Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » A volt szocialista rendszert...

A volt szocialista rendszert a kapitalista világ döntötte meg?

Figyelt kérdés

Azt mondták nekem, hogy a kommunizmus csak azért bukott meg mert a kapitalista világ megdöntötte, de ha a k.v. békén hagyta volna akkor mostaninál jobb helyzetben lennénk mivel nem engedné a rendszer azt, hogy legyenek éhezők, valaki ne tanulhasson és nem engedné, hogy egy ember a többi kárára túlságosan meggazdagodjon.

A kapitalista világ csak azért volt gazdagabb mert volt kit kihasználnia és az egész a kapitalista rendszer alapja az, hogy a másikat kihasználd a saját gazdaságot érdekében, máshogy nem megy.



2013. nov. 2. 23:00
 1/8 anonim ***** válasza:
Nem a kapitalista világ döntötte meg, hanem az, hogy mesterségesen irányított gazdaság volt, nem piaci alapon működött, és ez nem volt tartható tovább.
2013. nov. 3. 07:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Hülyeség! Nem a kapitalizmus döntötte meg hanem a kommunizmus fentarthatatlan sz#r rendszer volt.


Észak-Koreában még mindig kommunizmus van és egy szégény külföldi segélyekre szoruló ország, míg vele szemben a kapitalista Dél -Korea fejlett, gazdag ország.

2013. nov. 3. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

?Miért olyan lehetetlen a működése annak, hogy központilag irányított a gazdaság?

Lehetett volna finomítani, kisebb átalakításokat elvégezni a szocialista rendszeren annak érdekében, hogy ne legyen rendszerváltás és tovább működjön?

2013. nov. 3. 08:48
 4/8 anonim ***** válasza:

Magát döntötte be, ha nem adnak hitelt a kapitalisták, akkor úgy egy évtizeddel hamarabb borul a bili:

[link]

2013. nov. 3. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 ConnectCare ***** válasza:

Kedves kérdező!


Szerintem rosszul látod a kapitalizmust és az nem a másik kihasználásán alapul. Ha én szerződést kötök valakivel arra, hogy készítsen nekem egy kisszéket, amit én kifizetek neki, ha elkészül, akkor én jól járok, mert lesz egy székem, a gyártója pedig jól jár, mert lesz pénze. Ideális esetben az eladónak joga van szabadon meghatároznia a kínált terméke árát és joga van csak akkor leszerződni velem, ha neki megfelelő az ár, amit adni akarok érte. Tehát csak nyertes-nyertes megoldás jöhet létre. Még ahhoz, amit általában kizsákmányolásnak nevezünk a kapitalizmusban (pl. sok munka elvárása kevés fizetésért) is szükség van a "kizsákmányolt" hozzájárulásához, aki bármikor otthagyhatja a munkahelyét, , munkahelyet válthat, vállalkozóvá válhat, szabadon rendelkezhet magáról. Ez a szabadság lehetővé teszi az embereknek, hogy önmaguk érdekében munkálkodjanak és ezáltal érdekeltté is teszi őket a munkában. Ezért van az, hogy a kapitalista vállalatok mindig a lehető legnagyobb hatékonyságra törekednek, mert a nem megfelelő működésből eredő károk a cégeket terhelik. Mivel verseny van, a lehető legolcsóbb áron a lehető legjobb termékek létrehozása is cél (különben a vásárló más cég termékét veszi majd meg). Ezért van az, hogy a kapitalista országok viszonylag gazdagok, mert az emberek érdekeltek a sikerben.


A szocialista rendszerekben viszont az emberek a közösségért dolgoznak hivatalosan, azonban a gyakorlatban itt is inkább önmagukért dolgoznak "fű alatt". Nem érdekel senkit, hogy hatékonyan megy-e a gyár, senki nem tesz plusz erőfeszítéseket, mert úgysem jut vele előrébb (hiába tanul sokat, úgysem gazdagodhat meg a tudásából) és az emberek leginkább a munkahelyük szétlopásában érdekeltek (hogy így magántulajdonhoz jussanak). Ráadásul mivel cél a teljes foglalkoztatottság, még az sem motiválja a dolgozókat, hogy ha nem jól dolgoznak, elveszíthetik az állásukat. Általánosan rossz minőségűek lesznek a bolti termékek, jó minőséghez csak úgy lehet hozzájutni, ha az ember mondjuk egy üveg jobbféle pálinkával megkörnyékezi a gyári dolgozók egy csoportját, hogy azok a gyár gépeivel feketén gyártsanak már le neki valamit (az én nagyfateromék pl. egy vasgyárban kisbaltákat csináltak haveroknak így feketén anno).


