Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Magyarország miért teljesített...

Magyarország miért teljesített ennyire gyengén a 20. századi háborúkban?

Figyelt kérdés
Az első világháborúban pl. az Osztrák-Magyar Monarchia nem bírt el a nálánál sokkal kisebb és szegényebb Szerbiával. Aztán a Monarchia felbomlása után a románok is simán leverték a magyar sereget, bevonultak Budapestre, tudom a szokásos kifogásokat hogy Károlyi leszerelte a sereget, de a számok alapján egyenlő létszámú volt a magyar és a román sereg sőt a magyar sereg korszerűbb felszereléssel rendelkezett. Ezzel szemben a törökök pl képesek voltak visszaverni a görög támadást az Oszmán Birodalom felbomlása után, pedig ők is járhattak volna úgy mint a magyarok hogy az ország 2/3-át felosztják. Aztán nekem a magyarok második világháborús teljesítménye is elég gyengének tűnik, a keleti fronton a románokhoz képest szinte semmit nem tettek hozzá a német sikerekhez. Az 1944-es szovjet-román támadáskor is pár hét alatt elveszett Észak-Erdély pedig lett volna pár évük védelmi állásokat kiépíteni, felkészülni a várható román ellentámadásra. Mi volt az oka ennek a gyenge teljesítménynek?
2020. dec. 22. 11:59
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
73%
Mikor 3x túlerőben van az ellenség a vegeredmény borítékolható.
2020. dec. 22. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
100%

A Monarchia egyáltalán nem teljesített gyengén, a széthúzó nemzetiségek és hadi reformok hiányának ellenére is 4 évig bírta gyakran 3 frontos háborúban is amiből az egyik a sokkal erősebb Oroszország volt. Ezt inkább erőn felüli teljesítménynek mondanám.

A kis Szerbiával azért nem bírt el hamar, mert a hadsereg 90%-a az orosz fronton volt, nem mellesleg a katonáknak nem volt harctéri tapasztalata, a balkáni háborúkban megedződött szerbeknek meg nagyon is, ráadásul hazai terepen is harcoltak. A Monarchia hadserege 460ezer fő volt (mind újonc mindenféle háborús tapasztalat nélkül) a szerbeké 470ezer fő (tele tapasztalt veteránokkal) ennek ellenére az osztrák-magyar haderő mindvégig ellenséges területen volt és folyamatosan nyomult előre még ha lassan is, ami egy óriási teljesítmény ha a létszámot és harci tapasztalatot megnézzük.

[link]

Ott van még Olaszország is ami egy nagyhatalom ebben az időben és a Monarchia katonái hegyvidéki terepen (ami nagyon is az olaszoknak kedvezett) előrenyomulva rommá verte az olasz haderőt caporettónál amit csak a gyors antant segítség mentett meg a teljes összeomlástól. Máskülönben menet lépésben vonulhattunk volna Rómáig.

Ezeket mind úgy tettük meg hogy:

1. harci tapasztalat nélkül, csak újoncokkal

2. széthúzó nemzetiségekkel, a csehek, románok, szlovákok, szerbek folyamatosan szabotálták a Monarchia haderejét a fronton. Van egy családi történet, a felmenőm az olasz fronton volt és mesélte hogy a cseh katonák amikor hozták az ellátmányt a felét mindig kiöntötték az árokba hogy éhezzenek a magyar katonák és behazudták hogy ellenséges támadás miatt veszett oda az étel, egyébként gyűlölték a Monarchiát.

3. katonai reformok teljes hiánya. Az elitista ultra konzervatív Ferenc József elutasított mindenféle reformot ami Vilmos javasolt neki (mert őt aztán ilyen mezei poroszok ne oktassák ki), többek között a tiszti sorba is nemesi származás alapján lehetett bekerülni a KUK-ba (ezek a nemesek kb annyit tudtak a háborúról hogy néha leültek sakkozni és elolvasták az újságot), ezzel szemben pl a németeknél, franciáknál, oroszoknál inkább tapasztalat alapján válogatták a tiszteket. Itt lehettél bármilyen tehetséges esélyed se volt bekerülni a vezetésbe.

