Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Ez a kisfilm mennyire hitelese...

Ez a kisfilm mennyire hitelesen mutatja be azt, hogy milyen volt a sorkatonaság Magyarországon a nyolcvanas években?

Figyelt kérdés

[link]


Vagy inkább csak propaganda, mert egy filmben nem merték megmutatni a durvaságokat?



2022. okt. 21. 08:21
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
23%

Teljesen jól.

És akkor képzeld el, amikor egy szélsőliberál, szivárványosprogresszív szabadelvű fiatal bekerül egy ilyen közegbe...

Ma felkarolja őket a feminizmus, akik harcolnak a toxikus maszkulanitás ellen, mert ők igazán tudják, valójában milyen az összes férfi...

2022. okt. 21. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 A kérdező kommentje:
Vagy ez esetleg kivételes laktanyának szamított?
2022. okt. 21. 08:28
 3/22 anonim ***** válasza:
67%
Nyilvánvalóan propagandafilm, ne legyél már ilyen naiv :D
2022. okt. 21. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 A kérdező kommentje:

3: De az érdekelne, hogy cakumpakk a felvétel kedvéért rendezték meg, vagy az a laktanya speciel tényleg ilyen volt? Hallottam olyasmit, hogy egy vagy két laktanya majdhogynem üdülőtelep jellegű volt, csak piszok nehéz volt elintézni, hogy az ember oda kerüljön, leginkább összeköttetés útján lehetett. Ez igaz?


Nem voltam katona, de nyilván nem vagyok ennyire naív, van összehasonlítási alapom az ismerősök beszámolói alapján. Ha csak az ébresztőt nézzük, az általam hallottak alapján az valahogy inkább úgy történt, hogy teli torokból üvöltöttek, hogy "Ébresztő, szarjankók! Kezdődik a napi tortúra!". :D

2022. okt. 21. 10:06
 5/22 Salamon Bálint ***** válasza:
100%
Az ébresztő szövege szabályzatban rögzített volt, nem igen hallottam bárkitől is hogy másképp mondja.
2022. okt. 21. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 Salamon Bálint ***** válasza:
76%

Amúgy a laktanya tényleg szép helyen volt (erdők, hegyek, tó, stb.), de hideg is. Erre fele még áprilisban is havazhat.

A laktanyát ma szabadidőközpontnak használják.

2022. okt. 21. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 A kérdező kommentje:
5: A nyolcvanas években lehet. De még a kilencvenesben is?
2022. okt. 21. 12:14
 8/22 anonim ***** válasza:
38%

Teljesen így volt, egészen ismerős volt minden, köszi a filmet.

Amiket nekünk vetítettek, abban a dísz-század parádézott, feszesen és kifogástalanul moccantak, nem ilyen slendriánul, mint itt és mint a valóságban. Tényleg törtük magunkat, mert nem volt az ám olyan egyszerű levágni a vigyázzmenetet és dadogás, hebegés, habogás nélkül rendesen jelenteni, vagy tisztelegni.

Elképzelhetetlen lett volna a 'szarjankózás', pofán is csaptam volna, ha így beszólnak nekem, de máskülönben többnyire teljesítettünk minden parancsot, volt ugyan aki nem, de arra látványosan rámásztak, nem lehetett vacakolni, de meg volt a sereg nyelvezete, megvoltak a módszerek, amelyek évezredek óta fejlődtek ki és minden hadsereg profitál ezekből.

Volt azért néhány apróság, például kopasz nálunk nem mehetett a századkantinba, ahol a rex, meg a csocsó volt, meg a saslengést csak ketten tudtuk megcsinálni, egy korábban tornász sportot űző srác, meg én, de én is csak kettőt a tízből, ám később mindenki tényleg megcsinálta mind a tízet, olyan erőnlétbe jöttünk.

Igazából a kopaszokat hajtják, a másodidőszakos 'gumik' működtettek valójában mindent, az öregek néha besegítettek nekik, ha kedvük volt hozzá, de a formákat mindenki megtartotta, csak ők már tudták a módját, hogy miképpen lazsálhatnak, meg őket nem is nagyon abajgatták, mert akkor "lőttek a centivel", de ettől függetlenül csodáltuk őket, mert mindent rendesen meg tudtak csinálni, elfogódottság nélkül jelentettek, kifogástalanul lőttek, tisztelegtek, meneteltek - ha a tisztek látták őket.

2022. okt. 21. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 Salamon Bálint ***** válasza:
#7: A '90-es években is.
2022. okt. 21. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 A kérdező kommentje:

Nekem az ismerőseim zöme Szabadszálláson, majd a kiképzés után Hódmezővásárhelyen volt katona a kilencvenes évek második felében, illetve a 2000-es évek elején. Ahogy én emlékszem, mind úgy mesélték, hogy kopaszként az öreg katonák üvöltöztek velük, az első napokban tudatva, hogy kemény hetek elé néznek, és hogy aki bénázni mer, az szét lesz szivatva, és azt is megbánja, hogy megszületett.


8: Büntetlenül meg lehetett ütni a felettest?

2022. okt. 21. 16:09
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!