Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Szerintetek is az angolok...

Szerintetek is az angolok követék el a legtöbb bűnt a világon?

Figyelt kérdés
A gyarmatok megöltek so őslakost, többször elfoglalták Franciaországot, beavatkoztak az orosz forradalomba, szétbombázták a gyönyörű német városokat, ugyanezt az arab államokal és most meg rán erőltetik a nyelvüket. A németek, franciák, oroszok is olaszok soha nem tettek ilyet.

2022. szept. 7. 14:32
1 2 3 4
 21/33 anonim ***** válasza:
#19 elismerem a tudásod nagyon sok területen, hozzászólásodban de ezzel a véleményeddel az inkvizíció bűneit akarod feloldani úgy beállítani mintha az baráti társalgás lett volna. A legkegyetlenebb módszerekkel kínoztak halálra embereket, szó sem volt semmiféle 15 percekről, meg orvosról és hasonlókról. Az inkvizíció az egyik legkegyetlenebb, legembertelenebb szervezet volt a történelemben ami a hit nevében próbálta erőszakkal rákényszeríteni a vallást az emberekre, illetve elnyomni azokat akik az egyház hatalma ellen fel merték emelni a szavukat.
2022. szept. 7. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/33 kürasszír ***** válasza:

# 21


EZT ÍRTAD: "elismerem a tudásod nagyon sok területen, hozzászólásodban de ezzel a véleményeddel az inkvizíció bűneit akarod feloldani úgy beállítani mintha az baráti társalgás lett volna. A legkegyetlenebb módszerekkel kínoztak halálra embereket, szó sem volt semmiféle 15 percekről, meg orvosról és hasonlókról. Az inkvizíció az egyik legkegyetlenebb, legembertelenebb szervezet volt a történelemben ami a hit nevében próbálta erőszakkal rákényszeríteni a vallást az emberekre, illetve elnyomni azokat akik az egyház hatalma ellen fel merték emelni a szavukat."


MÁR MEGBOCSÁSS.......


A KORSZERŰ, MODERN TUDOMÁNYOS TÖRTÉNELMI SZAKIRODALOMBAN EGYÁLTALÁN NEM AZ ÁLL, AMIT TE, TÉVESEN FELTÉTELEZEL.


Lényeges, hogy három inkvizíció létezett, a római, a spanyol és a portugál. Míg a római inkvizíció a pápa fennhatósága alatt álló egyházi szervezet, addig a spanyol és a portugál a spanyol és a portugál király és állam fennhatósága alatt állt, működésükbe a pápának nem volt érdemi beleszólása.


1.) A római inkvizíció (A Római és Egyetemes Inkvizíció Legfelsőbb Szent Kongregációja)


A római inkvizíció Andrea Del Col olasz történész kutatásai alapján az 1542 után tárgyalt maximum 75 000 ügyéből legfeljebb 1250 végrehajtott halálos ítéletet hozott. (Del Col, Andrea: L'Inquisizione in Italia. Milan: Oscar Mondadori, 2010)


2.) A spanyol inkvizíció (Tribunal del Santo Oficio de la Inquisición – Az Inkvizíció Szent Hivatalának Törvényszéke)


A három inkvizíció közül a legjelentősebb, egyszersmind a leghíresebb a spanyol inkvizíció.


Ha az elmúlt szűk negyven év történelmi szakirodalma alapján nézzük, akkor a mai álláspont szerint a spanyol inkvizíció teljes fennállása során, 1480 és 1820 között összesen 145 000 – 165 000 pert folytathatott le, melyekből 6750 - 8300 közötti esetben került sor tényleges kivégzésre. Azaz a spanyol inkvizíció halálos áldozatainak száma maximum 8300 fő körüli. (Inquisizione spagnola: numero di vittime. Dizionario di eretici, dissidenti e inquisitori nel mondo mediterraneo. Edizioni Clori, Firenze). [link]


A témával foglalkozó több mai vezető történész azonban még ennél is jóval kevesebb tényleges halálos áldozattal számol.


