Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Mi bajuk az embereknek a...

Mi bajuk az embereknek a Római Birodalommal, illetve a társadalmával, kultúrájával, politikájával?

Figyelt kérdés

Megfigyeltem, hogy manapság sokan szidják, kritizálják, csak rosszakat írnak róla, más népek elnyomójának, kultúrtolvajoknak nevezik.

Viszont, ha belegondolunk, rengeteg más nép történelmében is jelen volt ez a fajta elnyomó, agresszív, rabszolgatartó magatartás, őket mégsem illeti senki sem rossz szóval.

Alapításától kezdve, a kereszténység elterjedése előttig köztudott, hogy erőteljes, "példát mutató" birodalom volt, (szinte) nem volt párja. (Csatornahálózat, magas életminőség, utak építése, építészet, fejlett politikai rendszer, tudományok, hadsereg, stb.)

A 3-400-as években kezdett el hanyatlani, a társadalmának erkölcseivel együtt.

Az "agresszív" rabszolgatartással, és gladiátor-küzdelmekkel például én sem értek egyet, azok valóban "rossz pontok" nálam is, és a keltákat, görögöket is sajnálom az elnyomásuk, és sokuk megölése miatt. Tehát, nem mondhatom, hogy feltétel nélkül "kedvelem" a Római Birodalmat, sőt, mint látható, bizonyos szempontokból egyetértek a kritizálókkal. De ilyenkor eszembe jut az is, hogy mondjuk a germánok, és szlávok mennyi embert öltek meg törzsi háborúik során, vagy később a vikingek hódításaik alkalmával.

(Hozzáteszem: odavagyok a kelta, és viking kultúráért, mitológiáért is, nem csak a római érdekel.)


2015. febr. 24. 13:23
 1/5 anonim ***** válasza:
Nekem semmi bajom nincs vele. Azt viszont nem értem, hogy miért írod, hogy a kereszténység elterjedése előtt, mivel a kereszténység Rómában bukkant fel. Rómát végül lerohanták a barbárok, de a kereszténységet a rómaiaktól vették át, nem eleve azok voltak, hiszen azt megelőzően még törzsies vallásokat követtek. A germánok és a szlávok pedig akkoriban még azon a szinten voltak, mint Róma anno az államisága születésekor.
2015. febr. 24. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszod!

Tudom, hogy ott bukkant fel, rosszul írtam. És annak is tudatában vagyok, hogy a többi nép eredetileg pogány volt.

2015. febr. 25. 00:00
 3/5 anonim ***** válasza:

A mai értékítéleteinkkel könnyű elítélni egy több ezer évvel ezelőtt létezett kultúrát. De könyörgöm, Római Birodalom az ókorban létezett. Ha megnézed, milyen civilizációk voltak az ókorban (sumérok, egyiptomiak stb.) - akkor rögtön szembeötlő a különbség. Róma az addigi világ fejlődésének a csúcsa volt, egy olyan civilizáció, amely magába foglalta szinte az összes addigi ókori kultúrát és annak eredményeit (most Távol-Keletet ne vegyük bele). Én csodálom ezt a Birodalmat és szeretem a történetét. És egyáltalán nem vetem el semmi miatt, mert ez az alakulat egy fejlődés csúcsa volt.


Egyébként minden korszakot csak a saját törvényszerűségei, jellemzői alapján érdemes csak vizsgálni. Szent István pl. a politikai ellenfelei szemét kiszúratta. Szent László levágatta a kezedet, ha tyúkot loptál. A törvénykezésnél tüzesvas-próba döntötte el, hogy valaki bűnös-e. Ezeken a ma embere borzong és elítéli, de a középkori ember számára természetes és magától értetődő dolgok voltak ezek. Ugyanígy van ez a rómaiakkal is. Lehet, hogy elítéljük őket a sok ember megölése, gladiátorok miatt stb. - de ne várjuk már el egy ókori birodalomtól, hogy feminizmus meg emberi jogok stb. legyenek :D Ha elvárjuk egy ókori vagy középkori civilizációtól, hogy olyan legyen mint a miénk, akkor gyakorlatilag az egész történelmet végig lehetne ócsárolni, hogy milyen gonoszak stb. voltak az emberek.


