Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Lehet-e baloldali az, aki...

Lehet-e baloldali az, aki európai hadsereget akar?

Figyelt kérdés

Újra előkerült az európai hadsereg gondolata Magyarországon, ráadásul eléggé váratlan helyen, az Igen Szolidaritás Magyarországért Mozgalom sajtónyilatkozatában. Váratlan a hely, mert magukat baloldalinak nevező pártok nem szokták követelni európai hadsereg létrehozását.


„Az Igen Szolidaritás Magyarországért Mozgalom az orosz-ukrán háború tartós leállítását az önálló európai haderő mielőbbi létrehozása révén látja lehetségesnek” – írják a szervezet állásfoglalásában.


Az európai kommunista és munkáspártok nem mindegyike ellenzi az Európai Uniót, mint intézményt, és vannak, akik még az EU megújítását is elképzelhetőnek tartják, de a katonai vetület erősítését, európai közös hadsereg létrehozását minden magára adó baloldali párt ellenzi.


Például a német politikai élet baloldali, de nem kommunista pártja, a Linke sem követel összeurópai katonai erőt, hanem éppen ellenkezőleg „kollektív biztonsági rendszer” létrehozását sürgeti. Most tessék megfogódzkodni: nem Oroszország ellen, hanem Oroszországgal együtt, a leszerelés elmozdítása érdekében.


Az ISZOMM szerint „az oroszoktól való végzetes függőségekbe való visszavonulás azonban nem lehet kiút.” Az Oroszországgal való megegyezés, egy új kollektív biztonsági rendszer azonban nem tenné függővé Európát az oroszoktól, hanem békét teremtene és az amerikaiaktól való függést csökkentené.


De álljunk meg egy pillanatra! Mit jelent az, hogy európai hadsereg? A történelem eddigi tapasztalatai szerint hadsereget államok hoznak létre. Hadserege tehát államnak van, és nem nemzetközi szervezeteknek. Az EU nem állam, hanem nemzetközi szervezet.


Lehet európai hadsereget létrehozni, de akkor európai állam is kell. A nemzetek feletti európai állam jelenleg nem létezik, de számos lépéssel igyekeznek errefelé vinni a fejlődést. A nemzetek feletti európai állam a liberális tőke eszméje, nem baloldali.


Ha nem akarunk nemzetek feletti európai államot, akkor nem szabad olyan intézményeket létrehozni, amelyek az európai állam kiépítését segítik. Ilyen az Európai Ügyészség, az európai alkotmány, az európai határőrség és sok minden más. Nem véletlen, hogy a konzervatív és liberális erők éppen ezekben a kérdésekben nem értenek egyet.


Az európai hadsereggel kapcsolatban számos más kérdés is felmerül. Ha létre is jönne, hol és ki ellen harcolna? Ki fizeti egy ilyen erő fenntartását? Ki parancsol az európai hadseregnek?


2022. szept. 13. 16:35
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

"Lehet-e baloldali az, aki európai hadsereget akar?"

Miért ne lehetne? Attól mert baloldali még lehetnek értelmes gondolatai - vagy megfordítva, attól mert nem jó ötlet az európai hadsereg, miért ne támogathatná valaki aki baloldali?

2022. szept. 13. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%
Simán. Fura kérdések vannak mostanában...
2022. szept. 13. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%
Igen.
2022. szept. 13. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!