Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » A sorkatonaságban a rendszervá...

A sorkatonaságban a rendszerváltás előtt az embert tényleg csak minimálisan engedték eltávra?

Figyelt kérdés

Én nem voltam katona (egészségügyi okokból). Az ismerőseim zöme a kilencvenes évek második felében, illetve a 2000-es évek elején volt. Ahogy emlékszem, úgy nézett ki nekik, hogy az első 3 hónapban (a zömük ekkor Szabadszállásra került) csak egyszer jöhettek haza (kb. az első 2-3 hét után pár napra), de ennek elteltével viszont átkerültek a lakhelyhez közelebbi laktanyába (Hódmezővásárhelyre, mert szegedi vagyok.) És onnan már szinte minden második héten kaptak eltávot, meg ugye kimenőkkor is volt, hogy hazaugrottak pár órára.

Viszont olyanoktól, akik még az átkosban szolgáltak, azt hallottam, hogy elég ritkán volt módjuk eltávokra, így hazalátogatni is. (Mert ugye, ha jól tudom, akkor az embert eleve direkt igyekeztek az otthonától a lehető legtávolabbi laktanyába sorozni.) Volt aki azt mesélte, hogy másfél év szolgálat alatt összesen négyszer tudott hazamenni, alkalmanként pár napra, tehát még egy hétre sem. Ez tényleg általánosságban így volt? A szocializmusban a sorkatonaság alatt az ember alig látta az otthonát?



2023. jún. 11. 21:02
1 2 3 4
 11/40 anonim ***** válasza:
57%
Hová mentek volna a jó helyről? Ingyen szállást kaptak és napi háromszori kiváló étkezést.
2023. jún. 26. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/40 anonim ***** válasza:
79%
#11 Tényleg? Ezt ki mesélte neked? Kiváló étkezés a honvédségnél, aha....nem kell mindent elhinni, amit a vén alkeszek dumálnak a kocsmában. 😆 🤣
2023. jún. 26. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/40 anonim ***** válasza:
100%
12-es, de vannak olyanok is, akik szerint a Néphadseregben nem volt alkoholizálás, sőt büntették azt. Ja, egy párhuzamos univerzumban. Egyébként mindenki tökrészeg volt, ez az igazság.
2023. jún. 26. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/40 anonim ***** válasza:
53%
#11 Hova mentek volna? Mondjuk minél messzebb attól a mocsok laktanyától haza a családjukhoz, barátaikhoz. Tudod mint a normális emberek...jó, igazad van, mindig akadt 1-2 elmebeteg aki élvezte azt a pusztulatot.
2023. jún. 26. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/40 anonim ***** válasza:
90%
14-es, valamiért nem mindenki vélekedik úgy, hogy "mocskos laktanya", pedig teljes mértékben helytálló jellemzés. Nem értem ezeket az embereket, hogy valaki erre tényleg jó szívvel tud visszagondolni, igazán nem értem. Lehet mostanában kevés meghatározó élménye van?
2023. jún. 26. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/40 anonim ***** válasza:
80%
#11: Négyszerit, mert tízórai is volt. (Egyébként, eltávra kifizették a napi kosztpénzt.)
2023. jún. 26. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/40 anonim ***** válasza:
83%

#13: "de vannak olyanok is, akik szerint a Néphadseregben nem volt alkoholizálás, sőt büntették azt."


Azt nem mondom, hogy nem volt alkoholizálás (hol nem volt akkoriban?), de azt sem, hogy nem büntették. Egy gyereket pont azért nem engedtek haza az eskü után, mert látogatáson piát hoztak be neki és berúgott.

Két tisztest meg azért fokoztak le (az egész laktanya előtti, nyilvános megszégyenítés után az alakulótéren :-), mert kimenőn beb@sztak, mint az atom. (Szerintem direkt csinálták, hogy ne tisztesként szereljenek le, mert a lefokozás közben csak vigyorogtak a bajszuk alatt.)

Persze, a folyosónkon lévő három szolgálatvezető is elkortyolgatta a raktárban a napi üveg vodkáját, de rajtuk nem látszott meg.

2023. jún. 26. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/40 A kérdező kommentje:
17: Az miért volt nekik jobb, ha nem tisztesként szereltek le?
2023. jún. 26. 14:04
 19/40 anonim ***** válasza:
85%
18: Talán azt gondolták, akkor kisebb esélyel teszik őket tartalékos állományba, akiket később is be lehet hívni.
2023. jún. 26. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/40 hypno ***** válasza:
100%

Eskütételig - ami az egy hónapos alapkiképzés végén volt - senki nem ment sehova.

Utána sok függött attól, hogy hol szolgált az ember.

Aztán az adott alakulatnak milyen hacértéket kellett felmutatnia, vagyis hogy egy század létszámának hány százaléka lehetett egyszerre távol az egységétől, meg hasonlók.


De valójában nem ezek miatt volt nettó szívás az egész, hanem mert amíg le nem szolgáltad az idődet, pár helyre nem vettek fel dolgozni, nem kaptál kölcsönt, és 18 éves korodtól nem tudhattad mikor kerül rád a sor. Volt akit csak 24-25 évesen hívtak be.


És az árvák könnyét is megittuk volna. Vagy pisak voltunk, vagy másnaposak.

2023. jún. 26. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!