Gustav Henningsen and Jaime Contreras történészek kutatásai alapján a spanyol inkvizíció összesen 1303 tényleges kivégzést hajtott vége, ebből 826-ot 1540-1700 között. (Contreras, Jaime – Henningsen, Gustav: Forty-Four Thousand Cases of the Spanish Inquisition (1540–1700); Analysis of a Historical Data Bank in: The Inquisition in Early Modern Europe, ed. Gustav Henningsen and John Tedeschi, Northern Illinois University Press 1986)


William Monter 1530 és 1730 között összesen 1250 kivégzéssel számol. ( W. Monter, Frontiers of Heresy: The Spanish Inquisition from the Basque Lands to Sicily, Cambridge University Press 1990)


Ricardo Garcia Carcel történész összesen 120 000 – 150 000 eljárást valószínűsít, ebből 4200 - 5250 végrehajtott halálos ítélettel.


Joseph Perez összesen 125 000 pert jóval kevesebb, mint 10 000 kivégzéssel. (Perez, Joseph: The Spanish Inquisition. A History, Yale University Press 2006)


3.) A portugál inkvizíció (Inquisição Portuguesa)


A portugál inkvizíció esetében összesen 1183 végrehajtott halálos ítélet bizonyítható, beleértve a portugál gyarmatokat is. Az indiai portugál gyarmatváros, Goa forrásai ugyan hiányosak, de ott eleve csak kis esetszám jöhet szóba. (Saraiva, A.J. - Salomon, H. P.- Sassoon, I.S.D.: The Marrano Factory: The Portuguese Inquisition and Its New Christians 1536–1765. BRILL, 2001)


ÖSSZEGEZVE: a 20-21. századi, modern, tudományos történetírás a közvélekedéssel ellentétben jóval 30 000 fő alá teszi az inkvizíció áldozatainak összesített számát annak teljes fennállása, több évszázad során.

2022. szept. 7. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/33 anonim ***** válasza:
Más becslések meg 50k körüli áldozatot becsülnek, azaz 30k kivégzett + 20k halálra kínzott. Azért csak ennyi mert nem volt több inkvizítor. Ha 10x ennyien lettek volna akkor 10x ennyi áldozatot szednek.
2022. szept. 7. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/33 kürasszír ***** válasza:

# 21


Az inkvizíció mindig sokkal enyhébb volt egész fennállása során, mint az aktuális világi igazságszolgáltatás. Az inkvizíció csak ritka, extrém esetekben hozott és hajtott végre halálos ítéletet, még a világi igazságszolgáltatás a középkorban pitiáner bűncselekményekért is végrehajtott kivégzéseket. A középkori Angliában a világ hatóságok akár gyümölcslopásért is akasztottak fel embereket.


Az inkvizíció halálos áldozatai száma folyamatos nagyítása, az inkvizíció valóságtól elrugaszkodott démonizálása mindig jól megfogható politikai érdekből történt.


Az első, nagy hatású, átgondolt, szisztematikus politikai lejárató célzatú támadás az inkvizíció ellen a spanyol Juan Antonio Llorente Histoire critique de l'Inquisition espagnole (A spanyol inkvizíció kritikai története) című műve. Llorente a francia forradalom szimpatizánsa volt, Spanyolország francia megszállása során pedig kollaboráns a francia megszállókkal.


Llorente szerint a fennállása során összesen 341 021 eljárást folytatott le a spanyol inkvizíció, ebből 31 912 főt végeztek ki ténylegesen, 17 659 esetben a vádlott távollétében szimbolikus büntetést (szalmabábu égetés) alkalmaztak, 291 450 esetben pedig vezeklésre (böjt, az alamizsna, az önmegtartóztatás, esetleg a kötelező zarándoklat) ítélték a vádlottakat.


Llorente mára erősen megkérdőjelezhető hitelességű műve (egyáltalán nem felel meg a modern, tudományos történetírás kritériumainak) a 19-20. századi kommunizmus egyházellenes lejárató kampányához szolgált munícióként.


Jellemző, hogy a Szovjetunióban az elvtársak "kevesellték" a Llorente által a spanyol inkvizíció halálos áldozatainak számaként meghatározott 31 912 főt, ezért Lenin alatt pártutasításra ezt 1 000 000 főre emelték, Sztálin pedig még nagyobbat dobtak a "szovjet tudósok", szintén pártutasításra az 1930-as évek szovjet történelemhamisító történetírása szerint már legalább 3 000 000 millió embert égetett el a spanyol inkvizíció elevenen a máglyán.


Vagyis az inkvizíció áldozatai számának felnagyítása, a működése valóságosnál sokkal sötétebbnek lefestése hosszú múltra tekint vissza, a katolikus egyház ellenfeleinek bevett módszere, sima, lejárató "fekete propaganda".

