Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » A politikai oldalak a 20,21....

A politikai oldalak a 20,21. századra miért fordultak ki teljesen?

Figyelt kérdés

Régebben a baloldal, jobboldal felállás egészen más volt.


A baloldal volt a nemzeties, harcolt a nemzeti szuverenitásért, függetlenségért.Fontos célja volt, hogy az adott nemzetállamot amennyire csak lehet függetlenítse az birodalomtól.


A jobboldal akkoriban, mai szóhasználattal "internacionalista" volt.Külföldi birodalmi érdekeket szolgált, fontos volt számára, hogy az ország a birodalomban maradjon.


Manapság viszont fordítva van.

A Jobboldal lett a nemzeties, szuverenitáspárti.A baloldal meg lett az internacionalista.


Manapság a A baloldaliságnak egyik fő jellemzője a nemzeti érzelem elhagyása, persze ez nem azt jelenti, hogy egy baloldali hazaellenes de a baloldaliság és a jobboldaliság között éppen a nemzetszeretet az alapvető világszemléleti különbség.


Például az 1920-1930-as években a szociáldemokrata párt képviselői internacionalizmust hirdették, a kötelező ateizmust, és a munkásosztály felemelkedését, a nemzeti eszményeket, hagyományokat pedig csak ezek kerékkötőinek tartották.



Szóval a 20. században történhetett valami, amitől a felosztások megváltoztak.



2014. márc. 29. 14:09
 1/3 anonim ***** válasza:

Én mindig is baromságnak tartottam ezt a baloldal-jobboldal felosztást.

Nem lehet ilyen egyszerűen kategorizálni egy ideológiát.

Például a nácik ideológiája teljesen kusza volt, ha a hagyományos besorolással elemezzük őket, még akkor is, ha a nacionalizmust a baloldalhoz soroljuk.

2014. márc. 29. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Hülyeségeket beszélsz :D


Régen nem volt se jobb oldal, se bal oldal.

Volt a liberalizmus meg a nacionalizmus, és még mondjuk a konzervativizmus. (majd később jött a szocializmus de az már egész a történelmi közelmúlt.)

Szóval a három amit említettem sosem zárták ki egymást. A nacionalista épp úgy hazáját függetlennek szerette volna mint az akkori liberalista. Ha vesszük például a XIX. század második felét mikor már itt Magyarországon is elkülöníthető valamelyest a jobboldal a baloldaltól már a "karakterjegyek" alapján ott sem erről szólt a helyzet. Eleve a baloldal többnyire az Internacionalista nézeteket képviselte. Nem kell egy kalap alá vennünk a baloldaliságot és a liberalizmust. Gondolj csak a kb 150 éves szocializmusra. Ez csak magyar példára vetíthető le hogy az általad kvázi jobboldal akkoriban a Birodalomban akart maradni, és ennek egyedi történelmi okai voltak amit a XIX. századi Habsurg Birodalomban való helyzetünk indokolt. Az ellenzék meg persze kritizálta a kormányhatalmat, hogy még nagyobb függetlenség kéne, ne álljunk meg a kiegyezésnél stb.


Egy szónak is száz a vége, a múltbéli liberalista szemenköpné a maiak többségét, és a jobbkonzervatívok is a maiakat. Változnak az értékek! Ma már egy-egy fogalom nem azt jelenti mint akkoriban.

2014. márc. 29. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
Egy szónak nem lehet száz vége. Száznak lehet egy.
2014. márc. 30. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!