Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Nyílegyenesen száguldunk az...

Nyílegyenesen száguldunk az atomháború felé?

Figyelt kérdés

Nyugati főemberek többször kimondták, hogy ezt az ukrán-orosz háborút Oroszország nem nyerheti meg. Az oroszok pedig élethalál kérdésnek tekintik, hogy nyerjenek, mert nem engedhetik a NATO atomrakétáit az orosz-ukrán határhoz.

Mivel Ukrajna csak fedőnév és a NATO áll szemben katonailag Oroszországgal, világossá teszi, hogy az oroszok csak az egyetlen olyan fegyvernemmel nyerhetnek, amivel a NATO felett vannak, ez pedig az atomarzenál.

Magyarul száguldunk az atomháború felé.

Éppenséggel Kína beléphetne az oroszok mellé a hagyományos fegyvereivel és akkor kiegyensúlyozottabb lenne a háború, de Kínának még nem érkezett el a megfelelő idő. Amint úgy érzik, eljött, lerohanják Tajvant és ezzel nyíltan hadat üzennek az USA-nak. A 700 feletti támaszpontjával és hagyományos katonai erejével messze kiemelkedő USA/NATO még így is domináns erő marad, tehát csak az atom marad az orosz/kínai oldal kezében.

Más szemszög?



2022. aug. 28. 08:38
1 2 3 4
 21/34 anonim ***** válasza:
54%

Az usa már két várost, hirosimát és nagaszakit már elhamvasztott, lakossággal együtt. Akik túlélték a robbanást, azok is inkább az azonnali halált választották volna az atomvillanásban.

Más ország, az usán kívűl, soha, sehol nem vetett még be nukleáris fegyvert.

Senki nem párologtatott el még egy szempillantás alatt töbszázezer embert.

Ha atomháború lesz, az usa fogja kezdeni, akkor is, ha nem egy ember vezeti. Régóta vizsgálják a lehetőségét.

Ezt mindenki jó jegyezze meg!

2022. aug. 28. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/34 anonim ***** válasza:
26%

#4

Nincs olyan vírus, ami az emberiség 3/4-ét elpusztítaná.

Még a 20%-át se.

Ennek pedig a magyarázata roppant egyszerű - az emberiség felfedezett már egy ideje egy roppant hatékony védekezési módot a kórokozók ellen, amit úgy hívnak, hogy karantén.


#15

Ez így ebben a formában nem igaz, az USA tárol más országokban is bevethető nukleáris fegyvereket.

Például Németországban, Olaszországban.

És Törökországban is, amit csak a Fekete tenger és Grúzia választ el Oroszországtól, azaz nagyon közel van a ruszkikhoz.


Legalábbis ezek azok, amikről nyilvánosan tudni lehet - azt meg senki se tudja az USA és az érintett ország legfelső vezetésén kívül, hogy például a balti országokban valójában vannak-e, vagy nincsenek.



Egyébként a kérdezővel egyetértek, bár azt nem mondanám ki ennyire sarkosan, hogy nyílegyenesen és elkerülhetetlenül, de én is úgy látom, hogy egyre közelebb kerülünk hozzá.


És aki azzal érvel, hogy azért nem lesz atomháború, mert mindenki meghalna, nos.. aki ezt hiszi, nem is tévedhetne nagyobbat.


Ez a tétel a hidegháború korszakában volt csak igaz.

Akkoriban volt ~60-70000 nukleáris fegyver a két nagyhatalom birtokában.


De azóta volt egy START és egy START II nevű atomfegyver-leszerelési egyezmény, ami drasztikusan csökkentette a számukat.


Ma a két nukleáris nagyhatalomnak van ~12-13000 fegyvere, ebből is mindössze ~4000 van bevethető állapotban, a maradék vagy már működésképtelen és szétszerelésre vár, vagy tartalékként raktárakban pihen, és nincs hordozóeszközre szerelve.

(Persze az oroszokon és az USA-n kívül néhány másik országnak is van, de elhanyagolható számban)


Ráadásul az átlagos hatóerejük is kisebb, mint a hidegháborús fegyverarzenálnak - természetesen pontos számot itt sem lehet tudni, de a szakértői becslések alapján ma kb. 350-400 Kt az átlag, a hidegháborús években ez 1-2 megatonna között volt.


Ennek az oka viszonylag egyszerű - a célba juttató eszközök pontossága a hidegháború óta eltelt 30-40 évben nagyon nagy mértékben megnövekedett.


Az első generációs ICBM-ek pl. annyira pontatlanok voltak, hogy még egy olyan óriási célpontot se lehetett biztosan eltalálni velük, mint egy repülőtér.

Magyarul kilőtték, és az egy ~10 km-es sugarú körön belül bárhova érkezhetett.


Na most képzeljük el, hogy a hidegháború alatt nukleáris fegyverrel ki akarták volna iktatni mondjuk a ferihegyi repteret(tudom, nem katonai reptér, de példának jó lesz)

Célpont bemérve földrajzilag a reptér közepére, rakéta indul, majd.. felrobban valahol Maglód és Gyömrő között a levegőben.

