Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » A sorkatonaságban a rendszervá...

A sorkatonaságban a rendszerváltás előtt az embert tényleg csak minimálisan engedték eltávra?

Figyelt kérdés

Én nem voltam katona (egészségügyi okokból). Az ismerőseim zöme a kilencvenes évek második felében, illetve a 2000-es évek elején volt. Ahogy emlékszem, úgy nézett ki nekik, hogy az első 3 hónapban (a zömük ekkor Szabadszállásra került) csak egyszer jöhettek haza (kb. az első 2-3 hét után pár napra), de ennek elteltével viszont átkerültek a lakhelyhez közelebbi laktanyába (Hódmezővásárhelyre, mert szegedi vagyok.) És onnan már szinte minden második héten kaptak eltávot, meg ugye kimenőkkor is volt, hogy hazaugrottak pár órára.

Viszont olyanoktól, akik még az átkosban szolgáltak, azt hallottam, hogy elég ritkán volt módjuk eltávokra, így hazalátogatni is. (Mert ugye, ha jól tudom, akkor az embert eleve direkt igyekeztek az otthonától a lehető legtávolabbi laktanyába sorozni.) Volt aki azt mesélte, hogy másfél év szolgálat alatt összesen négyszer tudott hazamenni, alkalmanként pár napra, tehát még egy hétre sem. Ez tényleg általánosságban így volt? A szocializmusban a sorkatonaság alatt az ember alig látta az otthonát?



2023. jún. 11. 21:02
1 2 3 4
 1/40 anonim ***** válasza:
60%
Természetesen!A szocializmusban katonákká képezték ki az embereket,nem pedig mama kedvenceivé.
2023. jún. 11. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/40 anonim ***** válasza:
27%
És? Nem lett semmi bajuk.
2023. jún. 12. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/40 anonim ***** válasza:
98%

Ez nagyban függött a harckészültségi fokozattól.

A kiképzés elején az eskütételig csak kivételes esetben engedtek ki valakit, például nagy családi eseményre, mint családtag esküvője, vagy halála, de aztán többnyire igen, főleg ha valamilyen magasabb szintet ért el az illető, mondjuk kiváló lövészt, ezeket előbb kiengedték, meg gyakrabban is.

Én speciel ritkán voltam eltávon, mert zömmel Újpesti laktanyában szolgáltam, a Flotilla mellett egy zászlóaljban és abban a kerületeben is laktam, így a hét közbeni kimaradásokon simán hazaugrottam pár órára, viszont mondjuk egy szabolcsi, akinek még vonatoznia is kellett órákat, meg még átszállnia is esetleg, annak a péntek estéje elment az utazással, szombaton aludt cirka délig és vasárnap délután már vissza kellett indulnia, így két fél napja volt igazából nagy ritkán, ezért az eltávokra ők jártak.

Egy gyermekkori barátom, akivel az iskolákat együtt jártuk végig, Budán szolgált a Ságvári ligetnél (ma nem tudom, hogy hívják) rádiós, vagy lokátoros volt, ő öreg korában minden nap hazament, gyakorlatilag otthon aludt, ha csak esetleg nem volt már a laktanyában olyan részeg, hogy kimenni sem tudott, mert vedeltek, mint a gödény.

Na persze egy eldugott határszakaszról egy határőr évente kétszer, háromszor jutott haza, így többnyire a falucska kocsmájában töltötte a kimaradásait, amelyik a legközelebb volt.

Szóval nagyon függött a fegyvernemtől, meg az éppen aktuális politikai helyzettől is időnként.

(1977)

2023. jún. 12. 00:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/40 anonim ***** válasza:
98%
A #3-as jól leírta a helyzetet. Kiképzés alatt csak rendkívül indokolt esetben volt eltáv. Ezt követően a szolgálati helytől függött, mennyire volt feltöltve az alegység, beosztás, feladatkör stb. Első lépcsős alakulatnál, díszzázadnál volt a legritkább az eltáv (első lépcsősnél tartani kellett egy elég magas minimumlétszámot). Meg olyan "apróságtól" is hogy ki mennyire volt jóban a századírnokkal - az eltávról hozott kis hazai elég jól meg tudta olajozni a dolgot :)
2023. jún. 12. 02:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/40 anonim ***** válasza:
56%
Akkoriban még a katonaság normális embereket nevelt ki.
2023. jún. 14. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/40 A kérdező kommentje:
Olyan válaszokat is várnék, hogy aki akkor volt katona, összesen hányszor tudott hazalátogatni.
2023. jún. 14. 16:30
 7/40 anonim ***** válasza:
95%
#1 Persze, látszik is ha bemész akármelyik random kocsmába, hogy milyen embereket nevelt ki a szent néphadsereg...
2023. jún. 14. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/40 anonim ***** válasza:
96%
5-ös ez mikor volt és melyik országban szerinted Pistike? Merthogy a való életben sosem, az biztos...
2023. jún. 15. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/40 anonim ***** válasza:
93%
#5 Igen...egy párhuzamos univerzumban.
2023. jún. 16. 06:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/40 anonim ***** válasza:
84%

Ahogy írják, nem az volt az alapja, hogy hogyan lehessen mégjobban kib@szni az emberrel. Egyszer engem (ott valóban kib@szásból) egy volt katonatársam beosztatott négy hétvégi ügyeletre, panaszt tettem a politikai tisztnél (volt ilyenre hivatalos mód), aki simán törölt kettőt, és beírt helyettem másokat.

Sokminden mástól is fügött. Egy haverom kézilabda csapatban volt a katonaságnál, hetente itthon volt, mások meg kb. 3 hetente. Minket (ún. "sárgarigókat") hétvégeken hazaengedtek, de csak azokat, akik nem voltak beosztva szolgálatba.

(Ismertem egy pesti vagány gyereket, ő félévente ha hazamehetett, mert olyanokat csinált, hogy szinte állandóan fenyítés alatt állt. De jól elvolt odabent is, általában sportcsarnok ügyeletesként az uszómedence mellett napozott.)

2023. jún. 26. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!