Így egyszerűen annyi történik, hogy a hatékonyságra, ideális működésre és jogok garantálására törekvő kapitalista világ "legyőzi" a nem motivált emberekből álló, ellustult, a gazdasági szabadságot elnyomó szocializmust.

2013. nov. 3. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

"Szerintem rosszul látod a kapitalizmust és az nem a másik kihasználásán alapul."

Lehet, hogy félreérthető voltam akkor elnézést de én nem látom rossznak a kapitalizmust, amit fentebb leírtam az nem az én gondolatom hanem másé. Csak azért írtam le, hogy valaki leírja a megfelelő ellenérvet.

2013. nov. 3. 13:59
 7/8 anonim ***** válasza:

Azért döntöttük meg a szocializmust (lásd Rendszerváltás), és váltottunk kapitalizmusra, mert elhittük amit ConnectCare fentebb elmesélt róla...

Nem jött be.


Mindenki nyertes, meg oda megy dolgozni ahova akar...

Akkor most mindenki Nyugaton lenne, az utolsót meg megkérném kapcsolja le a villanyt.

Szabad verseny meg csak elméletben létezik. Mit gondolsz miért kerül a spanyol paradicsom - szállítással együtt - kevesebbe, mint a magyar? Mert ott (is) támogatják a gazdákat, hogy a nagy szabad-versenybe nehogy belerokkanjanak.

Az állam mindenhol beleszól a gazdaságba, mert különben káoszba fulladna. (lásd válságok)

Gondolj bele! Ha ez működne, mindenki a legtöbb profitot termelő vállalkozásba fogna, de mivel a versenyben a többség mindig alulmarad, mi lenne a vesztesekkel?

Ki végezne alacsonyabb megélhetést biztosító munkát, ha szabadon dönthetne mit csináljon?

Persze, aki nem végez felsőfokú iskolát. Mert ez is csak a szabad választás kérdése?

Azért nem mentem egyetemre, mert nem volt kedvem, vagy mert sem nekem, sem a szüleimnek nem volt meg az anyagi háttér (pedig hidd el dolgoztunk, dolgozunk rendesen)?

A vállalkozáshoz pedig tőke kell, vagy hitel (amit vagy megkapsz, vagy nem, de jellemzően "oda megy" a pénz, ahol már van...

A kizsákmányolás meg abban áll, hogy a legyártott szék értékének csak töredékét kapja az aki előállította, a haszon aránytalanul nagyobbik része a gyár tulajdonosánál jelenik meg. El lehet menni máshová , más céghez, de ha ott is ez van?


Mondok más példát: Azt mondták - a kapitalizmusban a rossz kereskedők megbuknak, mert hozzájuk megy a vevő. Ez így szép is lenne, de kicsiny országunkban rájöttek, hogyha mindenki egyformán pocsék szolgáltatást nyújt, meg van oldva a probléma. Hisz aki az egyiküket otthagyja , csak a másikhoz mehet, cseberből vederbe...


Kommunizmus sosem volt itt, szocializmus is csak nevében volt, az egyébként államkapitalista rendszer.

Egyszerűen megvezettek minket a hatalmi elit, mert az adott rendszer keretei között már nem lehetett mit kisajátítani (de szépen mondtam!)

Ennek bizonyítéka, hogy a jelenlegi elit túlnyomó része az előző rendszerben MSZMP-, KISZ tag volt, vagy (ha túl fiatal) a szülei voltak azok.

Elvtársi üdvözlettel! Ernesto Rafael Guevara de la Serna , a barátaimnak csak Che' ;)

2013. nov. 3. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

"Azt mondták - a kapitalizmusban a rossz kereskedők megbuknak, mert hozzájuk megy a vevő. "

Természetesen: mert NEM hozzájuk megy.

2013. nov. 7. 03:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!