Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Saddam Hussein a 90es években...

Saddam Hussein a 90es években azt gondolta, hogy az ő hadserege erősebb, mint a szovjet únióé?

Figyelt kérdés

A szovjetek 40 éven keresztül arra készültek, hogy egyszer majd a nyílt hadszintéren kell konfrontálódniuk az Ameriai Egyesült Államokkal. A 80as években viszont az ameriakiak olyan szinten felűlmúlták őket, hogy az összes ilyen törekvésüket feladták.


A 90es évekre Amerika csak még erősebb lett, míg Saddam Hussein hadserege főleg exportra szánt leskálázott szovjet fegyvereket használt.



2020. dec. 13. 19:33
1 2
 11/18 kürasszír ***** válasza:
100%

"Számomra az az értelmezés áll közelebb a valósághoz, hogy az angol-amerikai érdekeket kiszolgáló kuvaiti bábállam a történelmi Mezopotámia földjén fekszik, és mivel a történelmi Mezopotámia többi területe Irakhoz tartozik, ez a darab is oda illik.Mindig is egy kézben volt a többi területtel."


Ezzel megint az a gond, hogy Mezopotámia nevű állam sohasem létezett.

Másrészt Mezopotámia, mint történelmi régió csak az ókorban képviselt civilizációs egységet.


Mindig egy kézben volt? Nem figyeltél a történelemórán úgy látom. Mezopotámia területén volt az ókorban Sumer, Akkád, az óasszír, a középasszír és az újasszír birodalmak, az óbabiloni, a kasszita és az újbabiloni birodalmak. Tehát időszakonként volt csak egy kézben.

2020. dec. 14. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 kürasszír ***** válasza:

Kedves 8-as!


Ezt állítottad: " 82-ben a britek kikaptak volna, ha a briteknek nem segít az Egyesült Államok és Franciaország. Az utóbbi adatokkal, gyakorló légiharcokkal, az előbbi még többel."


Franciaország azonban a Falkland-szigeteki háborúban Argentínát támogatta.


A falkland-szigeteki háború során a brit felvonulás és támadás a világ egyik legnagyobb kombinált légi-tengeri-szárazföldi hadművelete volt 1945 óta.


A Royal Navy 1982-ban a világ harmadik legnagyobb és legerősebb flottája volt az amerikai és a szovjet után. Igen komoly erőket, 2 db repülőgép-hordozót, 8 db rombolót, 15 fregattot, 5 db atommeghajtású tengeralattjárót és 1 db hagyományostengeralattjárót vonultatott fel a kisegítő egységek mellett. Összesen 43 db brit hadihajó és 84 támogató és kereskedelmi hajó került bevetésre, azaz egy 127 egységből álló hatalmas flotta. Argentína gyengébb és kisebb haditengerészete ellenére légierőben és szárazföldi egységekben is jelentős fölényben volt. A britek legnagyobb problémája, ami miatt az amerikaiak brit vereségtől tartottak, az argentin légierő elsöprő számbeli fölénye volt, 122 argentin vadász, vadászbombázó és csapásmérő repülőgép állt 42 db brit Herrier és Sea Herrier ellen. Azonban a brit repülők és légvédelem 10 db saját veszteség mellett 37 db argentin gépet semmisítettek meg, amely kiváló, 1 : 3,7 veszteségarány, így semlegesítették az argentin légierőt és kivívták a légifölényt. A partraszállást követően (1982. május 21.) a britek június 14-re megadásra kényszerítették a Falkland-szigetek jelentős, 11 000 fős argentin helyőrségét.



Tehát a fölényes brit győzelem a kiváló katonai teljesítményük eredménye volt.

2020. dec. 14. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 kürasszír ***** válasza:
100%

Kedves 8-as!


Ezt állítottad: "De a partinak még nincs vége, Argentína, ha NBR. már eléggé meggyengült, lépni fog. Talán 20 vagy 25 év van hátra addig."


Nyilván nem vagy tisztában az argentin és a brit haderők erőviszonyaival.


Argentína nagyjából katonai nullának számít jelenleg, szinte semmiféle korszerű haditechnikával sem rendelkezik.


Argentína légiereje kemény 24 db A-4AR könnyű csapásmérő repülőgépből áll, az amerikai A-4-est eredetileg még 1956-ben állították hadrendbe.


Az argentin szárazföldi hadsereg semmiféle komoly nehézfegyverzettel sem rendelkezik, csak öreg, 1983-ben szolgálatba állított, saját fejlesztésű, elavult TAM könnyűharckocsikkal és még öregebb és még elavultabb osztrák SK-105 Kürassier könnyűharckocsikkal. Mindkettő csak bakasütőnek lenne jó.


Egy újabb Falkland-szigeteki konfliktusban a legfontosabbnak számító haditengerészet terén ha lehet még rosszabb Argentína helyzete.


Az argentin hadiflotta ugyanis egyszerre kicsike és elavult.


Van összesen 2 db kis méretű tengeralattjárója (Santa Cruz, Salta) és összesen 3 db könnyű, 2900 tonnás fregattja (Almirante Brown, La Argentina, Sarandi).


Ezeken kívül csak elavult, nyílt tengeri hadműveletekre alkalmatlan kishadihajóik vannak.


