Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Mi a véleményetek a (jobboldal...

Mi a véleményetek a (jobboldali) libertariánius eszméről?

Figyelt kérdés

Magyarországon és Európa nagy részében elég ismeretlen ez az eszme (habár az USA-ban relatív népszerű), így itt most röviden vázolom a főbb jellemzőit:


- A libertariánius ideológia egy összetett eszme, sok altváltozattal. A keletkezését a XX. századra tehetjük, amikor számos amerikai gondolkodó (Ayn Rand, Milton Friedman, Ludwig von Mises, stb.) erőteljesen kiábrándult a Rooseveltes állami szerepvállalásból és a Keynesi gazdaságelméletből, így úgymond részben visszatértek az Adam Smith-féle klasszikus liberalizmushoz és megalkották annak modernizált, fejlesztett változatát. Habár mindegyikük megalapított egy saját ideológiát (objektivizmus, anarcho-kapitalizmus, stb.), ezek még is idővel erősen összefolytak, megalapozva a mai libertariánius eszmeiséget.


- A libertariánius eszme alaptézise az egyén, az individuum. Az ember rendelkezik bizonyos veleszületett negatív tartalmú alapjogokkal, mint az élethez vagy a magántulajdonhoz való joggal. A libertariánius eszme nem ismeri el az új-keletűbb, pozitív tartalmú alapjogokat, mint például a munkához vagy egészségügyi ellátáshoz való jogot. Tehát az emberek alapvető egyenlősége csakis a formális jogegyenlőségre, a törvény előtti egyenlőségre vonatkozik, az "esélyegyenlőséget" és a privilegizált kisebbség koncepcióját elutasítják. Ebből kifolyólag, a libertariánius eszme aranyszabálya az, hogy mindenki mindent megtehet, amíg az másnak a jogait nem sérti.


- A fentiekből adódóan, az állam szerepét is az egyén szemszögéből közelíti meg. Az eszme szerint az állam alapvető (és egyetlen) feladata a békés társadalmi együttélés kereteinek biztosítása. Ennek eszközei az igazságszolgáltatás/bűnüldözés, a katonai védelem, a diplomáciai képviselet és az infrastruktúra fenntartása. Ez a négy terület univerzális érdeke mindenkinek, ebből kifolyólag az állam csak erre a célra adóztathat meg embereket. A libertariánius eszme minden más célra szedett adót az állami önkény és erőszak megnyilvánulásának tekint.


- Az előző pontban rögzítettek alapján, a libertariánius eszme elutasítja az állami társadalombiztosítást és a segélyezési rendszert. Az ideológia alapján senkinek nem kötelessége eltartani mást, azt mindenkinek vagy magának kell megoldania vagy pedig az önkéntes jótékonyságra kell hagyatkoznia. Természetesen a mérsékelt libertariániusok nem akarják pikk-pakk lebontani ezeket a káros intézményeket, hanem a fokozatos átalakulást szorgalmazzák.


- A gazdaság terén a libertariánius eszme a laissez-faire kapitalizmust tartja ideálisnak, azon belül is a tiszta szabad-versenyes kapitalizmust. Teljes mértékben elutasítja az állami intervenciót gazdasági kérdésekben, mivel azt a kontárkodás és a mutyi előfutáraként értékeli. Az ideológia szerint a piaci visszaélésekre csak akkor van lehetőség, ha az állam aktívan részt vesz a gazdaságban (lásd pl. dohányboltok ügye, vagy a földosztás).


- A libertariánius eszme ellenzi a mai munkajogi rendszert is. Meglátása szerint a munkaviszony a munkáltató és a munkavállaló közötti, szerződéskötési autonómiára alapuló, munkaszerződésre épül. Tehát a minimálbér, a munkaórák fixálása és más állami szabályozások sértik a felek szabadságát. A libertariániusok úgy érvelnek, hogy egy adott személy fizetése mindig tükrözi az adott munka piaci értékét (a kereslet-kínálat elve alapján), tehát a minimálbér közvetetten torzítja a tiszta piaci folyamatokat, anomáliákat eredményez. A munkaszerződés (és minden más szerződés) tartalmát el kell fogadni, amíg az egyik fél nem alkalmazott kényszert, fenyegetést vagy megtévesztést.


- Ezzel kapcsolatban, habár a libertariánius eszme ellenzi az állami gazdasági intervenciót, sok gondolkodó nagy hangsúlyt fektet az információ-szimmetriára. A szolgáltatást vagy terméket vásárlónak pontos, valós adatokat kell a rendelkezésére bocsátani. Ellenkező esetben a szerződést hibásnak kell tekinteni, hisz megtévesztés történt.


- A szociális kérdésekben is az aranyszabály érvényesül. A legtöbb libertariánius támogatja a lelkiismereti szabadságot, a melegházasságot és a kábítószerek legalizálást. Mindenki olyan életmódot folytat amilyet akar, abban hisz amit akar, de ezt másra nem kényszerítheti rá. Ugyanakkor elutasítja a bármiféle többletjogosultság biztosítását bármilyen csoportulásnak vagy kisebbségnek. Az egyházakat ugyanúgy tekinti, mint minden más szervezetet, semmiféle különleges elbánásmódot nem biztosít számukra.


- A migránskérdésben a libertariánius eszme álláspontja nagyon egyszerű. A bevándorlásnak van legális módja, azt kell igénybe venni. A szabadságszeretet mellett a libertariániusok erős hangsúlyt fektetnek a Rule of Law-ra. Az illegálisan érkezőket ki kell toloncolni, és még a legálisan érkezők sem részesülhetnek semmiféle (állami) támogatásban (ahogy egyébként az állampolgárok sem részesülnek). A libertariánius eszmét nem hatja meg az emocionális érvek, képek. Mindenki maga sorsának kovácsa. Ha valaki embercsempészek kezébe adja magát, életveszélybe helyezi saját magát és családját, az az ő egyéni problémája. Mások nem kötelesek a minimálisan elvárhatónál nagyobb segítségnyújtásra (tehát a közvetlen életveszély elhárítása eseti jelleggel).



#libertarianizmus #Ayn Rand #Ludwig von Mises
2016. máj. 30. 20:15
 1/1 anonim ***** válasza:
Az jo, hogy az eszme ugyeben ekkora spiler vagy, de hetkoznapi szituacioban valaszd a jozan eszt, es az erdekeidet!
2016. jún. 14. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!