De ez olyan, hogy te sem ócsárlod magad azért mert 4 éves korodban nem tudtál olvasni. Egy 4 éves gyereket a 4 éves gyerekek jellemzői alapján kell megítélni és nem egy 20-30 éves ember jellemzői alapján. Mert egy 30 éves ember jellemzői alapján megítélve a 4 éves gyerek az szellemi fogyatékos. De közben nem az, csak a saját fejlődési szintjén van! Ugyanígy van ez a történelmi korszakok anakroisztikus megítélésével is.

2015. febr. 25. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Mai fogalmaink szerint egy elnyomó "rendőrállam" volt, egy hatalmas gyilkológép. Ezen nincs mit szépíteni. Kulturálisan és tudományosan igazi újat nem tudtak alkotni, csak átvették a görög mintát, de tovább nem fejlesztették. Erejét és nagyságát CSAK az erőszakszervezetének, a brutálisan nagy hadseregnek köszönhette.
2016. jan. 23. 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Nemcsak görög mintákat vettek át, gyakorlatilag minden népből átvettek valamit, akikkel valamilyen érintkezésbe léptek. Pont ez jelenti az ő nagyságukat, hogy rugalmasak voltak, ami jó volt, nem szégyellték akár az ellenségtől is átvenni, és a maguk javára fordítani. Ami elavult, azt pedig képesek voltak megváltoztatni, így egy folytonos kultúrát teremtettek és tartottak meg, ami a folytonossága mellett mindig változott is. Pont ezért csodálom ezt a civilizációt, mert rendkívül színes volt, óriási változáson ment keresztül, de mindig római volt. És több mint ezer évig megmaradt ez a civilizáció, sőt, a mai nyugati civilizáció alapja.


Átvették a görög kultúrát, és? Az az igazság, hogy a görög kultúráról ma lehet, hogy semmit nem tudnánk már, ha nem lettek volna a rómaiak. A Római Birodalom ugyanis amellett, hogy átvette, meg is őrizte, és továbbadta az utókornak a görögök vívmányait is, a római állam keretet adott, megőrizte ezeket. Ugyanígy a politikai keretet adott a hellenizmusnak, az egyiptomi kultúra maradványainak stb. is. Ott volt pl. az alexandriai könyvtár, az egész ókori civilizáció eredményeit gyűjtötték ott össze, és a Római Birodalom kellett ahhoz, mint keret, hogy ez az érték fennmaradjon. Az arab hódítók első dolga volt a könyvtár felgyújtása...


Szóval gúnyolhatod úgy, mint erőszakszervezetet, de ennél sokkal többről van itt szó. És amellett, hogy az ókori pogány emlékeket megőrizte, és eredményeit továbbadta, az a csodálatos, hogy ugyanakkor a kereszténység bölcsője is volt ez a Birodalom, vagyis a mi kultúránk is onnan ered. Sőt, a kereszténység kialakulásához az kellett, hogy meglegyen a politikai keret, amelyben a kereszténység kialakulhat, amelyben a kereszténység előzményeinek tekinthető misztériumvallások és hellenisztikus hiedelemvilág, a sok kultúra szimbiózisa megvan. És ez a keret a Római Birodalom volt.


Szerintem csodálatos állam, mint fent írták, az ókor csúcspontja volt. Mint erőszakszervezet is csodálatos, mert professzionális hadsereget tartottak fent (az újkorig kellett várni egy ilyen szervezett és professzionális államszervezet kialakulásáig!). Nagy-Britanniától Egyiptomig egy ilyen egységes, szervezett állam és erőszakszervezet, ami ilyen hatékony - ókori körülmények között, ez csoda.


És lehet szidni, hogy elnyomott sok népet, de melyik ókori birodalom nem tette ezt? Sőt, a többi ókori birodalomhoz képest a rómaiak nem irtottak ki más népet, nem kényszerítettek rájuk semmit, hanem ellenkezőleg, átvettek tőlük dolgokat, de a helyi szokásokat, vallást tiszteletben tartották (jó, a kereszténységet üldözték, de az más kérdés).

2016. jan. 29. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!