4. Jelentős ipar hiánya, a Monarchia ágyúk tekintetében mindig is hátrányban volt a többi nagyhatalommal szemben, amik voltak azok is inkább elavultnak számítottak. Egyébként az ipar hiánya kihatott a többi fegyver gyártására is.

Most ha ezeket egybe összeveted kész csoda hogy a Monarchia 1918-ig egyben maradt és hogy bírta a három frontos háborúkat is.


"Aztán a Monarchia felbomlása után a románok is simán leverték a magyar sereget, bevonultak Budapestre, tudom a szokásos kifogásokat hogy Károlyi leszerelte a sereget, de a számok alapján egyenlő létszámú volt a magyar és a román sereg sőt a magyar sereg korszerűbb felszereléssel rendelkezett. "


Azért tudták leverni mert mi nem csak Romániával álltunk hadba hanem a csehszlovákokkal és a franciák által támogatott szerbekkel is, akik szintén nyomultak az országba. A román hadsereg emellett teljesen friss volt, még a magyar katonák erősen leharcoltak. A török példával kár jönni mert ott nem volt antant támogatás a görögöknél. A franciák és britek nem akartak nagyon távol mégtöbb katonát elveszteni ezért hagyták a törököket, de a közelebb lévő Magyarország más tészta volt, itt voltak is francia katonák a déli határnál a szerbek oldalán.


A 2. VH-t kár idevenni. Az 1. VH-ba Magyarország mint nagyhatalom vett részt, a következőbben meg már egy kis országként, ami regionálisan se volt nagyon meghatározó. Messze el voltunk maradva a szovjetektől vagy németektől minden tekintetben, az 1. VH idején viszont még nem volt ekkora különbség. Észak Erdélyt azért tudták könnyel elfoglalni mert a románok egyszerűn átálltak az oroszok oldalára azok meg a Kárpátokban lévő erődrendszert szépen alulról megkerülték.

2020. dec. 22. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
100%

"Az első világháborúban pl. az Osztrák-Magyar Monarchia nem bírt el a nálánál sokkal kisebb és szegényebb Szerbiával"


Nem csak Szerbiával háborúzott a Monarchia, ott volt az orosz és az olasz front is.


"Aztán a Monarchia felbomlása után a románok is simán leverték a magyar sereget, bevonultak Budapestre, tudom a szokásos kifogásokat hogy Károlyi leszerelte a sereget, de a számok alapján egyenlő létszámú volt a magyar és a román sereg sőt a magyar sereg korszerűbb felszereléssel rendelkezett."


A Monarchia felbomlása előtt nem volt önalló hadsereg, az urban legendekkel ellentétben Karolyi nem szerelt le semmit, mert nem volt mit, de nem szervezett sereget. Aztán a Vörös Hadsereg azért kapott ki a románoktól,mert a sikeres felvidéki hadjárat után politikai okokból kivonultak, ez demoralizálta a nagyobb részt nem kommunista elkötelezettségű katonákat, sokan el is menekültek, de akik maradtak, köztük is fejetlenség volt. Emellett a vörösök támadtak a Tisza vonalánál, a románok védekeztek, miután pedig összeomlott a tamadas, Budapesten összeomlott a Tanacsköztarsaság, akiket néhány napos, gyenge kormányok követtek a románok bevonulásáig.


Hozzateszem nem pusztán a románok ellen dőlt el, mert minden iranyból kutyaszorítóban volt az ország.


"Ezzel szemben a törökök pl képesek voltak visszaverni a görög támadást az Oszmán Birodalom felbomlása után, pedig ők is járhattak volna úgy mint a magyarok hogy az ország 2/3-át felosztják. "


Teljesen más földrajzi, geopolitikai viszonyok, az antantnak ott nem érte meg az erőfeszítést, emellett Attatürk megfelelő vezető volt a szemükben.


"Aztán nekem a magyarok második világháborús teljesítménye is elég gyengének tűnik, a keleti fronton a románokhoz képest szinte semmit nem tettek hozzá a német sikerekhez."


A románok mit tettek hozzá? A románok és a magyarok is golyófogónak lettek odaküldve.


