Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Régebben azt tanították...

Régebben azt tanították nálunk, hogy a szocialista társadalmi rendszer az fejlettebb, mint a kapitalista rendszer. Mégis miben lehetett fejlettebb, ha nem volt fenntartható?

Figyelt kérdés

#két világrend
dec. 19. 21:02
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
89%
Attól még lehet fejlett, hogy nem létezik.
dec. 19. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
78%

Sok más hülyeséget is tanítottak, a kommunizmus már csak ilyen.

A kérdés az, hogy miért gondolod hogy mi meg tudjuk neked magyarázni miért igaz valami amikor tudod te is meg mi is hogy soha nem volt igaz.

dec. 19. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
24%

Erkölcsileg fejlettebb volt. A kapitalista rendszer mozgatórugója az emberi kapzsiság, a szocialistának az, hogy segítünk embertársainkon.


A kapitalista rendszernek mindig kell valaki akit kihasználhat. A 19. században a néger rabszolgák, most meg az ázsiai rabszolgák, akik gyártják az Apple termékeket. A szoci országokban ezzel szemben mindent helyben gyártottak le. Ha megnézel ilyen retró magyar Sas István reklámokat, láthatod, hogy minden termék bennük Magyarországon készült, nem a harmadik világban szolgamunkával.


A kapitalizmus lényege a fogyasztás, ezért van az, hogyha veszel egy kapitalista hűtőt, pár év múlva beszarik, egy 50 éves szovjet Szaratov hűtőnek meg még most sincs semmi baja.

dec. 19. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:

Tehát akkor valóban erkölcsileg fejlettebb is volt.

Társadalmi szinten a tömegeknek többet adott, szemben a mostani egoizmusra épülő társadalmunkkal, ahol az egyéni képességek dominálnak a köz ellenében.

3/Igen,az 1984.évben gyártott Lehel hűtőgépem a garázsban még vígan működik.

Minden ami akkor készült tartós volt,és valóban a hazai ipart segítette az ha megvettem.

dec. 19. 21:16
 5/15 anonim ***** válasza:
53%

Az akkori rendszer lényege az volt, hogy ők mindenben jobbak akartak lenni mint a Nyugat. Ha meg mégsem sikerült hát hazudtak róla.

De az hogy melyik rendszer fejlettebb az relatív. Volt egyetemen közgazdaságtanárom aki még az akkori rendszerben tanult illetve dolgozott is, ő azon a véleményen van hogy a kapitalizmusnál még nem találtak fel jobb rendszert, mert a kapitalizmus teljes egészében a kereslet-kínálat viszonyon alapszik, ebbe beleavatkozni pedig sohasem vezet jóra.

dec. 19. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
53%

#3 "A kapitalista rendszer mozgatórugója az emberi kapzsiság, a szocialistának az, hogy segítünk embertársainkon"

Azért ez közel sem igaz. Bár ezt mondták de abban a rendszerben is a legtöbb dolgot a pénz irányított illetve az emberi kapzsiság.


"A kapitalista rendszernek mindig kell valaki akit kihasználhat"

A kapitalizmus az nem egy szervezet, nem egy kézzel megfogható dolog hanem a piac típusa.


"most meg az ázsiai rabszolgák, akik gyártják az Apple termékeket"

Senki nem kényszeríti rá őket, de mivel az efféle munka is jobb nekik mint a semmi így elvállalják. Kereslet-kínálat: van kereslet az ilyen rabszolgamunkára? Mint láthatjuk van. Van rá kínálat? Van. Van kereslet az olcsóbb telefonokra? Van. Van rá kínálat? Ez alapján van.


"A szoci országokban ezzel szemben mindent helyben gyártottak le"

Ez nem igaz. Hallottál arról hogy KGST? A tagok között fel volt osztva hogy ki gyárt autót, ki buszt, ki rezsót és így tovább, majd csere-bere kereskedelem volt vagyis a termékek nagyobb részét nem helyben gyártották.


"A kapitalizmus lényege a fogyasztás"

Ez így van. Ha mindenki megveszi a Szaratov hűtőt ami 50 évig üzemel, akkor pár év múlva mikor mindenkinek ilyen lesz kinek/hova fogják gyártani a hűtőket a gyárban? Senkinek, a gyári munkások mehetnek el a gyárból. Ezt a problémát próbálták megoldani annak idején az alibimunkákkal és az esetleges túltermeléssel, melynek az ára sohasem jött vissza.

dec. 19. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
14%

Miért ne lett volna fenntartható? Kádár alatt alacsonyabb volt az államadósság, mint akár most. Ellenben a kapitalizmus miatt épp ezekben az évtizedekben omlik össze a fenntarthatatlan, elszabadult emberi civilizáció.


Na nem mintha a kommunista diktatúrák jobbak lettek volna (sőt...), de ahogy fentebb írták, a baloldali politika egyenlőbb, igazságosabb társadalom kialakításán dolgozik elméletben.

dec. 19. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
27%

#7 Nem volt fenntartható. EZÉRT engedték el a projektet és történhetett meg vér nélkül a rendszerváltás. Ezért esett szét a Szovjetunió is, nem valami varázslat miatt.

A történelemmel akarsz vitatkozni. Megtörtént, nem volt fenntartható.

A többi baromságra már nem térek ki mint a meséről a "segítünk embertársainkon" meg "magasabb erkölcsiség" és hasonlók.

Bakker, a kapitalizmusban is olyan eszközök készültek amik száz évig jók voltak - mert régen így készítették a dolgokat. Ahogy itt is meg ott is készült szar, selejtes vacak is, mindenhol volt lenyúlás, átverés, kifosztás, élősködés, elit.

A szocializmusban csak más volt a mese és erőszakkal kellett a rendszert fenntartani, a kapitalizmust egy idő után meg már nem.

Az emberi civilizáció nem a kapitalizmus miatt omlik össze hanem az emberek ostobasága miatt. legfőképpen azok miatt akik beveszik a kommunista maszlagokat és azokat tartják hatalomban akik ezzel etetik őket - mint a woke most épp nyugaton.

Cseréld ki a szövegeikben a kulcsszavakat és egy az egyben a kommunisták módszereit, terveit, szándékait fogod megkapni. A cenzúra az cenzúra akkor is ha tényellenőrzésnek nevezed át, a szólásszabadság elvétele az akkor is az ha azért nem engeded elmondani a véleményét mert azzal "sérti mások érzékenységét".

dec. 19. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
28%

ma 22:20


Miért nem volt fenntartható? Mindig az eladósodással jönnek a kritikusok, de szerintem ezt cáfoltam.

dec. 19. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:

Azért nem volt fenntartható, mert 1988 végére összedőlt magától.

Szépen lassan egyre több külföldi kölcsönfelvétellel lehetett csak a rendszert fenntartani, ott ahol nem volt kölcsönfelvétel, mint Románia viszont alig volt fogyasztás, szinte üresek voltak a kirakatok.

dec. 19. 22:43
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!