Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Az I. VH elvesztése után...

Az I. VH elvesztése után Magyarország miért nem akart újra egyesülni Ausztriával?

Figyelt kérdés

Illetve Ausztria miért nem akart újra egyesülni Magyarországgal ? Abban az időben körülöttünk Ausztrián kívül csak ellenséges országok voltak . Igaz ott volt 48 , de akkor is a Monarchiával együtt Magyarország hatalmas erőt képviselt azelőtt, most se lett volna másképp , esetleg több terület maradt is volna nálunk Trianonkor ...


Törökországot se érdekelte hogy elveszítette a VH-át , alig veszített területeket és kivívta az önállóságot ...


2016. máj. 8. 10:32
1 2
 11/14 A kérdező kommentje:

Igen le van írva töri könyvben hogy a nyugat nem engedte volna De ahogy írtátok IV. Károly kétszer is vissza akart térni a magyar trónra csak mi valamiért nem akartuk . Tehát lett volna rá esély ! Miután a Vörös Hadsereg elfoglalta felvidéket Clemenceau tárgyalni is akart ( valamilyen szinten tárgyalt is ) Kun Béláékkal tehát A nyugat nem igazán tudott volna mit szólni ha egyesülünk Ausztriával , az I. VH elvesztése után meg amúgy sem akartak már nagyon háborúskodni , békét akartak itt is !


Tehát még mindig nem kaptam választ miért is nem akartunk egyesülni újra ? Lehet Ausztria azelőtt jól kizsákmányolta az országot de a kiegyezés után Magyarország 2. fénykorát élte ! Olyan gyorsan fejlődtünk mint a Nagy nyugati országok !


Tényleg csak annyi az indok hogy a rossz emlékek miatt (48-as szabadságharc) a magyarok tiltakoztak ? Ennyire hülyék voltunk ?


Lássátok be ha nem bomlott volna fel a Monarchia ma már a világ egyik leggazdagabb országa lennénk !

2016. máj. 8. 18:32
 12/14 anonim ***** válasza:
És hogy gondolod a kormányzást? Ki vezetné ezt a dualista (vagy trialista) államot? Melyik nemzetiségeket vennél be a döntéshozatalba vagy melyeket nem? Milyen területek tartoznának ehhez az új országhoz?
2016. máj. 8. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 A kérdező kommentje:
Az Osztrák-Magyar Monarchián belül is megvolt oldva az általad felsorolt dolgok ... Magyarország belügyekben teljesen önálló volt már akkor is , a külügy meg közös volt .
2016. máj. 8. 18:44
 14/14 Pro Patria ***** válasza:

"Törökországot se érdekelte hogy elveszítette a VH-át , alig veszített területeket és kivívta az önállóságot..."

- Annyira imádom ezt. Terjengnek a sablon érvkészlet ilyen elemei az interneten, egymásközt megosztva és továbbadva, de senki nem kérdezi meg magától, valójában milyen is volt az inkább már amúgy csak nevében Oszmán Birodalom kiterjedtsége az első világháború utáni Törökország határaihoz képest:

[link]

[link]


Néhány egyéb kiegészítés:

"Kétszer is vissza akart jönni IV. Károly de egyszer megbeszélték hogy ne másodszor meg katonailag verték le."

- Ez teljesen marginális. IV. Károly esetleges retronizációja nem jelentette volna Ausztria és Magyarország egyesülését is, mivel Ausztriában kikiáltották a köztársaságot, míg Magyarországon egy rövid zavaros viszony után megmaradt a királyság, ráadásul Ausztriában a Habsburg-család minden tagját kitiltották az állam területéről.

Másfelől az Antant világos tudtára adta a magyar politikai vezetésnek, hogy egy Habsburg restaurációnak akár csak jele is azonnal támadást vonna maga után, vagyis a maradék országunk is veszélyeztetve lett volna.


"Csak erre olyan mértékű felháborodás volt a törökök között, amit meglovallva Atatürk vezetésével kiebrudalták a nyugati erőket az országból, és 1923-ra tető alá hoztak egy, területileg sokkal kedvezőbb békét a környező országokkal és a nyugati hatalmakkal."

- Ugyanez Magyarországgal kapcsolatban is elmondható. Az eredeti területi igény csehszlovák részről északon Miskolcot, a románok irányából Nyíregyházát és Debrecent, délről a szerbek felől Szegedet és Pécset is magába foglalta.

[link]

A beljebb eső Székesfehérváron és Kecskeméten kívül gyakorlatilag egyetlen jelentős város sem maradt volna az országban, Budapest után. (Győr esetén nem tudom, mi volt az elképzelés.)


----------


És végül:


"Lehet Ausztria azelőtt jól kizsákmányolta az országot de a kiegyezés után Magyarország 2. fénykorát élte !"

- Ehhez éppen az kellett, hogy - hosszú, hol szóban, hol harccal vívott - küzdelem után önállóan működő országgá váltunk, a saját alkotmányunkkal, magunk törvénykező országgyűlésével, saját minisztériumokkal, megkötések nélkül.


"Tényleg csak annyi az indok hogy a rossz emlékek miatt (48-as szabadságharc) a magyarok tiltakoztak ? Ennyire hülyék voltunk ?"

- Ennek a küzdelemnek csak egy pontja volt az 1848-as esemény, bőven nem ennyiből állt. Az erdélyi fejedelmek hadjáratai, a Wesselényi-összeesküvés, Rákóczi-szabadságharc, Kazinczy, Martinovics és a jakobinus-összeesküvés, a reformkori országgyűlések vitái - ebbe illeszkedett bele az 1848-as szabadságharc is.

2016. máj. 9. 01:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!