Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Hol kell közzétenni a jegyzőne...

Hol kell közzétenni a jegyzőnek azt a tájékoztatót amiből kiderül hogy hány ajánlás szükséges ahhoz, hogy indulhassak az októberi választáson?

Figyelt kérdés

2019. júl. 30. 02:11
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Ha alkalmasnak gondolod magad a megválasztásra, annyi ezirányú képességed kéne, hogy legyen, hogy magadtól is kiderítsd. (Ha megválasztanának, akkor is a GYK-n fogsz érdeklődni, a jegyző kiírását fogod lesni? Nagy előnyben lesznek veled szemben az önállóan cselekvőképes indulók.)


Elég annyit beírni az internetes böngésző keresőmezőjébe, hogy választás, és első találat a Nemzeti Választási Iroda: [link]

A főoldalán igen szembetűnő felirat van: „Helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választása 2019”.

Ha felkelti a kíváncsiságod, akkor a Tovább olvasom > feliratra kell kattintanod.

Ott rábukkanhatsz erre a tájékoztatóra: [link] /altalanos-tajekoztato_onkormanyzati

Nem tudom (nem árultad el), hogy települési önkormányzati képviselő, fővárosi közgyűlési tag, megyei közgyűlési tag, polgármester, főpolgármester szeretnél-e lenni, vagyis hogy mihez kell az ajánlás. De te tudod, így a megfelelő kék vastag betűsre kattintva, megtudhatod, hogy mennyi ajánlás szükséges. Illetve, csak a jogszabályi mértékeket; azok a január 1-i lakosságszámtól függhetnek, azt pedig excel tábázatból kinézheted, ha az „ebben a táblázatban” kék, vastag betűs feliratra kattintasz. (20 füzetlap van, Budapest, illetve a megyék neveivel.)

Ha nem sikerül, akkor ha megírod, „mi akarsz lenni, ha nagy leszel”, és hogy hol, akkor konkrétan megválaszolom neked.


Amúgy, a helyi választási iroda vezetője augusztus 8-án fogja megállapítani a jelöléshez szükséges ajánlások számát.

A helyi választási irodák még nem alakultak meg, nem érhetők el. (Mint látod, egy hetük van még rá.) Ha lesznek, akkor a Nemzeti Választási Iroda a [link] honlapján közölni fogja az adataikat, ahogy ezt tette pl. a 2014-es országgyűlési választáson is: [link] /valasztasi-irodak-elerhetosegei

Ha indulni szeretnél, úgyis náluk kell ajánlóíve(ke)t igényelned, akár akkor is módod van megérdeklődni, hogy legalább hány ajánlás szükséges.


Én, a Választási Iroda honlapja segítségével – bár nem indulok - már közel egy hónapja meg tudtam állapítani a fentiek alapján, hogy a falunkban hány önkormányzati képviselő lesz, és hogy akár egy polgármester-, akár egy képviselőjelöltnek hány ajánlásra lesz szüksége. Ha jól számol a választási iroda vezetője, akkor ő is erre fog jutni.

Ha megtudnám, hogy valamelyik jelölt GYK-n érdeklődik ilyen alapvető dologról, biztosan nem szavaznék rá. Nehogy már kevesebbre legyen képes, mint én!

2019. júl. 31. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen segítséged! A kérdésemre nem találtam meg a Választási Iroda honlapján és teljesen a válaszodban sem a választ. Én is régen kiszámoltam már, hogy hány ajánlás szükséges. Gondolom ezt a jegyző hivatalosan is közzéteszi valahol. Én ennek a helyére vagyok kíváncsi. A település honlapján? A HVI honlapján? A NVI honlapján? Az Önkormányzat hirdetőtábláján?
2019. júl. 31. 21:07
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

A polgármesterjelölt, valamint a helyi képviselőjelöltek állításához szükséges ajánlások számát a helyi választási iroda vezetője állapítja meg szavazást megelőző hatvanhatodik napon. ← 2013. évi XXXVI. törvény a választási eljárásról 307/E. § (1)

A helyi választási iroda vezetője a jegyző. ← 2013. évi XXXVI. törvény a választási eljárásról 66. § (3)

♦ Az ajánlások számát a helyi választási iroda vezetője állapítja meg, aki a jegyző.


A jelölt, lista állításához szükséges ajánlások számát a választást kitűző határozatban, egész számra felfelé kerekítve kell megállapítani. ← 2013. évi XXXVI. törvény a választási eljárásról 316. §

♦ Ez a határozat a rendelkezési részében tartalmazza azt is, hogy hova küldik el, illetve azt is, hogy hol jelenítik meg. Ez utóbbi a határozatot hozó választási bizottság döntésétől függ, nincs rá jogszabályi előírás.


Nálunk például ezeket a falubeli általános hirdetőtáblákra nem szokták kitenni, kizárólag a polgármesteri hivatal zárható, üveges hirdetési helyén olvasható; még az önkormányzati hivatal hirdetőtábláján sincs. A falu honlapján sem szokott megjelenni.


De, továbbra sem értem ezt a nyilvánosságra hozáshoz való ragaszkodásod. Azt írod, indulni szándékozol. Ajánlóívért úgyis be kell menned a választási irodába; ha korán mész (a választás napját megelőző 50. nap előtt), akkor még lehet, hogy csak felveszik az adataid, tájékoztatást kapsz, de ajánlóíveket nem, akkor kétszer is menned kell. Van alkalmad, ráadásul külön e célból való bemenés nélkül is megismerni a határozatot. Ha addig nem találod meg nyilvános helyen, akkor azt is megnézheted a határozatban, hogy hogyan döntöttek, hova küldik, hol jelenítik meg.

Tényleg, nem tudok mire gondolni. Mutogatni akarod valakinek?

2019. aug. 1. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!