"Az 1944-es szovjet-román támadáskor is pár hét alatt elveszett Észak-Erdély pedig lett volna pár évük védelmi állásokat kiépíteni, felkészülni a várható román ellentámadásra."


A 2. világháborúban eleve jelentéktelenek voltunk, addigra meg már eldőlt a háború a keleti fronton. Pont hogy felesleges vérrontás volt az ellenállas, a nacik kizavarasaban kellett volna segédkezni. Sokkal jobb akkor sem lehetett volna, de valamivel talán igen.

2020. dec. 22. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
69%
Mindkét vh-ban erősek voltunk a méretünkhöz képest, a ruszkiknak pl. fél évbe telt elfoglalni az országot, Olaszország sem bírt velünk. Károlyi és Kun Béla felbomlasztotta a hadsereget, hadseregellenesek voltak. Pl. simán ki lehetett volna állítani 2-3-szor nagyobb és még ennél is erősebb haderőt a románok ellen, akiknek amúgy fele akkora volt az országuk...
2020. dec. 22. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
100%

'Az elitista ultra konzervatív Ferenc József elutasított mindenféle reformot ami Vilmos javasolt neki (mert őt aztán ilyen mezei poroszok ne oktassák ki),'


Őfelségének nem tűnt fel, kit p*csáztak el 1866-ban Königratz-nél, vagy 1870-71-ben?

2020. dec. 22. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
Nagyon jó választ írsz a 2-es!
2020. dec. 22. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
27%
2-es téved Trianonnal kapcsolatban. Az egyetlen jelentősebb 19-es csatában 70 ezer román és magyar katona vett részt, a haditerv teljesen kitudódott, támadtunk, át kellett kelnünk a Tiszán, épp feladtuk Felvidéket, ami teljesen lezüllesztette a hadsereget és a tisztikart... Na most több mint 1 millió aktív katonánk jött haza. Ha ennek csak a felét mozgósítjuk (és visszatartjuk a román katonáinkat, melyek a későbbi Románia feléről származtak), az 500 ezer katona. Arról nem beszélve, hogy harcok nélkül adtuk át a fél országot. Törökországban sokkal nagyobb Antant-haderő volt, sokkal mélyebben, csakhogy az Antant sehol sem avatkozott be kis tolvaj szövetségeseik harácsolásába, a lokális erők döntöttek. Az első puskalövésre elfutottak a francia katonák.
2020. dec. 22. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
100%

#5: Ferenc Jóska addigra már nemigazán volt beszámítható, erőteljes demencia gyötörte akkoriban. Ha a háború előtt pár évvel leváltják őt, lehetséges lett volna komolyabb mértékű haderőfejlesztés és ezáltal sikeresebben tudtunk volna résztvenni a harcokban.


Egyébként ami lehetővé tette a monarchia kitartását 1918-ig, az a közkatonák(leginkább a magyar, szlovén, horvát katonákra értendő ez, nem a szabotáló csehekre, románokra, szerbekre) helytállása és a folyamatos német segítség volt. Mindig kellett némi német hátszél a komolyabb sikerekhez ez tény.

2020. dec. 22. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:

#8

Még régebben írták ebben a kategóriában, a Monarchia vezetése túlzás nélkül egy nyugdíjas klubhoz hasonlított, az állam szerkezete pedig erősen recsegett-ropogott, így aztán valóban a csodával volt határos, a világháború előtt és alatt nem omlott össze.

2020. dec. 22. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

#9: Ez igaz. De a vezetés elöregedése máshol is probléma volt, néhol még a II.vh elején is. Az angoloknál is csomó kiöregedett fontos pozíciójú személy volt a lordok házában. A franciák pedig részben amiatt kaptak ki olyan hamar a következő háborúban, mert a sok vén bolond nem bírt haladni a korral és nemigazán tudták feldolgozni, hogy 1940-ben nem úgy zajlik egy háború mint 1918-ban.

A monarchiában ez másfajta problémákkal is nyakon volt öntve(nemzetiségi megosztottség, elszakadási törekvések, egyes régiók iszonyatos elmaradottsága stb.). A közkatonáink és a német szövetségesek helytállása is csak lassította az összeomlást.

2020. dec. 22. 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!