2022. szept. 7. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/33 kürasszír ***** válasza:

# 23


EZT ÍRTAD: "Más becslések meg 50k körüli áldozatot becsülnek, azaz 30k kivégzett + 20k halálra kínzott. Azért csak ennyi mert nem volt több inkvizítor. Ha 10x ennyien lettek volna akkor 10x ennyi áldozatot szednek."


EZT KI ÍRTA, HONNÉT VETTED?


Mert a kérdésben szaktekintély, neves történészek között széles tudományos szakmai konszenzus van abban, hogy az inkvizíció bizony nem kínzott halálra embereket.

2022. szept. 7. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/33 anonim ***** válasza:

#24 nem kell lejáratni az inkvizíciót bőven elég a tényeket figyelembe venni. Több tízezer embert öltek, kínoztak meg brutálisan a hit és a szeretet nevében. Attól hogy a komcsik, nácik mennyi embert öltek meg még nem relativizálja az inkvizíció bűneit (amiért máig nem kért az egyház bocsánatot).

Az inkvizíció bűneinek világra hozatala csak annyiban politikai érdek, hogy a felvilágosodás korában az emberek töke tele lett a rajtuk élősködő, az elnyomást erőszakkal kikényszerítő egyházakból, illetve a "világi" hatalmak jobb szerették volna a hatalmat a saját kezükben összpontosítani Róma helyett.

2022. szept. 7. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/33 kürasszír ***** válasza:
49%

# 26


MONDOM, HOGY TÁJÉKOZATLAN VAGY......


EZT ÍRTAD: "Attól hogy a komcsik, nácik mennyi embert öltek meg még nem relativizálja az inkvizíció bűneit (amiért máig nem kért az egyház bocsánatot)."


A VALÓSÁG: "II. János Pál pápa nagyböjt első vasárnapján szentmisét mutatott be és bocsánatot kért az Úrtól és az érintett emberektől is a katolikus egyház a múltban és a jelenben elkövetett összes eddigi bűneiért. A pápa a katolikus egyház az "igazság szolgálatában" elkövetett bűneiért, többek között az inkvizíció, a kereszteshadjáratok és a katolikus egyház zsidóellenes cselekedeteiért kért vasárnap elnézést." (2000.03.12.) [link]


Korábban egyébként már XXIII. János és VI. Pál pápák is bocsánatot kértek az inkvizíció bűneiért.

2022. szept. 7. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/33 anonim ***** válasza:
#27 a saját köreikben és csak olyan mértékig amennyire nagyon muszáj volt. A szőnyeg alá söprés, tagadás inkább jellemző, ld. a ministránsfiúkat...
2022. szept. 7. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/33 kürasszír ***** válasza:

# 28


Bocsi, azt állítottad, hogy az egyház máig nem kért bocsánatot az inkvizíció bűneiért.


EZ AZÉRT HAMIS ÁLLÍTÁS VOLT.


KÖVETKEZŐ ÁLLÍTÁSOD MEGINT HAMIS: "a saját köreikben és csak olyan mértékig amennyire nagyon muszáj volt."


UGYANIS: az egész világon közzé tették, az összes hírügynökség, jelentősebb újság, tv, rádió, internet leközölte és az összes, több tízezer katolikus templomban felolvasták a híveknek.


Minimum vagy 2 milliárd emberhez eljutott a hír.

2022. szept. 7. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/33 kürasszír ***** válasza:

# 26


EZT ÍRTAD: "Az inkvizíció bűneinek világra hozatala csak annyiban politikai érdek, hogy a felvilágosodás korában az emberek töke tele lett a rajtuk élősködő, az elnyomást erőszakkal kikényszerítő egyházakból, illetve a "világi" hatalmak jobb szerették volna a hatalmat a saját kezükben összpontosítani Róma helyett."


NEM IGAZ.


A felvilágosodás korában egyáltalán nem volt a nagy francia forradalom előtt szembefordulás a kereszténységgel Európában. A nagy francia forradalom előtt az egyetlen valóban fajsúlyosabb gondolkodó, aki szembefordult a katolikus egyházzal Voltaire volt.


TOVÁBBÁ: a nagy francia forradalom egyházellenes kísérlete is csúfosan megbukott, mert a francia nép elsöprő többsége nem támogatta, így már Napóleon császár kénytelen volt visszaállítani a katolicizmus államvallás státuszát Franciaországban.

2022. szept. 7. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!