Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » BVR- rakétákról ismertető?

BVR- rakétákról ismertető?

Figyelt kérdés

Olvasgattam a látótávolságon túli légiharc rakétákról és lenne pár kérdésem:

1.Ugye ezek többsége manapság aktív radarvezérelt, ez azt jelenti, hogy nem kell végig rávezetni, hanem a rakéta saját radarja vezeti magát a célhoz a végfázisban, mekkora ez a távolság amiben már nem kell a gép radarja?

2.Mekkora a no escape zone, mondjuk a Meteornál és az AMRAAM-nál, ebben a zónában már biztos a találat, itt már a manőverezés sem segít a célponton?

3.Milyen távolságból használthatóak ezek a rakéták hatékonyan (leginkább a fenti kettő érdekel), mert ugye a Meteor mondjuk egy szállítógép ellen hatékony lehet, ha minden körülmény adott pl.: 100km-ről, de mi az a távolság, ahol egy ellenséges vadászra indíthat hatékonyan AMRAAM-ot, vagy Meteort pl: előbbinél egy F-22, vagy F-35 utóbbinál F-35, vagy Rafale?

4.Ha csak a végfázisban vezeti önmagát a rakéta, akkor mit jelent ez a ,,fire-and-forget’’?

Remélem találok itt olyat aki egy kicsit otthonosabban mozog a témában és megválaszolja a kérdéseimet ;-)

A válaszokat köszönöm előre is!



2023. jún. 21. 23:31
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

1) Kombinált rávezetést alkalmaznak, egyaránt képes félaktív és aktív üzemmódra. Nagy távolságnál az indító repülőgép - mérlegelve a kockázatokat is - igyekszik minél tovább bevilágítani a célt a rakétának (nagyobb a radarteljesítménye, a rakéta ideálisabb pályán tud mozogni, s nem árulja el a saját radarja a pozícióját).

2) Az Amraam (elméleti) hatótávolsága ideális esetben 70-75 km, de típus ÉS magasságkülönbség függvénye is (nem mindegy hogy a célpont teszem fel 2000 méterrel feljebb, vagy lejebb van - azaz a rakéta mozgási energiájához a magasságkülönbség hozzáadódik, vagy abból elvesz). A rakéta saját hajtóműve ~8 másodperc alatt kiég, utána csak egy eldobott gerely, a kezdeti sebességnek +/- kezdeti magasságkülönbség +/- célpont emelkedése/sülyedéséből származó magasságkülönbségnek kell elégnek lennie a célpontig.

3) 40-50 km-nél messzebbről nem érdemes indítani az Amraamot ha a célpont aktívan manőverezik (képes intenzíven emelkedni, vagy megfordulni és nagy sebességgel távolodni), vagy aktív zavarásra képes, vagy kicsi a radar-keresztmetszete.

4) Az aktív üzemmód akkor kapcsol be (és válik a rakéta fire and forgot-tá) ha az indító gép már nem világítja be (lefordul a célról).

2023. jún. 22. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ! Ment a zöld pacsi!;-)
2023. jún. 23. 13:43
 3/4 anonim ***** válasza:
100%
AMRAAM-nál a no escape zone kb. 10 km földközelben, 20km +10km magasan. Ezen a távolságon belül nagy valószínűséggel eléri a célpontot, de a találat sok mindentől függ: célpont sebessége, iránya, mennyire intenzíven manőverez, elektronikai zavarás.
2023. jún. 25. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
#3 ez a Meteornál mennyi?
2023. jún. 25. 22:34

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!