Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Erdély lehet-e még valaha...

Erdély lehet-e még valaha önálló ország?

Figyelt kérdés

Erdély ma már csak "történelmi" régió, különösebb önállósága nincs, 16 megye összessége. Lehet-e még valaha (és ha igen, hogyan) belőle egy független ország?

Mondjuk a magyar és a román nyelv összekovácsolásával el lehetne indítani egy olyan hullámot ami "erdélyi" öntudatot eredményezne? (persze ez csak egy kósza ötlet)


Hungarista megjegyzésektől kíméljetek !


2010. júl. 31. 17:57
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
6%
úr Isten :D szerintem ásd el magad :D ekkora eszeveszett hülyeség hogy juthatott az eszedbe? És Erdély mégis mi a kutya füléért lenne egy külön önálló ország? láthatod pl. koszovó példáját télleg apám most hogy különvált mennyivel jobb lett ott a helyzet. igazi hawaii van ott a gazdaság rekordokat döntöget és a csapokbol sör folyik mindenhol vagy nem hallottál ilyeneket? :O
2010. júl. 31. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

Hát tudod én értelmes választ vártam, de nem lepődtem meg azon hogy a válaszaid 0%-ban hasznosak.:)

Nézd meg ezt a honlapot akár.


[link]


Amúgy miért ne lehetne önálló? Hamár Koszovónak sikerült....

2010. júl. 31. 18:40
 3/12 anonim ***** válasza:
78%
Erre valamikor a 17-18. század táján tényleg lett volna esély, kialakulhatott volna valamiféle nyelvtől független, önálló erdélyi nemzettudat. Erdély lehetett volna egyfajta keleti-Svájc. De a 19. sz.-tól, a modern nacionalizmusok kialakulásától kezdve ennek már nem volt esélye, mivel mind a magyar, mind a román nemzet kizárólagosan jogot formált történeti alapon Erdélyre. A jövőben meg már végképp nincs ilyesmire esély. A Székelyföldet leszámítva szinte mindenütt nyomasztó a román többség Erdélyben.
2010. júl. 31. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
Azt tudom hogy erdélynek már kb 85%-a román nemzetiségű, deattól még lehetne...:)Megint Koszovó példáját nézve tiszta albán, mégsem csatolták Albániához. Vagy ott van Bosznia-Hercegovina amit fel is oszthattak volna mert szerbek, horvátok meg bosnyákok lakják. A bosnyákok meg szinte semmiben 8esetleg csak a vallásukban) különböznek a szerbektől meg a horvátoktól.
2010. júl. 31. 21:41
 5/12 anonim ***** válasza:

Persze, csak az erdélyi román elsősorban románnak tartja magát és esze ágában sincs elszakadni Romániától. Az ottani magyarok pedig mindenekelőtt magyarnak vallják magukat és kitörő örömmel vennék Erdély magyarlakta részeinek visszacsatolását Magyarországhoz.


A koszovói albánok célja is Nagy-Albánia létrehozása, mindig is azt akarták, az önálló Koszovó csak Amerika, a NATO meg az EU miatt létezik félmegoldásként.


Boszniában sem jött létre valamiféle össznemzeti bosnyák öntudat, Bosznia mai létezése szintén pusztán nagyhatalmi érdekeknek köszönhető, nem az ottani lakosság óhajának. A szerbek Szerbiához, a horvátok Horvátországhoz akartak és akarnak ma is tartozni, a muzulmánok meg egész Boszniát maguknak követelték 1992-ben muzulmán nemzetállamként (a szerbeket és a horvátokat potenciális kisebbségként kezelve).

2010. júl. 31. 23:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:
"Az 1989. december végi forradalom (a Ceauşescu-diktatúra megdöntése) után Romániában is megszólalhattak addig kegyetlenül elnyomott vélemények, hangok. A román gazdaság nehézségei is szerepet játszanak abban, hogy a viszonylag fejlettebb Erdély egyre több lakója, úgy román, mint magyar, nagyobb önállóságot szeretne a tartománynak. A Sabin Gherman erdélyi román újságíró nevével fémjelzett proTransilvania alapítvány tevékenysége is ebbe a keretbe illeszkedik bele, de a Kárpátokon túli románság körében nincs jelentős támogatottsága. A Pro Európa Liga szintén támogatja Erdély sokszínűségének, sajátos kultúrájának megőrzését."
2010. aug. 1. 09:45
 7/12 anonim ***** válasza:

Ez nem a kérdéshez kapcsolódik, de például pár évvel ezelőtt Olaszországból ki akart válni egy bizonyos területi tartomány, mert ott nagyobb volt a nemzeti jövedelem, meg erősebb volt a gazdaság, mint Olaszország más részein.(Javítsatok ki, ha esetleg tévedek.)

Nem tartom valószínűnek, hogy Erdély önálló ország lesz valamikor, bár minden elképzelhető.Szerintem a székelyföldi autonómiát támogassuk inkább.

2010. aug. 1. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%

Erdélyben szerintem nem 85% a románok aránya,kb 20%-magyar van még szerintem,meg kb.1,5 millió roma......

A kérdésre válaszolva,nincs sok esélye,de jó lenne.....

2010. aug. 1. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

Szia. Nézd nem nagyon vagyok otthon a történelemnek ezen részén, de úgy tudom a 48-as forradalom egyik követelése azt volt hogy Unio jöjjön létre Erdély és Mo. között tehát, Erdély szűnjön meg önálló állam lenni.(Ugye Erdélyi fejedelemség néven volt önálló.)

Azért mondtam hogy nem vagyok otthon mert nem vágom ezt miért követelték a forradalmárok. De biztos valami oka volt. Szóval gondolom nem lenne jó ötlet ha újra különálló lenne.

2010. aug. 4. 01:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
Én erdélyi vagyok és az a véleményem, hogy ez teljességgel lehetetlen. A románok nagy többségben vannak kivéve a székely területet. Viszont még a Székelyföld kifejezést is sértőnek és alkotmányellenesnek tartják. Még egy Székelyföld feliratú információs táblát sem tűrnek meg. Az autonómia is csak akkor kerül komolyan napirendre amikor választások előtt vagyunk és az rmdsz és az mpp szavazatokat akar. De hogy is lehetne még autonómiát is amikor Markó állandóan kétkulacsos politikát folytat? Sajnos az itteni politikusokra nem számíthatunk, folyamatosan hazudnak és átvernek bennünket. De talán erőt ad nekünk a Fidesz és a Jobbik előretörése.
2010. aug. 4. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!