsétlen elhelyezkedését kompenzálni. Ezt egy lakótömbben minden radiátorra fel kell szerelni, ezzel egyedi mérés nem megoldható.


Radiátoronként 5-7k a ktsgmegosztó, plusz a szabályzás ( termoszelep+fojtószelep) radiátoronként majd 10k, ez lakásonként 45-65k. Csak abban az esetben térül meg, ha kevesebbet fűtesz, de itt lehet szívni, kisebb hő, kevesebb szellőztetés, szerencs3tlen épületszerkezet miatt hőhíd -> penészedés.

2016. dec. 5. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!