A brit Royal Navy ellenben a következő nagy egységekből áll:


2 db 65 000 tonnás Queen Elizabeth osztályú szuper repülőgép-hordozó


2 db 19 560 tonnás Albion osztályú partraszállást támogató deszanthajó/helikopter-hordozó


6 db 8500 tonnás Daring osztályú nagy méretű romboló


13 db 4900 tonnás Duke osztályú fregatt


4 db 15900 tonnás, nukleáris meghajtású Vanguard osztályú hadászati ballisztikusrakéta-hordozó tengeralattjáró


4 db 7400 tonnás, Astute osztályú, nukleáris meghajtású vadásztengeralattjáró


3 db 5300 tonnás Trafalgar osztályú, nukleáris meghajtású vadásztengeralattjáró


Nagy-Britannia katonai költségvetése 2020-ban 55,1 milliárd amerikai dollár volt.


Argentína ezzel szemben 2020-ban csak 4,2 milliárd dollárt költött a fegyveres erőire.


Azaz a brit katonai költségvetés jelenleg szerény 13,1 : 1 arányban múlja felül az argentint.

2020. dec. 14. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 kürasszír ***** válasza:

Franciaország a Falkland-szigeteki háborúban csak papíron állt ki a britek mellett.


Közben pedig az argentin Exocet hajók elleni rakétákat Argentínában mégis francia katonai szakértők tartották karban és javították. A francia segítség nélkül bizony eredménytelenek lettek volna az argentinok Exocet rakétatámadásai a brit hadihajók ellen.

2020. dec. 14. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:

"De a partinak még nincs vége, Argentína, ha NBR. már eléggé meggyengült, lépni fog. Talán 20 vagy 25 év van hátra addig."


Éppen fordított a helyzet. Az előző években Nagy-Britannia gyarmatai nagyon sebezhetők voltak, a haditengerészet hajói, repülői (pl. HMS Invincible, Harrierek) kiöregedtek, leszerelték őket. De már javában zajlik a pótlás, fegyverkezés, (pl. 2db nagy repülőgéphordozó, F-35 repülőgépek), így a 2020-as, 30-as, 40-es években sokkal ütőképesebb expedíciós hadereje lesz a briteknek, mint volt az előző évtizedben.

2020. dec. 15. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:

Kürasszír, nem érted a nagybani játékot. A kis térségek, országok helyzete, története a szuperhatalmi változásokból, erőpróbából jön le, annak a függvénye. Idealizálod NBr. helyzetét. Vitathatatlan, hogy évszázadokon át nagyhatalomnak, s a világ vezető tengeri hatalmának számítottak. Azonban ma már más a helyzet, NBr. többé nem nagyhatalom. Inkább egy széthulló ország, számos ellenséggel. Lehet, hogy sok mindenbe belevágtak, de hosszú távon nem bírják fenntartani. Gondolok itt például a két db repülőgép-hordozóra. Az túl sok nekik.

Az argentin hadsereg mai állapotáról írtakkal nem vitatkozom. De fejlesztések előtt állnak, miként mi is.

A felfegyverzésük pedig szuperhatalmi érdek, és ez lesz a döntő.

2020. dec. 15. 06:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 kürasszír ***** válasza:

Mulatságos.


Nézzük a tényeket:


1.) A brit haditengerészet jelenleg is a világ egyik legerősebb és legkorszerűbb flottája. További jelentős fejlesztések vannak folyamatban.


2.) Argentína felfegyverzéséhez semmiféle szuperhatalmi érdek sem fűződik, nincs is tervben semmiféle komolyabb fejlesztés náluk. Sőt, a meglévő, reménytelenül elavult fegyverzetet sem működtetik rendesen. Az ország amúgy is a gazdasági csőd szélén tántorog.


3.) Jelenleg az argentin életszínvonal nominálisan egynegyede sincs a britnek, azaz Nagy-Britanniához képest Argentína kifejezetten szegény országnak számít.


4.) Az Egyesült Királyságot a skót függetlenségi mozgalom miatt széthulló országnak beállítani enyhe túlzás. Hiszen a 68 milliós brit népességből alig 5,4 millió Skócia. A 3,1 milliós Wales és az 1,8 milliós Észak-Írország esetében ma nincs komoly függetlenségi mozgalom, egyébként mindkettőben csak britpárti kormányfők voltak eddig hatalmon, függetlenségpárti még sohasem nyert Walesben, vagy Észak-Írországban választást.


Megjegyzem, a 68 milliós Egyesült Királyságból Anglia egymaga 57 milliós.

2020. dec. 15. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 kürasszír ***** válasza:

"Kürasszír, nem érted a nagybani játékot." "De fejlesztések előtt állnak, miként mi is."


Ez megbocsáss, de elég lekezelő és pökhendi volt, különösen annak fényében hogy a futó magyar katonai fejlesztéseket irreálisan túlértékeled.


Hiszen ha a tervezett magyar fejlesztések megvalósulnak, akkor lesz például 14 db vadászbombázónk és 56 db tankunk. ami nemzetközi szinten még mindig teljesen jelentéktelen erőnek számít.


A Magyarországhoz hasonló lakosságú Görögországnak például 1344 db tankja és 230 db vadászbombázója van.


Nyilván nem vagy tisztában vele, hogy az 1980-as évek végén még 869 db tankunk és közel 200 db vadászrepülőnk volt.

2020. dec. 15. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!