Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Ha George Orwell Nineteen...

Ha George Orwell Nineteen Eighty-Four (1984) című művének világában élnél, te a disztópikus állam oldalára állnál, vagy szerveznél egy ellenállást?

Figyelt kérdés
A kérdésem inkább politikai, mint könyves / filmes, ezért itt tettem fel. A politikai oldalválasztás pszichológiája érdekel.

2019. jan. 22. 09:51
 1/10 Gyépésmérnök ***** válasza:
100%
Nem nagyon lenne lehetőséged ellenállást szervezni, mert nem csak az állami gépezet hanem a saját agymosott társaid is ellened fordulnának.
2019. jan. 22. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Azt csinálnám, amit bármely diktatúrában: visszahúzódnék a politikától és megpróbálnék túlélni.

Olvastam a könyvet, érdemes megkeresni benne azt a részt, ahol a munkásokról ír. Akik nem politizálnak, nem hajbókolnak a rendszernek, de nem is morognak ellene. Egyszerűen a napi szükségleteikkel és családjukkal foglalkoznak. A hatalom dolgait (pl. kikapcsolhatatlan propaganda-televízió, kötelező felvonulás és éljenzés) úgy fogadják el, mint a tűző napsütést, vagy a fagyos szelet. Nem mérgelődnek rajta, egyszerűen elviselik, igazodnak hozzá békével.

Ez kétségkívül szellemileg beszűkült élet, de így túl lehet élni anélkül, hogy az ember olyat tenne, ami miatt lelkiismeret-furdalása lenne. Illetve nem is tenne olyat, ami miatt a hatalom (esetleg családostul) kiirtaná őt.

2019. jan. 22. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Csak akkor van értelme a kérdésnek, ha a mai eszemmel csöppennék oda. (Ha abban növök fel hogy az a természetes, akkor nem valószínű.)


Ugyanazt csinálnám mint Winston, próbálnék a telekép mellett (ahol nem lát rám) egy privát részt kialakítani, akár egy napló írásával, meg a proli negyedekben járkálva régi dolgok után kutatva. Meg ugyan konzervatív vagyok és nem vagyok híve a kapcsolaton kívüli dugásnak, "csak azért is" dugnék ha van rá lehetőség. Akár a proli negyedekben prostituálttal, ha nincs más.

2019. jan. 22. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
95%

Ne hidd azt, hogy tudnál ellenállni, mert az lenne, amit az első ír.

Tudni akarod milyen lenne az orwelli diktatúra a valóságban nézz utána milyen rendszer lesz Kínában. Fogták és majd szószerint egész Kínát bekamerázták a házakon kívül, nem tudsz az utcára, a boltba, stb helyre menni úgy, hogy ne látnának, mindent lekövet a rendszer. A rendszer meg kreditekkel működik, úgy élsz ahogy a kormányt elvárja krediteket kapsz, jobb hiteleket vehetsz fel, a gyereked is jobb iskolába mehet majd, stb. Viszont, ha nem úgy élsz, ahogy a kormány szerint kellene akkor krediteket buksz. A kreditek meg olyan szinten a mindennapi életre is hatással vannak, hogy nagyon kevés kredited van, akkor a rendszer még vonatjegyet se engedd venni neked online.

A rendszer viszont direkt felkészült arra, hogy az legyen, mint az első válaszadó ír. Már azért is krediteket bukhatsz, ha olyanokkal barátkozol, stb. akik a kormány szemében nem jók. Még családtagnál is eljátsza ezt, így meg tudod ki állna szóba olyannal, aki rendszer kritikus.

2019. jan. 22. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%
Nem hiszem, hogy szellemileg bírnám ezt a világot, így maradna az ellenállás. Persze lehet úgy tenni, mint a 2-es és a túlélésre játszani -ez is egy opció-, de ez valószínűleg nem lenne járható út mindenkinek, pláne annak, aki nem szeretné, az élete minden részébe befurakodjon az állam. Végül is, nézőpont kérdése.
2019. jan. 22. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%
Ellenállás, egyértelmű.
2019. ápr. 6. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim válasza:
100%

Erdekes. hogy egy valaszolo szetvalasztotta, hogy ha abba szuletne masabb lenne a valasztas. Na lassuk:


Ha a mostani fejemmel valaszthatnek:

Proletar lennek.


Azt irja egy reszen a konyv, hogy 16 evessn tesztet irnak es ugy osztjak be oket.


En nem kockaztatnek, hogy nem kerulok be az Inner Party-ba, ha nem eleg jo a tesztem es igy beragadok a legrosszabb kategoriaba, amiben Winston is van.


Jol elszurnam a tesztet, aztan elnek egy egyszeru proli eletet, szulnek vagy 6 gyereket olyan embernek akit en valasztottam es szeretek es dalolva pakolnam a mosott pelenkat a szaritora naphosszat.


Ha beleszuletnek abba a rendszerbe:

Amennyire versengotipus vagyok es magas szinten voltam mindenhol, ahol megfoedultam iskolakban, a nevemet 4 evvel kesobb is zengtek a tanarok peldakepp, igy valoszinuleg olyan lennek mint a tetu 7 eves kislany, aki a sajat apjat is bekopte.

Aztan tizenevesen ahogy beut a lazadokor es a hormonjaim felporognsk jol megszivnam

2020. febr. 23. 07:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim válasza:
100%

Veletlenul elment.


Szoval ha tizenevesen beindul a lazadokor es a hormonjaim, avagy Julia fele leder nove valnek:

ha ez 16 elott tortenik meg akkor proletar leszek.

Ha 16 utan valoszinuleg probalyam volna tokeletes tesztet irni.

Ha Outer Partyba kerulnek akkor olyan sors varna ram mint Juliara. habar en nem szerveznek ellenallast es sose biztam volna se a boltosban. se O’Brianban, de valahol tuti elbuknek, valoszinuleg a szexen. Mert nem birnam azt az eletet ws legalabb a bujasagot kivannam, mint egyetlen megmaradt aranylag elerheto emberi dolgot. Vagy kiulne az arcomra a lazadas kepe es ugy buknek le.


Ha Inner Partyba kerulnek talan a jolettel el tudnam magamban nyomni a lazadast es hogy mekkora hulyseg ez az egesz, na meg a szex iranti vonzalmat.


Es mielott arra gondolna valaki. hogy van az anti-sex mozgalom, egyhazi iskolaba jartam es kollegiumba, ahol bunnek mondtak a maszturbaciot es az ilyen elnyomottakbol lesznek sokszor a szexualisan tulfutott nok, koztuk en is. :D

2020. febr. 23. 07:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
84%
Megpróbálnék disszidálni valami lakatlan szigetre (lehetőleg pár másik emberrel). A könyvben volt szó olyanról aki megpróbált átszökni a határon csak valami túlbuzgó spicli észrevette és beköpte őt.
2020. aug. 22. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Amit #2 írt a második bekezdésben az a kikapcsolhatatlan tévé kivételével a Kádár-rendszerben is megvolt.
2023. ápr. 30. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!