Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Milyen előnyei és hátrányai...

Milyen előnyei és hátrányai lennének egy decentralizált, dehierarchizált államrendszernek?

Figyelt kérdés

Ahol azok a döntések amik ma a parlamentben dőlnek el (vagy legalábbis azok jó része) ezentúl az a községekben/járásokban dőlnének el,az alsószintű közigazgatási egységek nagy autonómiával rendelkeznének, saját sorsuknak kovácsai lennének, az államnak egyrészt formális szerepe lenne, másrészt ellenőrző, korrigáló szerepe (amely a rendszer esetleges hátrányait korrigálná pl ilyen rendszerben könnyebb lehet lopni, mivel 3000 község közt nehezebb kiszúrni hogy hol lopnak), harmadrészt krízishelyzet (bevándorlás, háború) esetét ideiglenesen egy maihoz hasonló kaliberű országgyűlés venné át az irányítást az egész ország felett, de csak amíg el nem múlik.

Szerintem az előnyök:

-Pártpolitika megszűnne. Helyettük lokális, a közösségük felé elhivatottabb, vezetők vennék át a hatalmat, akiket az egyes ember is közelebb érez magához. Csökkennének a mesterséges/felnagyított törésvonalak az emberek között.

-Egy település problémáit könnyebb átlátni az egyes embernek is, és megoldani is egy vezetőnek. Ehhez képest a mi centralizált államaparátusunk olyan problémákkal mint a népességfogyás, dezizahitelesek, egészségügy , oktatás, stb évtizedek óta nem tud mit kezdeni.

-könnyebb kisérletezni. A Nagy gazdasági világválság idején pl a New Deal eredetileg egy pusztán elméleti modell volt. New York államban "tesztelték" , mikor látták hogy működik, bevezették az egész országra, és lám Amerika kilábalt a válságból. Ebben az volt a jó mert ha esetleg nem működött volna akkor csak new yorkot viszi a padlóra. Ilyet ezentúl nálunk is lehetne csinálni. Fidesz szerint jó az egykulcsos adó, akkor teszteljük le Sopronban, valóban jó-e. Nem vált be? akkor csak Sopron szívott volna pár évig és nem az egész ország.


2016. máj. 1. 21:41
 1/3 anonim ***** válasza:
Ajánlom neked "A falu" c. filmet.
2016. máj. 1. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Egy közösség nem attól lesz sikeres, hogy kicsi, hanem attól, hogy normális emberek alkotják.

Ha pszichopaták adják egy közösség jó részét, akkor teljesen lényegtelen, hogy kicsi-e a közösség vagy nagy, akkor is elcseszett lesz az egész.

2016. máj. 1. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Minden döntést olyan szinten kell meghozni amelyiken a leghatékonyabb, amelyiken hatással van.


Van nagyon sok olyan kérdés, amelyet globális szinten egy világparlamentnek kellene eldöntenie, mert a jelenlegi 195 nemzetállam képtelen rá.


Vannak olyan kérdések amelyeket viszont nyugodtan le lehetne adni települési szintre, mert mindenhol mások kicsit a körülmények.


Nyilván valamiféle regionális szintnek is lehet szerepe (kontinentális parlamentektől településcsoportokig), de talán a mai történelmileg ránk marad ország-szintnek tényleg nem is kellene szerepet hagyni. A nemzetállami szerveződés biztosan elavult, de legalábbis túlhangsúlyos jelenleg.

2016. máj. 2. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!