Egy 100 kT-s fegyverrel pont faszául el is tévesztették a célt annyira, hogy a reptér sértetlen marad.

Mivel a pontosságot nem tudták növelni, logikus módon a fegyver hatóerejét növelték. Pl. 4-500 kilotonnára, meg jóval tovább.


De a pontosság egyre jobb és jobb lett, egyre kevésbé lett szükség ilyen nagy hatóerejű robbanófejekre.


Ma pl. 8-10 ezer kilométernyi távolságból is képesek már ~100 méteres sugarú körben célba juttatni atomfegyvereket.


Ez meg logikusan azt vonja magával, hogy ha ki akarnak iktatni egy ellenséges légibázist például, akkor semmi értelme bevetni egy több száz kilotonnás fegyvert, bőven elég lesz oda egy 20-40 Kt.


Olyan ez, mint beverni egy aprószöget - ha rossz a kéz-szem-mozgáskoordinációd, akkor egy bazinagy ütőfelületű, és ezzel együtt nyilván bazinehéz, több kilós kalapács kell, hogy biztosan eltaláld, de ha pontosan tudsz célozni, akkor elég egy 100 g-os kiskalapács is.


Hatékonyság. Kevesebb energia kell a célbajuttatáshoz(könnyebb emelgetni), és olcsóbb is egy kiskalapács, mint egy qrvanagy kalapács.


Mert azt azért tisztázzuk le, hogy hadviselő felek célja nem a minél nagyobb pusztítás minden áron, hanem a másik fél legyőzése.


Ezzel együtt természetesen ma is megvannak a sok száz kilotonnás és megatonnás nagyságrendű fegyverek, de ezek a stratégiai fegyverek, az elrettentést célozzák.


De még ezeket beleszámolva is messze nem elég ez a fegyverzet a mindmeghalunk scenario-hoz - az USA, a NATO tagok és Oroszország rettenesen súlyos károkat szenvednének polgári lakosság/infrastruktura tekintetében, de még ezekben az országokban sem halna meg mindenki, "csak" mondjuk a lakosság harmada-fele.

(A csak direkt van idézőjelben, még mielőtt valaki kötekedne, nyilván ez egy nagyon-nagyon súlyos veszteség, de a mindmeghalunk-hoz képest azért jelentősen jobb)


A bolygó maradék része egész jól megúszná a dolgot.


A sugárzásra kitérve, mert kb. ez lesz az első válasz, hogy emiatt lakhatatlanná válik a bolygó: a modern termonukleáris fegyverek fissziós-fúziós fegyverek, azaz van egy pici atombomba a szokásos uránium/plutónium anyaggal, kb. mint egy lőszerben a csappantyú, ez váltja ki a fegyver nagy részét kitevő lítium deutérium fúzióját, ami a robbanás erejét adja. Egy ilyen fegyver a robbanás hatókörében a robbanás során kibocsát egy erős neutron-lökést, ez egy halálos dózisú ionizáló sugárzás, de nem marad meg.

Némi radioaktív bomlástermék keletkezik a "csappantyúnak" használt uránium/plutóniumból, és még egy nagyon kevés trícium a fisszió során.

Most anélkül, hogy belemennék részleteiben a gamma, béta, alfa, stb. bomlásokba, a lényeg az, hogy ezen radioaktív anyagok mennyisége minimális, nem szennyezik el évekre olyan szinten a felszínt, hogy az élhetetlen legyen.


Pár hétig jelentenek akut veszélyt, azon túl már inkább csak hosszútávon növelik a rákos megbetegedések esélyét.

Persze nem akarom ezt sem elbagatellizálni, de nézzük azért meg bármelyik kínai ipar vagy bányavárost, ezeken a helyenek is a rettenetesen durva környezeti szennyezés miatt a légzőszervi és rákos megbetegedések aránya nagyon magas, jó ~15-20 évvel alacsonyabb az átlagéletkor mondjuk egy normális európai városhoz képest, de azért ez nem világvége, az emberek élnek, dolgoznak, szórakoznak, moziba, kocsmába, vásárolni járnak, családot alapítanak, gyerekek születnek, stbstb.


Nukleáris tél, mert tudom, hogy ezt is felhozza valaki:

Nem bizonyított elmélet, sőt, jelenleg az ezzel foglalkozó tudományos emberek nagyon nagy többsége egyetért abban, hogy ez inkább csak egy viszonylag rövid ideig, pár hónapig tartó nukleáris "ősz" lenne.

Persze tudom, az indexen meg mindenféle egyéb bulvár szenzációhajhász médiatermékekban a nukleáris tél meg a világvége úgy van tálalva, mint sziklaszilárd tény, mert egyrészt a rettegtetésre jönnek a kattintások, másrészt meg ezzel befolyásolni igyekeznek a közvéleményt, és a politikát, de a tudományos tények azok egészen más dolgok, szerintem senkinek nem kell sorolni a példákat, hogy mennyire durván ferdítenek el sokszor dolgokat, elég csak arra gondolni a közelmúltból, hogy a google megalkotta az öntudatra ébredt mesterséges intelligenciát - aki nem járt utána, jól összesz-rhatta magát akkor is.


