Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Miért tagadják egyesek, hogy...

Miért tagadják egyesek, hogy a mai kapitalizmusban létezik a "tervezett elavulás? "

Figyelt kérdés

Hogy direkt gagyi alkatrészekből csinálnak mindent, hogy pár év múlva tönkremenjen és újat kelljen venni.


Nem mindig volt ilyen, nézz meg egy 50-es évekbeli amerikai autót vagy egy 80-as évekbeli NSZK-s elektronikai eszközt, nagyon masszív és szinte sose romlik el (nekem pl. van egy 1982-es Commodore 64 számítógépem és semmi baja).

De a mostani gépekben ott spórolják ki a fémeket ahol tudják, minden gagyi vékony műanyagból készül.



2015. márc. 6. 23:37
 1/9 anonim ***** válasza:
25%

Ez nem ennyire egyszerű.

Az emberek igényei nagyobbak és másabbak, mint az 50-es, 80-as években.


Egy autó, egy telefon manapság minél okosabb, minél bonyolultabb szerkezetű.A bonyolultságuk miatt sokkal több a meghibásodási lehetőség.

2015. márc. 6. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
37%
Még részben igazat is adnék, de viszont a Commodoreval nem bírtad volna ezt ide kiírni.
2015. márc. 6. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
69%
Minnél okosabb, annál hamarab tönkremegy. Fogyasztói társadalom van ! Ma úgy koptatják a mosógép csapágyát, hogy tönkremenjen gari után. A női nejlonharisnyához szálroncsolót adnak, mert sosem menne tönkre
2015. márc. 6. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
56%

Nézz meg egy 50-es évek beli amerikai autót. Itthoni körülmények között ( csapadék, hőingás és sózás ) már háromszor szétrohadt volna.

Másfelől a régi amerikai autók teljesen más igények szerint és teljesen más technológiával készültek. A régi 5-6-7 literes V8-aknak volt akkora teljesítményük, mint ma egy feltöltött 2 literes motornak. Kisebb literteljesítmény, kisebb igénybevétel... Illetve arról sem szabad elfelejtkeznünk, hogy a mai motorok sokkal-sokkal összetettebbek azoknál. Minél bonyolultabb, annál több hibalehetőség. Amúgy szerintem sírva fakadnál, ha egy olyat kellene tankolnod :D


Vannak dolgok - főleg a nagy igénybevételnek kitett használati cikkeknél - amiknél tényleg van egy avulási faktor. De nem azért, mert összefogott a háttérhatalom, hogy sz0passon minket, hanem mert bizonyos alkatrészek "időtálló" anyagból történő legyártása megsokszorozná az előállítási költségeket és a kutya nem venné meg. Vagy te megvennél egy X fogyasztási cikket 4-5-6-szoros áron, ha azt ígérnék, hogy 5-6-10-szeres élettartama lenne? Nyilván.. :D


Az elektronikai dolgokat sem lehet összehasonlítani. Ha komolyabban érdekel, akkor majd írj ki egy kérdést a tudományba a processzorról, a tökéletes egykristályról, az entrópiáról és majd elmagyarázzák neked, mitől romlanak el maguktól az elektronikai eszközök, hogyan függ ez a hőmérséklettől stb..

2015. márc. 7. 00:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
62%
Árverseny van, minél olcsóban kell előállítani minden alkatrészt, ami persze könnyebben is megadja magát.
2015. márc. 7. 06:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
60%

Alapvetően az a céljuk hogy te folyamatosan vásárold az újat. Ha neked lenne bármilyen terméked, akkor neked is ez lenne a célod.


Ettől függetlenül a tervezett elavulás baromság olyan szinten ahogy az emberek gondolják. Tipikusan a számítógépek ilyenek, minden vérpisti rögeszméje hogy évente 2x kell új gépet venned, holott egy jól összerakott gép 4-5 évig is elvan, inkább szoftveresen avul el. De pl netezéshez a 6-8 éves gépek is bőven jók.


A commodore 64-et is szét lehetett nyúzni, nekünk nintendo volt, 2 havonta kellett hozzá új "kar".


Az is nagy baromság hogy a 80-as évekbeli cuccok mennyire "masszívak" és sosem romlanak el, sokkal többször tönkrementek mint a mai termékek, és még garancia sem volt rájuk. Annyi volt a különbség, hogy jobban tudtad magad szerelni, bár aki akkor össze tudott valamit szerelni, az ma is sok mindent megold. Az amerikai autók masszívságáról is annyit, hogy elég 1-2 töréstesztet megnézni, ahol akkori, és mai autókat ütköztetnek, míg a maiban karcolásod sem lesz, addig az amerikai V8-as beleprésel téged a csomagtartóba.


Na meg, elég megnéznem az ismerősi köröm, 6-8 éves gépek, laptopok, nekem is a laptop 6 éve húzza, előtte a "tervezetten elavuló" mobilom 8 évig volt meg, csak azért cseréltem le, mert szarrá kopott. De az előző okos telefonom is 3-4 évet kihúzott.


Meg 50-60-as évek Amerikájához pont nem jó hasonlítani, mert ott azóta 20x cserélt autót minden család.


Alapvetően nem a fejlődéssel, és a folyamatos váltással van a baj, az a baj, hogy sokan még mindig a kommunista "a te babakocsid jó lesz még az unokáidnak is" elvet nézik.

2015. márc. 7. 07:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
96%
Neked van igazad! Régen a gyártók a tartósságra törekedtek. Ma már arra, hogy ha pár év alatt elromlik valami, vegyél helyette újat. Mivel a gyártók egyre újabb, állítólag jobb terméket dobnak a piacra, azt is el akarják adni.
2015. márc. 7. 07:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Mert egyesek rendkívül ostobák.
2015. márc. 7. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Nem tagadja senki. Csak másképpp mondják. Amíg nem volt ekkora a technikai fejlődés, addig pont annyi idő múlva tudtak újat építeni, amennyi idő alatt tönkrement. Ahogy javult a technológia, és nőtt a tőke súlya, egyre többet gyártottak, mint ami elfogyott. Mindössze az egyensúlyt állítják helyre. A kereslet és kínálat egyensúlyát. Ez a szabadkereskedelem és szabad tőkeverseny természetes velejárója.
2015. márc. 7. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!