Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Szabad-e civilként "politizálni"?

Szabad-e civilként "politizálni"?

Figyelt kérdés

Mit jelent egyáltalán a politizálás? Az valóban csak a pártok privilégiuma-e? Vagy esetleg különbséget kell tenni "piszkos" párpolitika és civil közéleti politizálás között?

Miért van az, igaz-e egyáltalán, hogy a a civil politizálást, a részvételi demokráciát a pártok alkotta törvények, szabályok, gyakorlat mind jobban ellehetetleníti, a népet leszoktatják a közéletiségről?


2012. jan. 28. 11:56
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
79%

Szabad, mivel szabad országban, demokráciában élünk.

Gondolj bele, ha nem politizálnánk, akkor mi alapján döntenénk a szavazásoknál - hasraütésszerűen?

2012. jan. 28. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
79%
Szabad, bár szerintem nem ajánlott. Az nem a mi, egyszerű emberek világa. Minket csak frusztrál, felháborít, dühít, egymásnak uszít és elvadít.
2012. jan. 28. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%
A civil politizálás a legjobb, ami egy demokráciában történhet (természetesen, ha nem szélsőséges), hiszen ez a demokrácia lényege. Kell is aktív szerepet vállalni, legalább a helyi közösség ügyeiben, ha mi nem nézzük saját érdekeinket, más nem fogja. Sajnos a népet már nagyon régen, még az előző rendszerben leszoktatták a közéletiségről, de ma sem erőlködnek nagyon, hogy a nép a kezébe vehesse az ügyeit és kiálljon érdekeiért, így kényelemes az elit számára.
2012. jan. 28. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

Azt írod, hogy "Kell is aktív szerepet vállalni, legalább a helyi közösség ügyeiben".

És ebből a helyi közösségi politizálásból nem lehetne kitiltani, vagy legalábbis visszaszorítani a pártokat?

2012. jan. 28. 12:18
 5/12 A kérdező kommentje:
Illetve hogyan lehetne a településeken visszaszorítani a pártokat?
2012. jan. 28. 12:26
 6/12 anonim ***** válasza:
Miért kéne visszaszorítani a pártokat? Ha egy normális ember képvisel egy pártot, azzal mi a baj? Vannak ilyen polgármesterek is például...
2012. jan. 28. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim válasza:

Itt mindenki szabadon politizálhat! :D

[link]

2012. jan. 28. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

Amíg nem mondtuk meg, mit értünk politika alatt, addig a kérdés értelmezhetetlen.

Az ember társadalomban él, bár van magánélete és magánterülete, de nem vonhatja ki magát a szorosabb és tágabb környezete hatásai alól. Hiszen dolgozni jár (ma azt kell mondanunk, a szerencsések), közösségi utakon, járműveken közlekedik, és számtalan más közösségi dolgot használ. De a közösség ő maga is. Ha kicsi a tudása, kevesebbet ért meg a körülötte zajló dolgokból, őt ért hatásokból, hogy reagáljon rájuk, pláne alakítsa, arra pedig esélye sincs. Minél nagyobb a tudása, annál jobban átlátja a rejtettebb dolgokat is, sőt, annál nagyobb az igénye, hogy egyben alakítója is legyen.

Ez az igény és cselekvés a politika.

Sokan felismerték, hogy ennek az alakításnak van egy nagyon hasznos tulajdonsága, rendkívül kis befektetéssel lehet rendkívül nagy saját haszonra szert tenni. Azóta már arról is szól a mese, hogy ez csak a "nagyok és beavatottak játéka", a többiek pedig legyenek szorgalmas követői - ma különösen erősen hangzik ez a szlogen.


Tehát a politika nem a pártok privilégiuma, csak szeretnék kisajátítani, hogy nagyobb legyen a nekik jutó ingyenkonc. A kisajátítás egy hatékony eszköze olyan törvények alkotása, amelyek megnehezítik, sőt tiltják a részvételi demokrácia néven nevezett közéleti szerepvállalást. Végtére is egy aktív és okos ember könnyen észreveheti a csalást, lopást, hazugságot és a többi félrevezetést. Ezért legalább a tájékoztatási lehetőségeit alaposan meg kell nehezíteni (lásd médiatörvény és társai).

Felelős civilként nemhogy szabad, de kötelező politizálni, azaz a környezetünk történéseit figyelemmel kísérni, összevetni, elemezni, a hamisságokat nemcsak szóvá tenni, de megakadályozni. Felelős civilként kontrollnak kell lennünk, kellő fantáziával megtalálni a hibás cselekvések megakadályozásának módját, ha kell ellenállással. Ehhez persze elengedhetetlen annak felismerése, hogy erő ellenében nagyobb erő lehet csak eredményes, ezt pedig az összefogásban, az alapvető értékek elfogadásában lehet megtalálni.

2012. jan. 28. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

Azt mondja itt valaki: "Ha egy normális ember képvisel egy pártot, azzal mi a baj?"

Biztos van olyan település, ahol a polgármester pártossága ellenére normális, és ez akkor is igaz lehet, ha történetesen egy nagyváros polgármestere.

De annak van-e értelme, hogy egy 15-20 fős testületben 10-15 tag egy ugyanazon párt küldötte legyen, és szavazás előtt az egyikük körbejár, és mindenkinek a fülébe súgja, igennel, vagy nemmel kell -e szavazni?

2012. jan. 28. 21:20
 10/12 A kérdező kommentje:

Hallottatok már az abai modellről?

Aba egy kisváros Fejér megyében, ahol pár éve a képviselő-testület mellett városi magisztrátust választhatott minden utca, és ennek folyamányaként állítólag a képviselő-testületből is kikoptak a pártok.

2012. jan. 28. 21:22
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!