És végül, csak lábjegyzetként, ez a lehető legrosszabb scenario, amit csak el lehet képzelni, hogy minden fél bevet minden fegyvert.


De ennek nem feltétlenül kell így történnie - lehetséges és katonai, stratégiai szempontból indokolhatóbb scenario pl. az, hogy a kezdeményező fél EMP fegyverekkel megbénítja az ellenfél kommunikációs és irányítási képességeit, majd taktikai fegyverekkel elpusztítja a nukleáris ellencsapás-mérő képességei nagyrészét, silókat, mobil kilövőket, a reptereket, ahol a bombázók állomásoznak, és persze a hagyományos katonai képességeit adó erőket is.


Amit válaszcsapásként el kell szenvednie, azokat a nukleáris csapásmérő tengeralattjárókról indított rakéták, mert ezeknek a tengeralattjáróknak a pozícióit ugye nem igazán lehet tudni és bemérni, így aztán nem lehet megelőző jelleggel kiiktatni sem, ráadásul a néhány száz méternyi vízréteg felettük az EMP-től is véd.

Tehát, a mérleg: az ellenfelet semlegesítettem, ráadásul anélkül, hogy a polgári lakosságban komoly kárt okoztam volna, és cserébe "csak" néhány néhány tucatnyi nukleáris fegyverrel vághat vissza.


Máris előállt egy olyan helyzet, hogy az ellenfél lakosságát kvázi túszulejtettem, mert még mindig be tudom vetni ellenük az összes stratégiai fegyveremet, az ellenfélnek meg csak néhány tucat maradt.

Legrosszabb eshetőség is az, hogy nem kapitulál, hanem visszavág a tengeralattjárókon lévő néhány tucat ICBM-el, de ettől én még nem semmisülök meg, ő meg ellőtte az összes puskaporát.


Természetesen néhány tucatnyi stratégiai nukleáris fegyvert sem szeretne bekapni egyik fél sem, hacsak nem muszáj, mert ez is elég nagyon komoly polgári veszteséget okoz, de azért messze nem véglegeset.


Jelenleg úgy néz ki, hogy eddig még mindkét felet visszatartotta ettől a nagyon komoly veszteségtől való félelem.

Valószínűleg azért, mert a világ nem két egységes katonai tömbre van szakadva, hanem lenne nevető harmadik, meg negyedik is.


De mindenesetre a lényeg az, hogy a közszájon keringő "bölcsességek" a nukleáris hadviselésről tévesek- nem igaz az, hogy egy nukleáris háborúban mindenki meghalna, és az sem igaz, hogy nem éri meg kirobbantani, mert nem lehet megnyerni.

2022. aug. 28. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/34 anonim ***** válasza:
70%

Ha az USA meg tudja azt oldani, hogy az oroszok ne tudjanak válaszcsapást, vagy megelőzőcsapást mérni rájuk, azonnal megy a bomba, vagy rakéta. Ezt most még nem tudja az USA biztosan garantálni.

Ne feledjük, hogy az USA az egyetlen ország, amelyik nukleáris fegyvert vetett be, rádásul rengeteg civil áldozatot szedve. Japánban 2 várost hamvasztottak el, amik tele voltak nőkkel, gyerkekkel, öregekkel akik egyszerűen elpárologtak. Akik túlélték, még roszabbul jártak.

Ezt mindenki tartsa észben!

Csak az USA használt atombombát, senki más, soha, sehol.

2022. aug. 28. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/34 anonim ***** válasza:
61%

Az megvan, hogy India pár hónapja véletlenül kilőtt egy rakétát Pakisztánra?

[link]

Szóval ha vannak kilőhető fegyverek, azok néha valahogy kilövődnek 😳

2022. aug. 28. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/34 anonim ***** válasza:
18%
22. Akkora f@szságokat hordtál össze hogy az már félelmetes :-) Ha valamihez nem értesz inkább ne...
2022. aug. 28. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/34 anonim ***** válasza:
89%

#22

SALT I. és SALT II. volt a két egyezmény.

2022. aug. 28. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/34 anonim ***** válasza:

#25

Bárki utánanézhet, mekkora f@szságokat hordok össze, szóval a debil trollkodásod sz-rt se ér.


#26

[link]

2022. aug. 28. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/34 A kérdező kommentje:
#4: A biológiai háború már legalább két éve zajlik. Bár eléggé egyoldalú.
2022. aug. 30. 02:14
 29/34 A kérdező kommentje:

Úgy látszik töröltek egy bejegyzést.

#17: Nehéz eldönteni, hogy szem, vagy agy ...

2022. aug. 30. 02:30
 30/34 A kérdező kommentje:
Tudtommal az USA, szemben az oroszokkal, nem nyilvánította ki, hogy elsőként nem alkalmaz atomot, sőt kifejezetten fenntartotta annak lehetőségét.
2022. aug. 30. 02:52
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!