Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » A sorkatonaságban a rendszervá...

A sorkatonaságban a rendszerváltás előtt az embert tényleg csak minimálisan engedték eltávra?

Figyelt kérdés

Én nem voltam katona (egészségügyi okokból). Az ismerőseim zöme a kilencvenes évek második felében, illetve a 2000-es évek elején volt. Ahogy emlékszem, úgy nézett ki nekik, hogy az első 3 hónapban (a zömük ekkor Szabadszállásra került) csak egyszer jöhettek haza (kb. az első 2-3 hét után pár napra), de ennek elteltével viszont átkerültek a lakhelyhez közelebbi laktanyába (Hódmezővásárhelyre, mert szegedi vagyok.) És onnan már szinte minden második héten kaptak eltávot, meg ugye kimenőkkor is volt, hogy hazaugrottak pár órára.

Viszont olyanoktól, akik még az átkosban szolgáltak, azt hallottam, hogy elég ritkán volt módjuk eltávokra, így hazalátogatni is. (Mert ugye, ha jól tudom, akkor az embert eleve direkt igyekeztek az otthonától a lehető legtávolabbi laktanyába sorozni.) Volt aki azt mesélte, hogy másfél év szolgálat alatt összesen négyszer tudott hazamenni, alkalmanként pár napra, tehát még egy hétre sem. Ez tényleg általánosságban így volt? A szocializmusban a sorkatonaság alatt az ember alig látta az otthonát?



2023. jún. 11. 21:02
1 2 3 4
 21/40 anonim ***** válasza:
100%
#20 A ht-k nagy része masszív alkoholista volt, gyakorlatilag inni jártak ve a "munkahelyükre". Mondjuk így is az országot védték, megmentették a szeszgyárakat a bezárástól. 😆
2023. jún. 27. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/40 anonim ***** válasza:
100%

#20: "pár helyre nem vettek fel dolgozni"

Mondjuk, matróznak, rendőrnek vagy kamionsofőrnek. Nem azok a tipikusan elterjedt szakmák.


"nem kaptál kölcsönt"

Kimondottan emlékszem, hogy egy volt iskolatársam, aki éppen sorkatona volt, az OTP-be ment építési kölcsönszerződést aláírni, amikor összetalálkoztam vele. Várnia kellett a papírokra, addig elmentünk kajálni, azért emlékszem ilyen jól.


"Volt akit csak 24-25 évesen hívtak be."

Igen, pl. engem, de akkor már félévente (vagy évente, nem emlékszem) halasztást kértem a főiskola miatt.


"Vagy pisak voltunk, vagy másnaposak."

Hol és milyen alakulatnál voltál, ha nem titok?

2023. jún. 27. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/40 hypno ***** válasza:
100%

#22


"Hol és milyen alakulatnál voltál, ha nem titok?


Az ilyesmi valójában titok volt. De ha azt mondom, hogy a helyőrségi laktanyában voltam a fővárosban, az még belefér.

2023. jún. 27. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/40 A kérdező kommentje:
Mi az a pisak?
2023. jún. 27. 09:13
 25/40 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem piásak-at akart írni.
2023. jún. 27. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/40 hypno ***** válasza:
100%

#25


Szerintem is. :)

2023. jún. 27. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/40 anonim ***** válasza:
100%

#20: "az árvák könnyét is megittuk volna."


Denszeszt kólával nem kóstóltál? Hallottam ilyenről, meg arcvízről.

2023. jún. 27. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/40 hypno ***** válasza:
100%

#27


Olyasmi nem tudom merre lehetett, de értelmetlen dolog lett volna, mert a katona csóró volt.


Viszont egy 10 literes marmonkanna volt arra célra, hogy a közértben abba öntsük át a bort, hogy a betétdíjat ne kelljen kifizetni. Naponta légteleníteni kellett...

2023. jún. 27. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/40 anonim ***** válasza:
86%
#11: A kapott válaszaidból ítélve rémes mennyien nem értik a kétértelműséget.
2023. jún. 27. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/40 anonim ***** válasza:
93%
#28: Talán Pesten volt az is, aki a denszeszt mesélte. Nem vették, használták valamihez a laktanyában.
2023. jún. 27. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!