Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » A köztársasági elnök adhat...

A köztársasági elnök adhat engedélyt névváltoztatásra, ha amúgy nem tehetem meg?

Figyelt kérdés
Szóval a helyzet a következő: van egy kisfiam, akit egyedül nevelek, de az apja nevét viseli (részben), de születése óta külön élünk, összesen 3-szor látta a gyereket még csecsemő korában. Gyerektartást nem fizet. Nem részletezném, miket követett el ellenünk, de éppen eleget ahhoz, hogy nem szeretném, ha a fiam a nevét viselné. Viszont nekem egyedül nincs jogom a nevét megváltoztatni, csak az apjával együtt, de ő ebbe nem egyezne bele, ezen kívül megkérni sem tudnám rá, mert teljesen elérhetetlenné tette magát. Tehát tudom, hogy normál keretek között erre nincs lehetőségem, de a köztársasági elnök adhat erre engedélyt? Tudom, hogy ennél sokkal fontosabb dolgokkal foglalkozik, de nekem ez elég fontos lenne. Csak az érdekelne, hogy ha akarná, adhatna-e erre engedélyt. Mert ha nem, akkor nem írok neki feleslegesen, de ha van rá esély, akkor megpróbálnám, mert mit veszíthetek vele? Tudja valaki, hogy ez lehetséges-e?
2009. aug. 15. 12:32
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

a közt. elnök nem adhat erre engedélyt, így írni is felesleges neki.

javaslom, hogy a bíróságon kezdeményezd a válást (a leírtakból úgy veszem ki, hogy nem vagytok elválva, csak külön éltek). a válás kimondásához elég az egyik fél határozott akarata is, nincs szükség a másik fél beleegyezére. a beadványban egyben kérd azt is, hogy a bíróság a gyermeknevelési jogot neked ítélje.

ha megvan az ítélet, akkor már semmi akadálya, hogy a gyermek nevét megtáltoztasd - a volt párod ekkor már nem tehet semmit.

2009. aug. 15. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

A névváltoztatást alapból az Önkormányzat anyakönyvi osztályára kell beadni...


Én a helyedben innen indulnék ki, ott meg tudják neked mondani, hol és hogyan tudod megváltoztatni a gyereked nevét az apa hozzájárulása nélkül.


Amúgy tényleg megfontolandó, hogy ha sem gyerektartást nem fizet, sem a gyerek után nem érdeklődik, akkor meg lehetne vonatni tőle a szülői jogot bírósági úton (úgy tudom, erre akkor van lehetőség, ha 1 évig nem érdeklődik a gyerek után)...


Érdemes lenne ezt elintéztetni (pl. a Gyámhivatal segítségével), mert később a gyerek útlevelet sem kaphat nélküle, ehhez is mindkét szülő személyes megjelenése szükséges, amíg a gyerek kiskorú!

2009. aug. 15. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Nem voltunk házasok sem soha. Tárgyalásunk már volt (csak én voltam jelen, az apa nem), minden felügyeleti jog az enyém, az apának láthatási joga sincs (hiszen nem is kérte, azt pedig kérés nélkül nem is adják meg). De a névviselés megváltoztatása az egyetlen olyan jog, amit akkor sem vesznek el, ha amúgy semmilyen beleszólása, semmilyen joga nincs. Ezt az ügyvédem mutatta meg a törvénykönyvben, ezért mondta, hogy ne is próbálkozzak, mert elvileg nincs jogom egyedül megváltoztatni. Ettől függetlenül megpróbáltam, de ugyan ezt mondták, az apja beleegyezése nélkül nem tehetek semmit.
2009. aug. 15. 14:10
 4/7 Kankalin ***** válasza:

Ha minden jog a tiéd, az apa meg le se ... a saját gyermekét akkor mégis mi köze van bármihez ami a kicsivel kapcsolatos?! Vér szerint az apja, de ha ennyi a szerepe a kicsi életében, én tuti, hogy verném az asztalt.

A mai törvények remekül vannak megalkotva, mindenre van kiskapu!

2009. aug. 15. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
De mondom, hogy jogilag ebben az egyben nem dönthetek egyedül. Ezért kérdezem, hogy a köztársasági elnök, akinek jogában áll olyan dolgokar is engedélyt adni, amit a törvények nem tesznek lehetővé, vajon tudna-e segíteni.
2009. aug. 15. 21:52
 6/7 anonim ***** válasza:
Nem akarlak megbántani, de ez nem olyan jellegű ügy, amivel a közt. elnök foglalkozna. Ő teljesen más típusú ügyekkel foglalkozik. Ez a névváltoztatás csakis az igazságügyi-és rendészeti minisztérium hatásköre. Nagyon körülményeskedők, úgyhogy nem fognak belemenni. De gondolj bele: te örülnél neki, ha a kiskorú gyereked nevét az apja a te beleegyezésed nélkül tudná megváltoztatni? Lehet, hogy szemétségnek tűnik, amit mondok, de én a helyedben felkeresném az apát és adnék neki x összeget, hogy írja alá a papírt. Ha a gyereket úgysem látogatja, el fogja fogadni a pénzt és aláírja a papírt.
2009. aug. 16. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Igazad van, én is erre gondoltam, írtam is, hogy valószínűleg ez nem egy olyan fontosságú ügy, amivel a köztársasági elnök foglalkozna. Csak nekem lenne fontos. Sajnos azonban a gyerek apját nem tudom felkeresni sem, olyan szinten eltűnt. Amikor a tárgyalások voltak, kutattam utána, minden lehető helyen, de már akkor sem tudtam megtalálni. A bejelentett címén sosem lakott (az idézéseket sem vette át senki), a telefonszámát már nagyon régen megváltoztatta, azt sem tudom, hol lakik, mert volt, hogy külföldön dolgozott, volt, hogy nem, fogalmam sincs, hogy merre lehet. Éppen ezért sem szép szóval, sem "lefizetéssel" nem tudnám rávenni, hogy beleegyezzen a névváltoztatásba. Amúgy, amikor már nem voltunk olyan jóban, de még időnként tartotta velem a kapcsolatot (ő velem, nem egymással, mert én már akkor sem tudtam őt elérni), akkor határozottan kijelentette, hogy ne is álmodjak névváltoztatásról, mert a gyerek az övé, és egyszer majd eljön érte és csak ő fogja nevelni. Oké, ez csak üres fenyegetés, de tudom, hogy milyen megszállott, sosem fog belemenni ebbe.
2009. aug. 16. 11:33

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!