Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » A kollektivizmus és a nacional...

A kollektivizmus és a nacionalizmus gyakorlatilag majdnem ugyanaz? Vagy a két fogalom teljesen eltér egymástól, és ennek a kérdésnek semmi értelme?

Figyelt kérdés
Ugye a nacionalizmus azt mondja, hogy a nemzetet kell minden felé helyezni. A kollektivizmus meg azt, hogy a közösséget. De a nemzet is egy közösség - ami általában nem is kicsi.
2014. szept. 2. 15:26
 1/4 anonim ***** válasza:

Hasonlóan: az alma az almafa termése, fontos és egészséges élelmiszer, továbbá a nadragulyának is van termése, ami szintén fontos és egészséges élelmiszer.

Ne zavarjon, ha az utóbbiba belehalsz.


Igen, a két fogalom teljesen eltér egymástól. A kollektivizmus a gazdaság működésének egy formája (amelyre feltehetően gondolsz, egy szélsőséges és csak a formai jegyekben megvalósuló módja), a nacionalizmus pedig egy etnikum önmagáról alkotott képe (és ez alapján a más etnikumokhoz való viszonyulása), ez lehet normális és szélsőséges is.

2014. szept. 2. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Első: a "gazdasági kollektivizmus" a szocializmus. Én úgy tudom az individualizmus az, ami az egyén "szabadságát" hirdeti, ennek ellentéte a kollektivizmus, ami a kollektíva/közösség összetartását hirdeti.
2014. szept. 2. 17:21
 3/4 szpring ***** válasza:
A kollektivizmus és a nacionalizmus ott kapcsolódik egy pontban, hogy a TULAJDON mindkét esetben ott marad úgymond az ott élő többség kezében. Ellentétben a mai multinacionalista és vállalkozói rendszerrel, ahol a tulajdonos másik országban élhet, többnyire láthatatlan, és a kollektíva kollektíven éhezhet ahol csak akar.
2015. jan. 8. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

A fogalmi problémák sajnos mélyültek:


<<a "gazdasági kollektivizmus" a szocializmus. Én úgy tudom az individualizmus az, ami az egyén "szabadságát" hirdeti, ennek ellentéte a kollektivizmus, ami a kollektíva/közösség összetartását hirdeti.>>


A szocializmus egészen más. Gazdasági kollektivizmus pedig sokféle van, közülük egy például a zsidóság kibuc rendszere, de amerikai vallási szekta is eszerint él.


Az individualizmus is más, a liberalizmus viszont - többek között - hirdeti az egyén szabadságát. De ezt is sok más társadalmi formáció hirdeti még.

Azért ezeket fogalmakat nem lehet pár szóval elintézni pusztán azon az alapon, hogy "van valami hasonló tulajdonsága".

2015. jan. 10. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!