Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Honnan erednek ezek a legendák...

Honnan erednek ezek a legendák, hogy olyan jó volt a rendszerváltás előtt?

Figyelt kérdés

Éltem abban a korban és nevetségesnek tartom ezeket az állításokat, amiket manapság olvasok.

Ezekkel találkozom:


"Nem kellett semmit csinálni a munkahelyen, egész nap csak lébecoltak"


Igen, a Diósgyőri Kohó meg az azt kiszolgáló kő, mészkő és egyéb bányák meg maguktól működtek, teljesen automaták voltak.

A legtöbb ember munka mellett meg a buli kedvéért állatokat tartott, illetve földet művelt. Nagyon jó volt úgy menni dolgozni, hogy előtte már beetetett, locsolt az ember, majd munka után darálni a terményt, kapálni, főleg egy nap TSZ után.

Legtöbb régi ingatlan udvarán még találni disznóólat, tyúkketrecet.

Igen, tudom, de hát az izék, akik egész nap lébecoltak.

Ez azokra volt jellemző, akik nyalták a kommunisták seggét. Aki nyal a hatalomnak, ma se dolgozik, csak teng-leng.


"Könnyű volt lakáshoz jutni"


Természetesen ez se igaz. Eleve várni kellett mindenre, majd a kis fizetésből ugyan úgy össze kellett spórolni.


[link]


Itt nagyon jól leírja miről van szó!

Ócska, igénytelen lakások, amiket lehetett aztán utólag javítani, ha egyáltalán volt mivel, ráadásul méregdrága volt, 30 év hitellel, közös budival.

Egy szekrénysor ára 2-3 havi bér volt. Ma egy átlagbér 2-3 részéből veszek bútort újonnan, azonnal.

Nagyon gyér fizetések voltak, gagyi szolgáltatások.

Így aztán külön mutatvány volt építkezni. Lehetett kalákázni, a ház egyik felét ilyen anyagból, a másikat olyan anyagból csinálni, mert nem volt soha semmi a telepen.



"Milyen jó volt, hogy mindenkinek volt munkahelye"


Egyetemre kizárt volt, hogy átlag menjen, kellett a kapcsolat, sőt még a szakma se volt szabadon választható, ha kitalálták, hogy most csőszerelő kell, akkor mindenki csőszerelő volt.

Oroszul kellett tanulni olyan emberektől, akik szintén csak makogták.

Külföldre jutni lehetetlen volt.

Sok embert mivel a környékén nem volt munka, elvittek. Fekete vonat néven van erről film js.

Másrészt amilyen munkát biztosítottak, olyat most is lehet gyerekek találni:


Lehet menni kapálni, segédmunkára, lehet ásózni stb.


Vagy most komolyan azt hiszik, hogy a mindenkinek volt munkahelye azt jelenti, hogy válogatni lehetett az irodai munkahelyek között?:D


Szal kíváncsi lennék, hogy ki találta ezt ki vagy honnan ered?


2020. máj. 17. 10:26
1 2 3
 1/26 anonim ***** válasza:
2020. máj. 17. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/26 anonim ***** válasza:
14%
Akkoriban házat építettél ha nagyon akartál.Amiket most látsz sátortetős házakat,azokat mind abban az időben építették magánszemélyek.Te építettél már házat?Hány ismerősöd van aki házat épített?
2020. máj. 17. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/26 anonim ***** válasza:
53%
Az idősektől ered, akik akkor voltak fiatalok. Ők azt szokták meg. Nem volt annyira felgyorsulva a világ, nem voltak ennyi számukra bonyolult kütyüvel körbevéve és nem zúdult rájuk ennyi új információ ilyen rövid időn belül, tudni lehetett hogy tíz év múlva ugyanolyan lesz az élet mint éppen abban a pillanatban. Ők azt szokták meg, ezért nekik az az ideális világ. Az idő pedig mindent megszépít.
2020. máj. 17. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/26 anonim ***** válasza:
38%
Abszolút egyetértek veled, az a rendszer minden szempontból rosszabb volt. Viszont akik ezt megélték felnőttként is, azok mára már mindannyian középkorú vagy idős emberek, akik nosztalgiázva gondolnak vissza a fiatalságukra, és az idő ugye megszépít mindent.
2020. máj. 17. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/26 anonim ***** válasza:
79%

Nekem az maradt meg ebből az arany korból, hogy karácsonykor kaptunk utalványt és vehetünk volna a boltban 1 kg banánt +1 kg mandarint, erre az alkoholista faterom elcserélte sörre, így abban az évben sem kóstolhattam meg ezeket az egzotikus gyümölcsöket.

A következő karácsonykor viszont satu részeg volt és megkóstolhattam a mandarint.

2020. máj. 17. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/26 anonim ***** válasza:
87%

# 2:


Szerintem, ha egy család és a rokonság ma összeáll és úgy épít házat, mint a Kádár-kockákat, ma is meg tudja tenni. Persze ma már az építési szabályok szigorúbbak.


Mert ugye most azokról a Kádár-kockákról beszélünk ugye, ahol több generáció, ahogy apámék idejében a dédszülők, a nagyszülők és apám laktak együtt az első feleségével összesen 6-an a 100 m2-es házban, ami 30 éves hitellel épült.

2020. máj. 17. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/26 anonim ***** válasza:
6) egy hét múlva ott lesznek a navosok.nem is értem ezt a naiv felvetést.
2020. máj. 17. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/26 anonim ***** válasza:
Miért pont a NAV-osok lennének ott? Mármint, ha felvonul 20 főnyi rokonság házat építeni, mi köze ehhez a NAV-nak?
2020. máj. 17. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/26 A kérdező kommentje:

"egy hét múlva ott lesznek a navosok.nem is értem ezt a naiv felvetést."


Persze hogy nem, mert nem dolgozol benne.

Nettó hülyeség, amit írsz.

Szaki vagyok, látom, hogy működik.

Természetesen ha ez nyugtat meg, hogy mindig adok számlát, minden rokonomnak, hát legyen, csak ne rontsd itt tovább a levegőt.

2020. máj. 17. 10:58
 10/26 anonim ***** válasza:

Mi van?Kérdező a korábbi felvetésre reagálj.kettes vagyok.Ha látod mi hogy működik akkor azt is látod hogy mennyien építkeznek.vállalkozó vagy,vagy munkalvállaló?

8) elég egy rosszakaró szomszéd..te nem itt élsz?nem vagy tisztában a helyi viszonyokkal?

2020. máj. 17. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!